Zdroj: pixabay.com

Nepríjemný dych či pot. Ako predísť nežiaducemu pachu?

ČTK 07.03.2017, 12:00 Zdravie
775 Tlač
Nepríjemný dych po večeri obsahujúci cesnak? Nepríjemný pot po cvičení? Mnohé faktory, ktoré spôsobujú nevábne pachy, sú známe, ale sú aj iné, o ktorých by sme to nepredpokladali, ako je rýchle obliekanie ráno či to, koľko sacharidov skonzumujeme, píše taliansky denník Corriere della Sera.

O niektorých týchto príčinách nepríjemného zápachu sa zmieňuje profesor Antonio Di Pietro, riaditeľ dermatologického inštitútu Vita Cutis v Miláne, píšu lidovky.cz.

Zle ste sa osušili po sprchovaní. Nedbalé osušenie môže spôsobiť cez deň problémy, pretože vlhkosť v záhyboch kože, hlavne medzi prstami na nohách a pod prsiami, vytvára živnú pôdu pre baktérie a plesne, ktoré spolu s potom vyvolávajú nepríjemný zápach.

Máte v obľube pikantné jedlá. Napríklad cesnak alebo karí môžu viesť k zápachu z úst a nepríjemnému potu. Väčšina týchto látok sa metabolizuje v črevách a v pečeni, ale niektoré sú absorbované do krvi a vypúšťané cez pľúca a póry. Tento jav môže pretrvávať niekoľko hodín. Zápach po cesnaku je odstránený, ak zjete ihneď po jedle hlávkový šalát alebo jablko.

Ak si čistíte len zuby. Pokiaľ si nečistíte tiež jazyk, nemusí byť váš dych tak čerstvý, ako by ste si priali. Jazyk je pokrytý tisíckou malých papíl, v ktorých môžu uviaznuť mikroskopické čiastočky jedla. Môže pomôcť ústna voda, ale na odstránenie baktérií, mŕtvych buniek a zvyškov jedla je lepšie používať škrabku na jazyk.

Ste vo veľkom strese. Telo zvláda tlak tým, že sa viac potí. Skúste upíjať odvar zo šalvie. Tá má antistresové účinky, a ak ju popíjate po malých dúškoch celý deň, obmedzuje tiež potenie.

Veľa v noci chrápete. Spanie s otvorenými ústami vysušuje ústnu dutinu, kde sa hromadia mŕtve bunky na jazyku a ďasnách, a to môže viesť ráno k nežiaducemu zápachu z úst. Alkohol vypitý pred spaním môže navyše viesť ku chrápaniu. Ráno môžu pomôcť okrem ústnej hygieny citrónová šťava alebo jogurt.

Používate dezodorant miesto antiperspirantu. Dezodorant maskuje pachy, zatiaľ čo antiperspirant blokuje vylučovanie potu.

Niektoré lieky spôsobujú sucho v ústach a následne nepríjemný dych. Požiadajte lekára, aby vám upravil ich užívania alebo predpísal iný liek. Pite často vodu, aby ste stimulovali produkciu slín a udržali vlhkosť v ústach. Obmedzte pitie kávy a snažte sa dýchať nosom.

Príliš veľa proteínov v strave, najmä ak držíte Hyperproteínovú diétu, môže viesť k nepríjemnému dychu. Sacharidy sú pre telo zdrojom energie, a keď sa ich je málo, spaľujú sa zásoby tuku, ktoré vypúšťajú do krvi ketóny. Tie majú nepríjemný zápach.

Pach vyvoláva aj oblečenie z elastanu alebo lycry, často v nich športujeme. Voľte namiesto nich priedušné látky.

Nachladnutie môže tiež ovplyvniť dych. Upchatý nos vedie k tomu, že dýchame ústami, a tým zabraňujeme slinám, aby udržiavali vlhkosť v ústach. Klinické testy preukázali, že preplachovanie nosa vlažnou slanou vodou je bezpečným a lacným spôsobom, ako nos uvoľniť a prečistiť.

Uzavretá obuv je živnou pôdou pre baktérie. Keď v lete nenosíte ponožky, nemáte nič, čo by salo pot. Používajte antiperspirant na vnútornú stranu chodidla a medzi prstami alebo protiplesňový púder. Večer nohy ponorte na pol hodinu do kúpeľa z dvoch dielov vody a jedného dielu octu alebo do odvaru z čierneho čaju.

Nemáte radi jogurty. Zdravé črevá bránia k nafúknutiu brucha. Jogurt a ďalšie fermentované produkty ako je kefír obsahujú probiotiká, zdravé baktérie, ktoré pomáhajú v trávení. Črevná mikroflóra je ako akýkoľvek iný orgán a musí byť udržiavaná v zdraví.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk