Horkú cuketu ani uhorku radšej nejedzte.pexels
StoryEditor

Cuketu, ktorá chutí takto radšej nejedzte, môže byť jedovatá

28.07.2023, 14:00
Životný štýl

Sezóna cukiet práve vrcholí. V obchodoch sú za priaznivú cenu a aj záhradkári jej majú dostatok. Ak si však kúpite, alebo dostanete cuketu, ktorá má horkú chuť, vyhoďte ju rovno do koša. Horkosť je spôsobená látkou kukurbitacin a tá je jedovatá.

V takýchto prípadoch sa skutočne neoplatí robiť žiadne kompromisy. Odrezané konce, ba ani tepelné spracovanie nestačí. A to isté platí aj pre uhorky.

Horká chuť

Už sa vám stalo, že po rozkrojení a ochutnaní cukety či uhorky ste narazili na horkú chuť? Ak áno, môžete si byť istí, že práve tieto plody obsahovali látku kukurbitacin, ktorá je jedovatá. Pri uhorkách či cuketách, ktoré majú takúto horkú chuť nie sú na mieste žiadne kompromisy. Práve naopak, mali by čo najskôr skončiť v odpadkovom koši. Ak si myslíte, že im pomôže zaváranie, tepelná či iná úprava, ste na omyle. Chuť možno prerazíte výrazným korením, alebo bylinkami, no pre vaše zdravie to môže mať následky, ktoré si nikto neželá.

Prirodzená stopka

Práve horká chuť väčšinu z vás stopne pred tým, aby ste pokračovali v konzumovaní potravín, ktoré majú takúto výrazne nepríjemnú chuť. No aj malé množstvo vám môže spôsobiť tráviace problémy, najčastejšie hnačky a zvracanie. Sú však známe aj prípady, kedy práve jedovatá cuketa otrávila dôchodcu z Nemecka v dôsledku čoho zomrel.

Buďte opatrní

Ak zacítite horkú chuť jedla, zrejme ho už ďalej jesť nebudete, no aby ste predišli vôbec takémuto znehodnoteniu jedla, ochutnajte vždy plátok uhorky či cukety. Semienka z tekvíc či cukiet, ktoré ste vypestovali doma radšej neodkladajte. Pri opeľovaní mohlo dôjsť ku kríženiu a ďalšia úroda môže obsahovať oveľa viac toxických látok. Mladé cukety či menšie uhorky bez veľkých jadier sú chutnejšie než tie, ktoré nechávate dorásť, aby boli čo najväčšie. Aj z hľadiska bezpečnosti je oveľa lepšie zbierať plody, kým sú menšie. Kukurbitacin sa zvykne viac tvoriť v prípade, že plody nemajú dostatok vlahy. Sucho samozrejme negatívne vplýva aj na samotný rast tejto zeleniny, preto záhradku pravidelne zavlažujte.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
15. júl 2024 12:31