spine pain
Zdroj: shutterstock.com

Trpíte bolesťami chrbtice? Poradí vám odborníčka na optimálnu výživu a zdravý pohyb

redakcia EVITA 05.12.2019, 19:30 Zdravie
Ako sa najrýchlejšie zbavíte bolesti a aké sú momentálne najobľúbenejšie formy cvičenia na chrbticu?

Ak nás už bolí chrbát, je vhodné začať cvičiť alebo počkať, kým bolesť pominie, a začať sa venovať cvičeniam až potom?
Je absolútnou povinnosťou každého človeka cvičiť denne a preventívne, najmä na chrbticu, ktorá je nosnou konštrukciou nášho tela. Má však zložitú skladbu, a preto si treba už akútnu bolesť dať prešetriť u lekára a správne diagnostikovať. Ak máme poruchy platničiek alebo nervového systému, tak si môžeme nesprávnym cvičením ešte viac ublížiť. Preto by sme mali vedieť dobre odhadnúť situáciu a radšej sa poradiť s odborníkom.
Akým spôsobom sa najrýchlejšie zbavíme bolesti?
Je veľmi dôležité charakterizovať bolesť a následne sa rozhodnúť. S krčnou a krížovou chrbticou ozaj nie je jednoduché si pomáhať. Zlým postupom sa môžeme dopracovať aj k nehybnosti končatín. Výborné sú kapsaicínové náplasti, ktoré okamžite zmiernia bolesť. Následne sa môžeme objednať k skúsenému masérovi. Zásah chiropraktika nie je považovaný za medicínsky postup, ak sa stane niečo vážne, zodpovednosť je na pacientovi. Potom je lepšie vyhľadať neurológa a spraviť vyšetrenia.
Čo odporúčate robiť, aby sme sa bolestiam chrbtice vyhli úplne?
Je nutné cvičiť každý deň cielene na chrbát alebo si vybrať šport, ktorý chrbtici pomáha. Treba si neustále kontrolovať správne držanie tela a najmä správne sedenie pri sedavých zamestnaniach.
Koľko času by mal človek tráviť cvičením, ak má sedavé zamestnanie?
Mal by hlavne predísť sedeniu dlhšiemu ako 45 minút. Každých 45 minút treba zmeniť polohu alebo si urobiť v kancelárii ľahký cvik, okrem toho aspoň 20 minút denne ešte extra cvičenie buď ráno, alebo večer.
Existujú nejaké jednoduché cviky, ktoré môžeme robiť aj počas dňa, napríklad v práci? Viete nám uviesť nejaké príklady?
Zmena sedenia, sed a práca v kľaku, v tureckom sede, v stoji. To by mala byť kultúra pohybu ako základ pre sedavé zamestnanie. Okrem toho kľuky na stole, rôzne pomôcky ako expandre a gumy na cvičenie sú fajn v kancelárii, ako aj hrazda alebo kruhy na cvičenie.
Aké sú momentálne najobľúbenejšie formy cvičenia na chrbticu?
Joga určite veľmi silno preniká medzi bežných ľudí. Nemá takmer žiadne reštrikcie a môže ju cvičiť naozaj hocikto. Každý pohyb sa počíta, a preto aj pilates alebo cviky s vlastnou hmotnosťou sú fajn.
Ak niekto doteraz nevenoval chrbtici veľkú pozornosť, ale chce začať, ako by mal postupovať?
Musí platiť zásada postupnosti a primeranej záťaže. Veľmi záleží na tom, aký stupeň degenerácie a disbalancií daný človek má. To, či potrebuje len nasmerovať alebo viesť osobným trénerom alebo fyzioterapeutom. Ak nestíhame venovať pozornosť svojmu telu, je načase sa zamyslieť. Chrbtici čas venovať musíme, nie pre krásu, ale pre zdravie.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.