shutterstock.com
StoryEditor

Trápi vás opakovaná bolesť hlavy alebo migréna? Vyvarujte sa týmto spúšťačom

03.10.2019, 13:00
Zdravie
Vedci zatiaľ neodhalili, čo spôsobuje, že sa u človeka objaví pulzujúca bolesť hlavy zvaná migréna. Momentálne sa nedá ani úplne vyliečiť. S týmito tipmi však viete bolesť hlavy zmierniť.

Spúšťacími faktormi migrény môžu byť:
stres
sedavé zamestnanie
fajčenie
zvýšený krvný tlak
bolesti zubov spôsobené kazmi alebo nejakou chorobou
priveľa kofeínu a alkoholu, najmä červeného vína
niektoré jedlá ako čokoláda, plesňové syry, nadbytok citrusových plodov

Prejavy migrény podľa neho vo všeobecnosti možno zmierniť dostatkom pohybu, ale i odpočinku, zdravou stravou a vylúčením ostrých korenín alebo chuťovo výrazných zložiek. Tiež obmedzením stresu. „Nie vždy je to možné, ale ak sa už rozvinie bolesť hlavy, je vhodné vziať si lieky podľa odporúčania lekára. Rozvinutý záchvat obvykle dobre tlmia aj bežné analgetiká. V prípade nevoľnosti a vracania sa podávajú rýchlorozpustné formy liekov,“ radí Kucharík. Ak sa záchvaty objavujú častejšie ako raz za týždeň, je vhodné zvážiť preventívnu liečbu. S naplno rozvinutou bolesťou podľa neurológa netreba bojovať, ale radšej dopriať telu odpočinok, ležať v tmavej a tichej miestnosti.

Pomáhajú obklady aj kvalitný spánok
Okrem užívania liekov na bolesť zástupcovia pacientskej organizácie Migréna je choroba odporúčajú tiež používať studené obklady, ktoré zmierňujú bolesť, utiahnuť sa do tmavej miestnosti pre vylúčenie vzruchov, natrénovať si metódy prekonávania stresu, kontrolovať svalové napätie, mať pravidelný a kvalitný spánok. Zhoršenú kvalitu spánku môže spôsobiť telefón pri hlave, priveľa svetla, ťažké jedlá i priveľa tekutín pred spaním. Tiež ak človek zaspí napríklad pri televízii a spánok je len povrchový.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. február 2024 19:51