shutterstock.com
StoryEditor

Ostalo vám veľké brucho po pôrode? Poradíme vám, čo treba robiť!

18.09.2019, 13:00
Zdravie
Cvičíte, diétujete a výsledky sa nedostavujú? Možno máte aj vy diastázu a ani o tom neviete. Ak začnete robiť cielené cviky podľa fyzioterapeutky Moniky Šrenkelovej, váš veľký problém sa o pár dní výrazne zmenší.

Obyčajné cviky nepomôžu
„Je to veľmi nepríjemný problém, pri ktorom trpí sebavedomie ženy. Myslí si, že je neschopná schudnúť, snaží sa všemožne cvičiť a diétovať. Veľakrát si nájdu takto frustrované ženy trénera v posilňovni, čo však v prípade, ak ide o diastázu, je kontraproduktívne, pretože na tú treba cvičiť presne cielené cviky. Ak ich tréner neovláda, čo pravdepodobne neovláda, pretože väčšina z nich o existencii diastázy ani netuší, môže vám toto cvičenie skôr uškodiť. Diastáza sa namiesto zmenšenia môže ešte zvýrazniť,“ začína svoje rozprávanie usmiata blondínka Monika Šrenkelová.

A aké ďalšie problémy dokáže cvičenie vyriešiť?
„Diastáza nie je iba estetický problém. Väčšinou majú ženy súčasne veľmi ochabnuté svalstvo panvového dna, čo má za následok unikanie moču. Je veľmi smutné, keď počujem, že mladé ženy po pôrode trpia stresovou inkontinenciou a pokladajú to za bežnú súčasť života. Ujde im napríklad pri kýchnutí či pri poskočení. Rozhodne to však normálne nie je a dá sa to krásne odstrániť cvičením už za pár hodín. Samozrejme, keď sa u mňa na kurze cviky a správne dýchanie do bránice naučíte, musíte už cvičiť a správne dýchať stále!“ vysvetľuje krásna Monika, ktorá je tiež matkou dvoch dospievajúcich synov.

V čom je najväčší problém Sloveniek?
„Ženy za mnou, žiaľ, prichádzajú v poslednom štádiu, necvičia, majú katastrofálnu životosprávu a veľmi málo informácií o svojom tele. Na Slovensku chýba v tejto oblasti osveta, naozaj, diastáza či inkontinencia je ešte stále akési tabu, čo je pre mňa nepochopiteľné. Počas môjho kurzu sa snažím ženám dať čo najviac informácií z každej oblasti, ale hlavne s nimi cvičiť, pretože veľké brucho je hlavný problém, ktorý ich ku mne priviedol. Počas kurzu, ktorý trvá desať dní (alebo 5 dní po 2 hodiny), je možný úbytok v páse až 10 cm. Keby ste videli to šťastie na tvárach mamičiek, ktoré už ani neverili, že so svojím bruchom môžu niečo robiť, to je niečo skutočne úžasné a pre mňa tá najväčšia odmena,“ uzatvára žiarivá bytosť Monika Šrenkelová.

Ako zistíte, že:
– máte diastázu?
Ľahnite si na chrbát, zodvihnite a pokrčte nohy. Snažte sa akoby urobiť brušák a sledujte pri tom svoje brucho. Ak sa vám na ňom nad pupkom urobí strieška, do ktorej môžete poľahky strčiť aj dva prsty, je to diastáza.

– trpíte stresovou inkontinenciou?
Ak vám unikne pár kvapiek moču (a niekedy aj viac), pri kýchnutí, kašli, skákaní na trampolíne či pri behu, máte stresovú inkontinenciu. Správnym cvičením sa dá odstrániť za pár lekcií, aj keď lekári ženy stále nabádajú na operáciu.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
25. apríl 2024 01:04