Káva naozaj pomáha chudnúť.
StoryEditor

Ako kofeín pomáha chudnúť? Tu je vysvetlenie!

25.11.2022, 14:52
Recepty a tipy

Je úplne jedno, či sa na vás počas sviatkov nejaké to kilo nalepilo alebo nie. Dôležité je, aby ste sa cítili dobre vo vlastnom tele. Ak by to chcelo menšiu zmenu, prinášame užitočné tipy, ako rýchlejšie spaľovať tuky a netrpieť pri tom.

Prvé a zásadné odporúčanie znie: nasledujúce tipy skutočne fungujú, no mali by sa stať spôsobom života,  nie chvíľkovou záležitosťou. Stačí radu premeniť na zvyk a zvyšok už pôjde (skoro) sám.

Jedzte, naozaj jedzte!

Potrebujete minimálne raňajky, obed a večeru. Ešte lepšie je, ak máte aj desiatu a olovrant. Prípadne aj druhú večeru, ak chodíte spať neskoro. Pravidelný príjem potravy udržuje metabolizmus v chode a to je pre spaľovanie tukov veľmi dôležité.

Samozrejme, pri pravidelnom jedení nepotrebujete obrovské porcie, ktorým sa, naopak, vyhýbajte. A môžete si občas dovoliť aj takzvane zhrešiť – dopriať si sladkosť či mastnejšie mäso. Človek je všežravec a pokiaľ je z každého rožka troška, jeho organizmus si s tým hravo poradí. Naopak, čím viac si niečo odopierame, tým viac toho zjeme v momente, keď si už nevládzeme odriekať.

Dodržujte pitný režim

V prvom rade vodu. Z vodovodu alebo mineralizovanú, ideálne bez bubliniek alebo iba s malým množstvom. Čím viac bubliniek, tým kyslejšie prostredie sa vytvára, čo neprospieva ani zubom, ani tráveniu.

Určite netreba spomínať, že sladené nápoje obsahujú skutočne veľa cukru, ktorý je pri udržiavaní hmotnosti a kondície užitočný asi ako plavky Eskimákovi. Vhodnými nápojmi sú čaj a káva. Aj kvôli kofeínu.

Kofeín náš každodenný

Napriek tomu, že vedecké štúdie opakovane potvrdzujú zdravotnú prospešnosť kávy, reči o nebezpečnej závislosti od kofeínu neutíchajú. Netreba sa ničoho  obávať, pokiaľ kávu nepijete na hektolitre a na lačný žalúdok.

Naopak, využite potenciál kofeínu na maximum, aby pomohol pri odbúravaní tuku. „Kofeín sa do kávy uvoľňuje ako jedna z posledných látok, takže ak si chcete dopriať poriadny kofeínový booster, dajte si namiesto malého espressa kávu, ktorá sa dlhšie filtrovala, napríklad lungo alebo za studena filtrovanú kávu,“ odporúča znalkyňa kávy a baristka Monika Matúšová.

Kofeín si sám osebe s tukom neporadí, ale pomáha udržiavať metabolizmus v chode a to je pre neukladanie a odbúravanie lipidov dôležité. „Povzbudzujúci účinok kofeínu sa dá využiť aj pri športovej aktivite. Nie náhodou si športovci dávajú pred tréningom zelený čaj alebo šálku kávy,“ hovorí Monika Matúšová.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/recepty-a-tipy, menuAlias = recepty-a-tipy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. marec 2023 11:46