Pohľad do zrkadla je vždy lepší.
StoryEditor

PÄŤ dôvodov, prečo v zrkadle vždy vyzeráte lepšie ako na fotkách. Toto sú oni!

04.01.2024, 17:41
Životný štýl

Mnoho ľudí sa nerado fotí len preto, že si myslia, že na fotografiách vždy vyzerajú horšie ako v skutočnosti. Toto presvedčenie dokáže vysvetliť niekoľko psychologických faktov.

Keď sa vrátite domov z dovolenky, tešíte sa na to, ako si prvýkrát pozriete fotky – teda okrem tých, na ktorých ste vy sami? Často počúvate priateľov, ako vám hovoria, že na tomto zábere vyzerajú hrozne, a že ani ten druhý sa nevydaril?

Len málokto z nás sa profesionálne venuje fotografii, a tak pri fotení neriešime dôležité uhly, osvetlenie alebo kompozíciu, ktoré zohrávajú podstatnú úlohu pri celkovom vzhľade výsledného diela. Napriek tomu tento nedostatok nie je vždy zodpovedný za to, že väčšina z nás nie je spokojná s tým, ako vyzeráme na fotkách, aj keď v zrkadle si lichotíme.

Toto je 5 psychologických dôvodov, prečo sa sami sebe viac páčite pri pohľade do zrkadla ako na fotografiu:

1. Zrkadlo je prevráteným obrazom vás samotných

To, na čo sa v zrkadle dívate, v podstate nie je skutočnosť. V zrkadle vidíme odraz, ktorý je celkom prevrátený, na rozdiel od fotografie, ktorá nás zvečňuje takých, akí naozaj sme. Keďže sa bežne častejšie pozeráme do zrkadla, pri pohľade na fotografiu jednoducho nie sme zvyknutí na prevrátený obraz samých seba.

2. Efekt „známej expozície“

Mere-exposure effect, alebo po slovensky efekt „známej expozície“, je jedným z dôvodov, prečo sa nám nepáči naše stelesnenie na fotografiách.

Tento psychologický jav je zodpovedný za to, že ak niečo často vídate, vybudujete si k tomu pozitívny vzťah. Tento jav úzko súvisí s predošlým bodom – ak sa často sami na seba dívate do zrkadla, zvyknete si na tento pohľad, a stotožníte sa s ním. Ak sa však neskôr uvidíte na fotografii, rozličný pohľad na seba samého sa vám nemusí páčiť.

3. Pri pohľade do zrkadla sa viete okamžite upraviť

Keď sa na seba dívate do zrkadla, a nájdete na sebe drobnú chybičku, viete ju v momente odstrániť. Napríklad si zotriete špinku z nosa, začešete si prameň vlasov, alebo len inak nakloníte hlavu. S fotografiou je to, samozrejme, inak. Keď ju raz zhotovíte, neexistuje návrat späť.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. jún 2024 08:23