shutterstock.com
StoryEditor

Využite babie leto na „štart“ k vašej vysnívanej postave

16.09.2020, 16:00
Životný štýl
Teraz je najlepší čas na schudnutie!

V období jesene, keď už na seba zvykneme hodiť nejaký tenší kabátik či teplý sveter, si zvyčajne tí „kyprejší“ ľudia vydýchnu, pretože kilečká navyše sa im ľahšie schovávajú. Ale prečo to robiť? Prečo radšej neschudnúť a necítiť sa dobre stále? Skúste to a už to neodkladajte! „V lete existuje množstvo lákadiel ako grilovanie, sezónne ovocie či zmrzlina, kvôli ktorým je pre niekoho chudnutie oveľa náročnejšie. Jeseň je dobrá v tom, že takýchto lákadiel je menej, do Vianoc je pomerne ďaleko, a preto je vhodné využiť čas a zmeniť svoje stravovacie návyky práve teraz,“ hovorí Andrea Čisárová, výživová špecialistka.

Pravidelná strava je základ
Najmä dbajte na to, aby ste v priebehu dňa zrazu nezostali bez jedla alebo narýchlo nesiahli po nezdravej alternatíve. Dodržiavajte pravidelnosť, jedzte každé tri hodiny a majte pri sebe aspoň malú proteínovú tyčinku, napríklad s figami či arašidmi, ktorá vás zasýti vďaka vysokému obsahu bielkovín. Pomedzi jedlá nezabúdajte na pitný režim a vypite aspoň 2,5 – 3 litre tekutín denne. Telo si na to zvykne a postupne prinesie výsledky. Pravidelnosť je totiž najlepšou priateľkou chudnutia. „Keď telu dodávame jedlo pravidelne počas dňa v správnom množstve a zložení, budeme po celý deň rovnomerne sýti, a teda nehrozí, že nás prepadne vlčí hlad. Zrýchli si nám metabolizmus a telo si nebude vytvárať tukové zásoby na horšie časy,“ hovorí odborníčka.

Čo na tanier?
„Huby sú vynikajúcou potravinou do diétneho plánu. Teraz je ich sezóna. Majú nízku energetickú hodnotu, obsahujú provitamín A a vitamín D a predovšetkým veľké množstvo vody, vlákninu a tiež bielkoviny, vďaka čomu vás na dlhý čas zasýtia. Pri ich príprave použite radšej menej oleja, ktorý nechajte vopred dobre rozpáliť. Huby sú všeobecne ťažšie stráviteľné a ak ich necháte nasiaknuté olejom, bude vám nielen ťažko, ale zbytočne si urobíte z inak diétneho jedla vysokokalorické,“ vysvetľuje Andrea Čisárová. Samozrejme, jedzte iba huby, ktoré sú z overeného zdroja a ktorými ste si istí. Ak nemáte radi huby, zvoľte iné sezónne plody: zeler, kapustu, cviklu, tekvicu či baklažán. Do jedla si namiesto oleja pridajte orechy, tekvicové alebo slnečnicové semiačka.

Pohyb dodá telu šmrnc
Je známe, že ak chcete schudnúť, musíte sa aj viac hýbať. Vyrazte do prírody, tie farby a scenérie vás budú motivovať! Vysadnite na bicykel, behajte pomedzi šuchotavé lístie, alebo sa vyberte na turistiku. Nájdite si pre seba najvhodnejšiu pohybovú aktivitu. „Ideálne je zaradiť ju do svojho programu aspoň dvakrát týždenne po 45 minút – aj svižná prechádzka sa počíta.“ Nedajte sa dvakrát prehovárať a využite krásy jesene vo svoj prospech. Telo sa vám za to určite odmení. A na Vianoce z vás bude iný človek!

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
03. december 2023 01:47