Vianočný stres môže mať na naše zdravie vážne dopady.
StoryEditor

Vianočný stres úraduje. Prečo je nebezpečný a aké reakcie sa nám dejú v tele?

19.12.2022, 13:05
Zdravie

Určite ste už stokrát počuli dobrú radu, aby ste sa nestresovali. Ale dá sa to vôbec? Jedno z najkritickejších období roka, ktoré produkuje stres aj podprahovo, sa už začalo. Súvisí s blížiacimi sa Vianocami. Aj ten najodolnejší istotne vníma, že na nás číha na každom kroku. A zvládnuť ich tento rok bude ešte náročnejšie než v minulosti.

Či už ste nadšený milovník Vianoc, alebo by ste sa týmto sviatkom a všetkému, čo je s nimi spojené, radi veľkým oblúkom vyhli, Vianoce vás dostanú. Výklady, ponuky, zľavy a čierne piatky „fičia“ naplno. Nálož vianočných skladieb ešte len príde. To však v nás už bude slušne rozbehnutý vlak menom „vianočný stres“.

Stihneme všetko nakúpiť?

Čo zas vybrať dedkovi, ktorý všetko má? Živého kapra a potom návšteva u svokrovcov alebo radšej lososa a pohoda doma na gauči? Nezabudnúť na synovcov, netere, tetušku, krstné deti! Zoznam tých, ktorí majú byť obdarovaní, vôbec nie je krátky. Pri súčasných cenách sa však aj pár ponožiek stáva luxusným darčekom. Ako z tohto všetkého nebyť v strese?!

Skryté riziká

Kým situačný stres nám môže zachrániť zdravie, majetok alebo aj život, dlhodobý vleklý stres je reálny nepriateľ. Pomaly, ale isto sa prejaví na pleti, na koži, očiach, vlasoch, na trávení (hnačka alebo zápcha, pálenie záhy, za istých podmienok vznik žalúdočných vredov), na kvalite spánku aj intímneho života, na krvnom tlaku, oslabenej imunite. Chronický stres prispieva k rozvoju cukrovky druhého typu a súvisí aj so vznikom rakoviny a psychosomatických ochorení.

Na hrane

V štandardnej situácii, ktorú organizmus vyhodnotí ako hrozbu, sa do krvného obehu vylúči adrenalín a kortizol. Svaly sa napnú, dýchanie aj tep sa zrýchlia. A teraz si predstavte, že toto trvá dlho, niekoľko dní, nocí, týždňov, mesiacov.. Telo je stále zaplavené stresovými hormónmi, svaly sa nemajú kedy uvoľniť, zdravie nám prestáva slúžiť.

„Odporúčanie, aby sme sa nestresovali, je určite rozumné a zmysluplné, no rozumiem, ak niekto povie, že ho rady tohto druhu stresujú. Pokiaľ sa nevenujeme tomu, čo cítime a prežívame, nevieme ani dobre narábať so stresom a z toho vzniká ďalší stres. Vieme, že by sme sa mali upokojiť, no často nevieme ako, hovorí socioterapeutka Lucia Skladanová. Vzniká bludný kruh, keď stres plodí ďalší stres zo stresu. A to vedie k chorobe.

Choroba z Vianoc?!

Bohužiaľ, naozaj sa nedá vylúčiť, že takzvané najkrajšie sviatky v roku v nejednom prípade povedú k podlomenému zdraviu. „Dlhodobý vplyv stresových hormónov znižuje imunitu a odolnosť voči patogénom. Preto sú chronicky vystresovaní ľudia náchylnejší na vírusové a infekčné, ale aj iné ochorenia,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologického laboratória Natures.

Čoraz viac odborníkov sa prikláňa k názoru, že aj zdravotné problémy, ktorých príčina sa nedá medicínsky určiť, sú výsledkom stresu.Pre organizmus je stresom každé konanie, ktoré ide proti nemu. Stresuje teda aj nákup vianočných darčekov, pokiaľ s tým nie sme stotožnení, ale aj každý druh zmienky o Vianociach (pesnička, film, plagát, reklama), ak Vianoce z nejakého dôvodu nie sú najobľúbenejšou časťou roka. Lebo pre mnoho ľudí nie sú. Organizmus sa bráni, preto reaguje chorobou.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
04. marec 2024 15:41