Má pravidelný sex vplyv na šťastné partnerstvo?Unsplash
StoryEditor

Je menej viac? Najnovšia štúdia vypočítala, koľko sexu potrebujete na udržanie šťastného vzťahu

31.12.2022, 15:00
Vzťahy

Nemôžete sedieť a čakať, kým váš vzťah bude dokonalý. Musíte si ho vytvoriť. Porozumenie a láska má dopad aj na kvalitu intímneho života. Napriek tomu, že neexistuje špeciálny vzorec pre všetkých, štúdia ukázala, ktoré páry majú najviac vyvážený sexuálny aj partnerský život.

Každý z nás si želá prežiť lásku ako z romantického filmu alebo mať život ako krásne dvojice, ktoré denne vidíme na sociálnych sieťach. Tí určite nemajú málo sexu, poviete si. No pre každý pár je zdravá miera niekde inde, a tak sa vedci rozhodli dopátrať k ideálnemu počtu posteľných radovánok.

Emocionálna a fyzická blízkosť

Sexuálna intimita je podstatná v každom vzťahu, a to nielen pre zmyselné potešenie. „Blízkosť a spojenie sú ľudskou potrebou,“ vysvetľuje Dr. Sanam Hafeez, licencovaný klinický psychológ so sídlom v New Yorku. Faktom je, že dlhodobý vzťah môže časom utrpieť kvôli zabehnutému stereotypu. V niektorých prípadoch sa partneri stanú viac kamarátmi než milencami.

Na sex však netreba zabúdať, pretože počas neho sa do mozgu uvoľňujú dôležité chemikálie. V podstate je prirodzeným liekom proti bolesti. Spúšťa uvoľňovanie endorfínov, ktoré znižujú bolesť a stres. Oxytocín v nás zase vyvoláva dôveru a spôsobuje, že nám partner chýba. Po vyvrcholení sa svaly uvoľňujú, tep sa dostáva na normálnu frekvenciu a pociťujete príjemnú únavu. Tieto pocity môžu trvať pár minút, niekedy aj celý deň.

Intímny život však nezačína a nekončí milovaním. Fyzické zblíženie zahŕňa maznanie, ktoré je vo forme predohry veľmi dôležité, hlavne pre nás ženy. Zdieľaním sexuálnych fantázií viete pomôcť nielen sebe, ale pochopiť a neskôr potešiť vášho partnera. Na konci dňa by ste sa nemali zameriavať na dosiahnutie počtu sexuálnych čísel, ale skôr na vzájomné uspokojovanie potrieb a spojenie prostredníctvom intimity vo dvojici.

Nestíhame sa milovať?

Projekt skúmajúci sexuálne správanie v roku 2017 zverejnil zaujímavé výsledky. Dohromady sa na štúdii zúčastnilo 26 000 účastníkov s rôznymi vzťahovými statusmi. Z rozhovorov a dotazníkov vyplynulo, že priemerný dospelý človek si niekoho do postele privedie 54-krát za rok. Ak si to rozrátame, je to aspoň raz za týždeň. V porovnaní s 90. rokmi si užívame menej, presnejšie zaostávame o deväť sexuálnych zážitkov ročne.

Keď sa výskum zúžil na manželské páry, respektíve stálych partnerov, vyšlo z neho 51 intímnych zblížení počas jedného roka. Pri častejšom sexe nebola zaznamenaná vyššia miera spokojnosti vo vzťahu. Naopak, nepravidelný pohlavný styk bol dôvodom nižšej partnerskej spokojnosti.

Ako nestratiť záujem

Aj keď je úplne normálne nevenovať sa spálňovým povinnostiam nepretržite, pozor na prístup. Iskra, ktorá podnieti vášeň, nemusí horieť stále, udržujte ju však rozfúkanú. Aby sa z príjemnej činnosti nestala povinnosť, musíte vnímať tieto tri varovné signály:

Stres sa prejavuje mnohými spôsobmi a ovplyvňuje duševné aj fyzické zdravie. Mentálne môžete pociťovať zvýšenú nervozitu či únavu. Po fyzickej stránke sa dokážu vynoriť žalúdočné ťažkosti, ktoré vedia poriadne potrápiť. Všetky tieto príznaky majú dopad aj na vaše libido. Dychové cvičenia a meditácia sú vďačným pomocníkom pri odbúraní stresu. Ako sme spomínali, patrí tu samotný sex, no v prvom rade myslite na uzdravovanie vašej psychiky.

Phubbing sa nanešťastie stál ďalšou zo závislostí človeka 21. storočia. Hoci sme vďaka technológiám viac spojené s vonkajším svetom, škodí to domácej harmónií. Uvedomte si teda blízkosť svojej polovičky skôr, než vám mobily narušia intímny život. Elektroniku je lepšie držať mimo spálne.

Nízke sebavedomie je veľkou prekážkou pri vzájomnom zbližovaní. Neistota sa niekedy sústredí na jednu časť tela, inokedy sa nemusíte cítiť príťažlivá celkovo. Teda nielen vy, ale aj partner môže bojovať s pocitom menejcennosti. Pokiaľ si neviete pomôcť navzájom, vyhľadajte odborníka, ktorý nájde vnútornú príčinu vašich pochybností. Poprípade pracujte na tom, čo chcete zmeniť v rámci vonkajšej stránky a dávajte si komplimenty za každý úspech. Zvýšená sebaistota sa zaručene prejaví aj v sexuálnych dobrodružstvách.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
27. september 2023 07:07