Orgován má okrem krásnej vône aj liečivé účinky.dreamstime
StoryEditor

Orgován: Venujte pozornosť nie len jeho kráse, ale aj liečivým účinkom

20.05.2023, 10:00
Zdravie

Nádherne voňajúci a kvitnúci orgován sa vám spája najmä s jarou. Tento krík je rozpoznateľný vďaka bohatým kvetom už z diaľky a nejeden človek mu neodolá a odtrhne si pár vetvičiek aj do vázy. No nie len jeho omamná vôňa je to, prečo by ste mali orgovánu venovať svoju pozornosť. orgován má totiž veľa pozitívnych účinkov aj na vaše telo.

Z kvetov orgovánu si môžete pripraviť sirup, tinktúru aj čaj. Práve tie vám pomôžu zbaviť sa rôznych ťažkostí.

Ako dekorácia

Kvety orgovánu sú nie len voňavé, ale krásne. Je preto škoda ich potenciál naplno nevyužiť keď viete, že sú jedlé a dokonca plné vitamínov. Použite kvety ako dekoráciu do rôznych šalátov, či ako ozdobu na dezerty ktorým dodajú punc luxusu. A čo tak efektné kocky ľadu do ktorých pridáte kvety orgovánu? Aj vďaka týmto drobným kvietkom budú mať nápoje úplne iný šmrnc.

Drink

Kvety orgovánu môžete využiť aj do limonád, ale aj ako chutný čaj. Použiť môžete čerstvé kvety, no nezabudnite si ich aj usušiť, pretože práve čaj z orgovánu má liečivé účinky a pomôže pri respiračných ťažkostiach, uľaví od kašľu a tiež uvoľní dýchacie cesty. Rovnako, no ešte o niečo intenzívnejšie účinkuje aj sirup z orgovánu. Tých nájdete na internete pomerne veľa, takže si môžete vybrať recept ktorý vám najviac vyhovuje. Orgován je navyše bohatý na látky ktoré pôsobia antibakteriálne.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
20. máj 2023 10:03