shutterstock.com
StoryEditor

10 pravidiel šťastnej rodiny, na ktoré netreba zabúdať. Súhlasíte?

19.05.2021, 23:05
Mama a rodina
Mnohé visia na stenách na motivačných tabuľkách. Aby sa na ne náhodou nezabúdalo, pretože fakt dávajú zmysel.

1. Vytvorte domov
Miesto, kde sa občas váľajú nepotrebné veci, kde je veľa vankúšov, ktoré zhodíte na zem, keď si chcete ľahnúť večer na gauč, kde deky nie sú vždy úmerne poskladané... Miesto, kde sa nachádzajú nostalgické spomienky, rodinné fotky, futbalová lopta, ktorú niekto omylom kopol dovnútra a potom sa na ňu zabudlo, a na chladničke je kopec odkazov, kresieb zo škôlky a gýčových magnetiek z dovoleniek. Miesto, ktoré nie je vždy naškrobené, ale cítiť tam lásku a príjemnú atmosféru, ktoré je teplé, nesterilné, ale vaše, osobité... kde sa každý z vás cíti dobre. A rád sa tam vracia.

2. Dodržiavajte tradície
Pamätám si, že my sme doma odjakživa na Vianoce vždy zvonili zvončekom. Takým pekným kovovým, zdobeným, ktorý sme mali už neviem koľko rokov. Bola to predzvesť toho, že pod stromčekom nás už čakajú darčeky. Túto tradíciu dodržiavam aj vo vlastnej domácnosti a verím, že to tak budú raz robiť aj moje deti. A čo sa mi veľmi páči? Keď rodina aspoň v nedeľu vždy obeduje spolu, za jedným stolom. Občas aj celé generácie. Je to naozaj milý sviatočný rituál, ktorý rodinu drží pohromade. Lebo toto presne tradície robia. Spájajú. Akékoľvek. Vytvorte si svoje vlastné alebo preberte tie, čo ste ako deti spoznali. Alebo robte oboje.

3. Dôverujte si a neklamte sa
Že je veľa vecí nad vaše chápanie a ťažko sa vám občas spájajú vzniknuté súvislosti? Skúste si blízkych najskôr vypočuť, kým spravíte hysterický výstup, keď príde manžel neskôr z práce alebo keď vaše dieťa tvrdí, že nie všetko, čo sa stalo, je jeho chyba. Lebo ak ste sa naučili v rodine neklamať si a nebáť sa hovoriť si pravdu o všetkom, nie je na to dôvod. Keď budú doma všetci cítiť, že je možné rozprávať sa bez kriku a hádok, všetko sa dozviete. Aj keby to trebárs malo bolieť, radšej si poviete pravdu, pretože je to fér. Voči všetkým.

4. Podporujte sa
Vraví sa, že ak človek niečo veľmi chce, celý vesmír sa spojí, aby to dosiahol. Lenže aj celý vesmír je bezmocný, ak pri človeku nestojí rodina. Tá má byť odrazovým mostíkom, oporou, útočiskom... Chce vás manžel rozbehnúť nový projekt? Túži byť váš syn hokejistom? Chcela by vaša dcéra spievať? Držte palce, verte, pomáhajte... Akceptujte, že váš muž pracuje občas dlho do noci, aby ste sa mali lepšie, chodievajte na tréningy a zápasy, cvičte pri rádiu a tešte sa na vystúpenia. Všetci spolu. Lebo ak aj vy budete chcieť napríklad vydať kuchársku knihu s rodinnými receptami, hádajte, kto pri vás bude stáť?

5. Plňte sľuby
Musela ste už po dvadsiatypiatykrát ostať dlhšie v práci a nestihli ste zájsť so synom na palacinky či na nákupy s dcérou, ktorá rastie ako z vody? Pamätajte, že čas vám nikto nevráti, preto ak je to čo i len trochu možné, venujte sa rodine. A snažte sa vždy splniť to, čo sľúbite. A ani na to nezabúdajte. Aj keď to je spoločná večera u vás doma s pizzou, lebo nestíhate navariť, alebo výlet do Tatier, namiesto ktorého by ste cez víkend konečne mali upratať. Jasné, že si môžete budovať kariéru, starať sa o domácnosť a to všetko, a aj preto si vás rodina bude vážiť... Ale ak vás deti uvidia len hodinu denne a namiesto toho, aby ste trávili víkend spoločnou aktivitou, budete luxovať celý dom... no veď viete. Pamätajte, že nič vzácnejšie im predsa nemôžete dať, ako je váš čas, nech im už sľúbite čokoľvek.

Článok pokračuje na ďalšej strane

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/mama-a-rodina, menuAlias = mama-a-rodina, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. jún 2024 12:39