Sú muži otvorení terapii a hovoria o svojich problémoch častejšie ako v minulosti?dreamstime
StoryEditor

Muži riešia psychické problémy často alkoholom, tvrdí odborník Viliam Kuruc. Sú však stále viac otvorení terapii

23.11.2023, 18:00
Zdravie

November je mesiacom mužského zdravia - nielen toho fyzického, ale aj duševného. Jeho dôležitosť sa ukazuje aj na štatistikách, ktoré upozorňujú na zvyšujúci sa počet samovrážd práve u mužského pohlavia. Sú muži otvorení terapii a hovoria o svojich problémoch častejšie ako v minulosti? Odpovedá Mgr. Viliam Kuruc.

Počet terapií u mužov narastá

Hoci je terapia v mnohých prípadoch kedy čelíme našim problémom až posledným riešením, podľa odborníka Viliama Kuruca, počet terapií u mužov narastá. „Myslím, že oproti minulému roku je to mierny nárast. Tretina až polovica mojich klientov sú muži,“ približuje. 

Mnohé štatistiky ukazujú, že muži sa o svojom mentálnom zdraví v posledných rokoch rozprávajú častejšie ako kedykoľvek predtým. Podľa výskumu realizovaného v roku 2022 Britskou asociáciou pre poradenstvo a psychoterapiu, až 79 % mužov súhlasí s tým, že dnes je spoločensky prijateľnejšie hovoriť o duševnom zdraví ako v roku 2017. Výskum tiež poukazuje na to, že až 83 % mužov si myslí, že je dobré vyhľadať terapeuta v prípade psychickej nepohody.

Zásadné zistenie z tohto výskumu však poukazuje na to, že počet terapií u mužov stúpa. Kým v roku 2010 bolo podľa asociácie na terapii len 18 % mužov, v roku 2022 ich bolo až 27 %. V terapiách však podľa výskumu stále prevládajú ženy – až 39 % pravidelne navštevuje terapeuta. „Ženy vo väčšej miere než muži vyhľadajú terapeutickú pomoc, ak trpia,“ dopĺňa Viliam Kuruc.

Aj muži majú svoje trápenia

Aj keď je vo všeobecnosti omnoho viac diskutovanou témou duševné zdravie žien, je nevyhnutné si pripomínať aj duševné zdravie mužov. Čelia totiž rovnakým problémom ako ženy. Aj v spojitosti s toxickou maskulinitou a vetou „muži neplačú“ sa môže u mužov objaviť mnoho problémov, ktoré je náročné spracovať. Najčastejšie ich trápi pocit tiesne, skľúčenosť, problémy v partnerských, ale aj rodinných vzťahoch. Mám niekoľkých klientov s ADHD a prevažujú medzi nimi práve muži,“ približuje problémy mužov terapeut.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. február 2024 13:59