shutterstock.com
StoryEditor

Pravidelne cvičíte? Toto je päť najčastejších chýb pri silovom tréningu

19.12.2019, 14:00
Životný štýl
Autor:
redakcia
Nech zdvihne ruku ten, kto nemal po namáhavom silovom tréningu nejakú tú svalovicu či natiahnuté šľachy alebo väzivové štruktúry. Ak cvičenia nevykonávate technicky správne, telo je nútené zapájať nesprávne svaly, respektíve pracovať v nesprávnych pozíciách, z čoho pramenia v horšom prípade zranenia, v lepšom len nejaká tá svalovica.

1. Mŕtvy ťah
Veľmi škodlivá je tendencia ohýbať chrbát a nechať ramená padať dopredu. Pozíciu počas cvičenia menia len boky. Ramená treba držať čo najviac vzadu a chrbtica má zostať neutrálna, pevná, rovná a nezaguľatená počas celého cvičenia.
2. Zhyby
Opäť pozor na prehnutý chrbát. Pri zdvíhaní svojej hmotnosti nasmeruje pohyb tak, aby hrudník smeroval k hrazde, krk a hlava nech zostanú v neutrálnej polohe. To znamená, že napríklad v zrkadle sa v tejto fáze nemôžete sledovať, keďže hlava je v takom uhle, ktorý takúto kontrolu neumožňuje.

3. Mostík
Niektorí ľudia, spravidla ide skôr o ženy, majú flexibilnú spodnú časť chrbta, a tak dokážu spraviť mostík v podstate bez toho, aby zodvihli panvu z podložky. Na to treba dať veľký pozor.
4. Kľuky
Tento na prvý pohľad jednoduchý cvik nie je až taký jednoduchý. Len veľmi málo ľudí má pri ňom hlavu v správnej polohe, teda ako priame predĺženie chrbtice a krku, bez akéhokoľvek záklonu či vytáčania (najčastejšie smerom hore). Rovnako pozor na lakte – nevytáčajte ich pri zdvíhaní vašej hmotnosti do strán, ale udržiavajte približne 45-stupňový uhol smerom od tela, aby ste do silovej fázy pohybu zapojili aj vaše chrbtové svalstvo.
5. Drep
Podľa mnohých ten najvšestrannejší cvik, aký vôbec existuje. Medzi najčastejšie chyby patrí nespevnená a ohnutá horná časť chrbtice ako „prepadávanie“ hornej časti tela dopredu, a to predovšetkým vtedy, keď váš zadok smeruje nadol. To všetko vyvíja príliš veľký tlak na spodnú časť chrbtice, čo, samozrejme, môže skôr či neskôr vyústiť do nepríjemného zranenia. Základom je, aby ste hornú časť chrbta udržali pevnú a čo najviac v kolmej polohe voči podložke.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. február 2024 08:42