Spánok je dôležitý pre bezproblémové fungovanie ľudského organizmu.pixabay.com
StoryEditor

Úspech? Závisí na dobrom spánku, tvrdia vedci

09.06.2016, 14:45
Zdravie
Autor:
ČTK
Prekliatím nášho storočia je nedostatok spánku. Vo Francúzsku podľa výskumu Národného ústavu pre spánok a bdelosť 73 percent ľudí uvádza, že sa budí najmenej raz za noc. Cez deň je ospalých 25 percent ľudí a zhruba tretina trpí poruchami spánku.

Americká mediálna podnikateľka a zakladateľka internetových novín Huffington Post Arianna Huffingtonová vo svojom poslednom blogu píše: "Ak zadáte na Googlu slová, prečo som ... ', tak prvé, čo sa vám ukáže, je, prečo som unavený?'" Huffingtonová, mimo iné zapálená vyznávačky "zdravého úspechu", je presvedčená, že spánok je nielen prínosom pre naše zdravie, ale tiež nám umožňuje dosiahnuť životné ciele, ako píšu lidovky.cz.

"Nie sú to len technológie, čo narušujú spánok. V našom podvedomí je zakorenené presvedčenie, že profesionálne vyčerpanie a syndróm vyhorenia sú cenou, ktorú musíme platiť za úspech," hovorí Huffingtonová.

Keď sa chceme dobre vyspať..

A aké sú zásady, ktorých by sme sa mali držať, ak sa chceme poriadne vyspať, a vytvoriť si tak predpoklady k úspechu? Po prvé je potrebné vylúčiť alkohol. Aby sme spali ako dudok, nesmieme si pred spaním dopriať nejaký ten pohárik. "Alkohol najprv pomáha zaspať, ale neskôr naopak spánok narúša. Navyše sa kvalita nášho spánku s vekom prirodzene zhoršuje a čím sme starší, tým sme na účinky alkoholu citlivejší," hovorí neurobiologička Joëlle Adrienová.

K dobrému spaniu môže pomôcť aj vdýchnutie levanduľovej vône. Táto fialová rastlina, ktorá sa v minulosti využívala pre svoje upokojujúce účinky, je stále populárnejšia. Aj iné bylinky, používané vo forme esenciálneho oleja, nám môžu pomôcť zaspať.

"Majorán, ktorej vôňa sa podobá tymiánu, sa odporúča v prípade porúch spánku a pri rozrušení. Levandule, ruže alebo silice z pomarančových kvetov zmierňujú stres a úzkosť svojim upokojujúcim účinkom na nervový systém. Jedna kvapka na golier pyžama alebo na vankúš pomáha nielen zaspať, ale upokojuje telo po celú noc," vysvetľuje doktor farmácie a arómoterapeut Philippe Couturier.

V roku 2012 sa v Spojených štátoch uskutočnil výskum, ktorý ukázal, že 57 percent Američanov, ktorí v noci spia nahí, tvrdia, že sú v partnerskom vzťahu šťastní. "Keď vy a vaša partnerka spíte nahí, vzájomný dotyk kože uvoľňuje hormón lásky oxytocín. Budete sa viac milovať a je známe, že orgazmus je najlepším liekom proti nespavosti," cituje francúzsky denník Le Figaro psychoterapeutka Fran Walfishová.

Ak ste minulú noc zle spali, potom sú dôsledky oveľa závažnejšie ako kruhy pod očami. Americkí vedci z lekárskeho centra Cedars-Sinai z Los Angeles v Kalifornii zistili, že jediná noc zlého spánku má na naše zdravie rovnaký negatívny účinok ako pol roka nezdravej výživy s veľkým množstvom tuku.

Vedci konštatovali, že nedostatok spánku ovplyvňuje citlivosť na inzulín rovnako ako nezdravá výživa a zvyšuje riziko obezity. Keď sa telo stáva menej citlivé na inzulín, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi, musí ho produkovať viac, aby udržalo glykémiu na stabilnej úrovni. To môže viesť aj k vzniku cukrovky druhého typu, ktorá je spájaná s mnohými vážnymi komplikáciami, vrátane srdcových chorôb.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
09. december 2022 16:30