Zdroj: pixabay.com

Ako na krepaté vlasy? Takto ich skrotíte

HNonline.sk 30.08.2016, 14:45 Životný štýl
2 379 Tlač
Skrotiť vlasy počas leta je zvlášť ťažká úloha. Keď je vlhko, vlnia sa, keď sú vysušené, krepatia, a ešte vedia potrápiť poletujúcimi pramienkami, ktoré nedržia krok so zvyškom účesu.

Kadere môžete stiahnuť do chvosta, ale možností je viac - skúste ich priebežne dostať do kondície alebo si s krepatiacou textúrou zámerne pohrať, ako píše idnes.cz.

"Krepatia všetky vlasy. Ako veľmi, to záleží od ich typu - či sú suchšie, kučeravé, hrubšie alebo jemné a krehké," opísala serveru Refinery29 newyorská vlasová stylistka Jan-Marie ARTEC. Do určitej miery sa krepovatenie týka nás všetkých, ale počítajte s tým, že ak máte vlasy vysušené a oslabené napríklad kontaktom so slanou vodou či chlórom, chemickým zosvetľovaním alebo častým kulmovaním a žehlením, bude jeho efekt výraznejší.

Prečo vlasy krepatia?

Všetko sa začína v strednej vrstve vlasov, kde sa nachádzajú molekuly keratínu - proteínu, ktorý sa stará o ich silu a pevnosť. Medzi molekulami existujú dva typy väzieb: tie silnejšie, takzvané disulfidové, ktoré spájajú vždy dva atómy síry, naruší máločo. Extrémna zosvetľovanie to dokáže, ale vlhkosť vo vzduchu ani ďalšie okolité vplyvy nie.

Horšie je to s druhým typom väzieb, ktoré spájajú dva atómy vodíka. Keď sú vlasy vlhké alebo mokré, či už po umývaní, kúpaní alebo v daždivom počasí, a predovšetkým keď schnú, vodíkové väzby sa prerušujú a znova tvoria. Vonkajšia vrstva vlasu, ktorá je porézna, pritom dovnútra prepúšťa ďalšie atómy vodíka z vody alebo vlhkého vzduchu.

Vnútri je zrazu poriadny nával, vzniká veľa nových chemických väzieb, a vlas sa "nafukuje". Jeho horná vrstva na rôznych miestach praská a už nie je hladká. To všetko sa síce deje v mikroskopickom meradle, ale vynásobte si to veľkosťou povrchu všetkých vlasov - výsledkom sú rozlietané, na dotyk drsné kadere.

Hydratujte v sprche, vyživujte olejom

Ak túžite po hladkom účese, je potrebné začať "sebaobranou" už pri umývaní. Jan-Marie ARTECO odporúča vlasy predovšetkým hydratovať, potom sú totiž proti narušeniu odolnejšie. So šampónom a kondicionérom či maskou, ktoré majú silnú hydratačnú formulu, by ste sa mali kamarátiť hlavne počas leta, keď vonkajšie vplyvy lokne zvlášť oslabujú.

Uhladiť povrch vlasov vedia najlepšie silikóny - trochu kontroverzné ingrediencie, ktoré nájdeme v úplnej väčšine vlasovej kozmetiky. Ako v šampónoch, kondicionéroch a maskách, tak v čím ďalej populárnejších ošetrujúcich sérach a krémoch, ktoré sa väčšinou nanášajú ešte do vlhkých vlasov a dokážu proti krepovateniu veľmi efektívne bojovať.

Prírodnou alternatívou sú vlasové oleje. Ich účinok nie je tak výrazný a hodí sa len do strednej časti vlasov a do končekov, ale body navyše získavajú za to, že vlasom dodávajú výživu i lesk. Ak chcete obmedziť svoju zásobu stylingových produktov na minimum, kúpte si práve kvalitný ošetrujúci olej bez pridaných silikónov, parabénov, umelých farbív a minerálnych olejov.

Pozor na teplo aj zlú žehličku

Ak svoju hrivu často vystavujete teplu - či už ju pravidelne fénujete, kulmujete alebo žehlíte, možno ste si všimli, že sú ešte menej odolné a viac a krepatia. "Keď sa vlasy vysušujú, vždy voľte nižšiu teplotu a používajte difuzér," radí čitateľkám magazínu Stylecaster vlasová stylistka a koloristka Sandy Arensmanová.

"Tiež časté žehlenie vlasom škodí podobne ako extrémne chemické zásahy, ako je trvalá alebo odfarbovanie," dodáva expertka. Najlepší spôsob, ako tomu predchádzať, je investovať do kvalitnejších pomôcok s dnes už bežnou ionizačnou technológiou, ktorá pomáha vo vlasoch udržať optimálnu vlhkosť a vďaka ktorej je doba ošetrovania teplom podstatne kratšia.

Využite vlhkosť a hrajte sa s textúrou

Dlhé roky (a zvlášť v anglo-americkom prostredí) platili za ideál dokonale vyfúkané, uhladené a lesklé vlasy bez jediného zlého pramienku. V poslednej dobe ale čím ďalej viac kaderníkov hľadá alternatívu a pýta sa, čo je vlastne na prirodzene krepatej textúre tak zlého. Skúste ju premeniť na výhodu.

"Textúru už máte, takže ju nemusíte vytvárať. Namiesto toho, aby ste s vlhkosťou bojovali, využite ju," odporúča vlasová štylistka Jeanie Syfu, ktorá pracuje v zákulisí týždňov módy so známymi dizajnérmi, ako sú Jenny Packhamová, Anna Sui alebo Narciso Rodriguez.

Jej obľúbený trik zvládne každý: do suchých vlasov nastriekajte trochu vody alebo slaný sprej, sčešte ich na stranu a zatočte do drdolu v tvare špirály. Až ich rozpustíte, budete mať perfektné plážové vlny.

Krepová textúra je podľa nej tiež skvelý základ pre ležérne chvosty, ktoré sú práve teraz v móde. "Neuhladené, prirodzene krepaté, vlnité či kučeravé vlasy mávajú veľa prirodzeného objemu, ktorý v kombinácii s chvostami vytvorí zvlášť zaujímavú siluetu," popisuje kaderníčka. Pokiaľ chcete mať vrkôčiky predsa len trochu hladšie, odporúča rozotrieť pred zapletaním medzi prstami trochu vlasového krému.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk