Nezúfajte, pri upratovaní vám pomôže pár jednoduchých rád.dreamstime
StoryEditor

Triky do domácnosti, ktoré by mala poznať každá gazdiná

28.02.2023, 14:00
Recepty a tipy

Aj vy máte občas nervy v domácnosti, keď neviete odstrániť škvrny, škrabance či etikety a nálepky? A pritom je to také jednoduché a viete si pomôcť s tým, čo máte bežne doma. Tieto tipy pomôžu všetkým gazdinkám a uľahčia vám prácu v domácnosti.

Triky s práškom do pečiva či olivovým olejom si od dnes zamilujete.

Zbavte sa etikiet

Páči sa vám fľaška v ktorej ste si niečo kúpili a chceli by ste jej dať u vás doma druhú šancu? Ani sa netrápte škrabaním etikety, ale rovno nálepku potrite olivovým olejom  a nechajte chvíľu odstáť. Následne ju bez problémov dáte dole. Ak by to predsa len šlo ťažšie, na dočistenie použite odlakovač.

Voňavá práčka

Poznáte to, raz za čas nepríjemný zápach neobíde ani vašu práčku. Aj tu však poznáme riešenie. A rovno dve. V prvom prípade môžete použiť tabletku do umývačky riadu, ktorú vložíte do bubna a práčku, samozrejme bez bielizne, zapnete na 60 stupňov. Druhá možnosť je naliať do bubna ocot a postupovať rovnako ako v predošlom prípade. Zápach sa stratí a navyše bude práčka čistá.

Samočistenie

Ak obľubujete smoothie nápoje, potom nám iste dáte za pravdu, že čistenie mixéra nie je nič príjemné. Je to predovšetkým kvôli nožom na ktorých sa nečistoty usadia pomerne rýchlo, no ich čistenie nie je zrovna jednoduché, najmä ak to neurobíte hneď po príprave nápoja. Dajte do mixéra horúcu vodu, pozor, nie vriacu a trošku saponátu, ktorý bežne používate na čistenie a mixér zapnite. Potom už len opláchnite pod tečúcou vodou a máte hotovo.

Čistá mikrovlnka

Nechce sa vám pustiť do čistenia mikrovlnky? Od teraz to bude hračka. Do šálky dajte 1,5 deci vody a zapnite mikrovlnku na dve minútky. Následne šálku opatrne vyberte, pozor, aby ste sa nepopálili a vďaka pare a vlhkosti, ktorá z vody v hrnčeku vznikla všetko bez problémov vyčistíte. Dokonca aj zaschnuté zvyšky, ktoré by ste inak museli čistiť pomocou kefky.

Lopáriky bez baktérii

Dosky, alebo ak chcete lopáriky na krájanie potravín by ste mali mať rozdelené podľa toho, čo na nich krájate. Ak ste sa však pozabudli a mäso ste nakrájali na doske, ktorú bežne používate na prípravu zeleniny, je potrebné ju dôkladne vyčistiť. Najskôr dosku oblejte horúcou vodou a umyte bežným prípravkom. Potom na ňu vysypte tenšiu vrstvu soli a rozotrite po celej ploche dosky pomocou citróna. Doska bude čistá a bez baktérií.

Bez zápachu v chladnička

Chladnička je miestom kde sa naozaj nakumulujú rôzne vône a častokrát aj zápach z rôznych potravín či jedál. Najmä niektoré druhy syrov po sebe zanechajú stopy, ktoré je len ťažko odstrániť. Majte preto v chladničke prášok do pečiva, ktorý tieto nepríjemné vône raz dva pohltí. Stačí, ak ho dáte do plytšej otvorenej misky a umiestnite na niektorú z poličiek. Fungovať bude zhruba týždeň, potom treba prášok vymeniť.

Už žiadne škrabance

Ak sú v domácnosti prítomné deti, potom sa z času na čas nevyhnete ani nepekným škrabancom na nábytku. Pomôžu vám vlašské orechy. Olúpaným orieškom prejdite škrabanec na nábytku a následne pomocou bavlnenej handričky vyleštíte. Orech je mäkký a bez problémov sa v ryhách usadí a vyrovná vám tak poškodený povrch.

image

Škrabance bez problémov zakryjú orechy.

pexels
menuLevel = 2, menuRoute = magazin/recepty-a-tipy, menuAlias = recepty-a-tipy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
28. február 2023 14:03