Ako zvládnuť vzťah s workoholikom?
StoryEditor

Keď je práca viac ako vy. Čo robiť, keď sa ocitnete vo vzťahu s workoholikom?

23.01.2022, 18:00
Vzťahy
Byť vo vzťahu s workoholikom môže miestami pripomínať spolužitie s neverným partnerom. Takmer identické pocity osamelosti a nedodržaných sľubov prežíva partnerka/prípadne partner, ktorého polovička uprednostnila prácu pred vzťahom.

Zvyčajne to končí rozvodom

Ak v manželstve či partnerskom vzťahu nedôjde k rýchlej zmene na oboch stranách, takáto situácia vyústi do rozvodu. Podľa reportérky Maureen Farrel, ktorá pre Forbes napísala článok s názvom So You Married A Workaholic: „páry, v ktorých je jeden z partnerov workoholik, sa rozvádzajú v priemere dvakrát viac.“

Problém nadmerne pracujúceho partnera sa môže rozvinúť takisto do ďalších problémov, najčastejšie ide o neveru. Je však niekoľko dôležitých bodov, ktorými by ste sa v snahe zachrániť vaše partnerstvo mali riadiť. Torontská párovú terapeutka Karen Hirscheimer vysvetľuje ako sa vyrovnať so situáciou, keď workoholizmus vášho partnera ohrozuje váš vzťah. Dôležité je, aby ste rozlíšili kedy ide o skutočný workoholizmus a kedy je váš partner skôr iba tvrdo pracujúcim človekom mysliacim na vaše finančné zabezpečenie.

,,Práca je dôležitou súčasťou života a ako partnerka vášho manžela/priateľa by ste mali podporovať jeho sny a túžby,“ varuje terapeutka.

image

Láska je občas slepá. Znaky, ktoré vám prezradia, že chodíte s nesprávnou osobou

1. Nezatvárajte oči pred jeho prácou

Zaujímajte sa o jeho prácu a snažte sa pochopiť všetok tlak, ktorému je vystavený.Hirscheimer tvrdí: „za predpokladu, že ste vopred vedeli čo je súčasťou jeho práce a akceptovali ste tento režim, nie je fér očakávať, že zníži svoju pracovnú záťaž.“

Buďte ale otvorení a dajte mu najavo aké zložité je ocitnúť sa bez jeho pomoci – možno vás prekvapí k akému kreatívnemu riešeniu dospejete.

2. Nesúťažte s inými pármi

Neporovnávajte partnera s manželmi vašich známych alebo priateľov. Ak ste od začiatku vedeli o jeho pracovných povinnostiach, zamerajte sa predovšetkým na udržanie  spoločných aktivít, prípadne si naplánujte krátky výlet mimo domu. 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
27. február 2024 14:43