StoryEditor

Trápi vás v týchto dňoch zlá nálada a pocit úzkosti? Pomôžu vám už dve jednoduché veci

18.04.2021, 09:00
Životný štýl
Udržať si dobrú náladu počas tohto náročného obdobia, kedy by sme mali byť všetci zatvorení doma, je veľmi náročné. Nelámte nad sebou palicu a ani nečakajte, že vám bude lepšie, keď sa táto zlá situácia zlepší. Pomôžte si bylinkami a pozitívnym jedálničkom. Už teraz!

Depresia ho neznáša
Ľubovník bodkovaný. Hádam niet lepšieho lieku na smútok či nespavosť. Problémy mu nerobí ani strach a stres. Ak na vás títo nepriatelia útočia, ihneď si naordinujte ľubovníkovú kúru. Plnú čajovú lyžičku tejto bylinky zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody, pätnásť až dvadsať minút lúhujte a pite teplý po dúškoch trikrát denne aspoň tri týždne. Obávate sa, že budete vďaka čaju ospalí? Isto vás neuspí, nepôsobí ako klasické sedatívum. Len vás zbaví vnútorného napätia a postará sa o to, aby ste boli v pohode a pokojní. Za tieto plusy poďakujte červenému farbivu hypericínu. Okrem neho sa v ľubovníku nachádzajú flavonoidy, ktoré posilňujú imunitu a bojujú proti baktériám, vírusom či plesniam. Bylinka podporí aj trávenie, povzbudí pečeň a žlčník. Zaženie tiež zápaly žalúdočnej sliznice, akútne i chronické.


Zunoval sa vám čaj a radi by ste skúsili niečo nové? Riešením je ľubovníková tinktúra. Sušený ľubovník zalejte kvalitným destilátom tak, aby hladina alkoholu siahala aspoň dva centimetre nad úroveň bylín. Fľašu položte na slnečné miesto, občas premiešajte, po dvoch-troch týždňoch červenkastú tekutinu preceďte a užívajte. Ak vám nie je do smiechu, znovu vás rozžiari jedna čajová lyžička zamiešaná do decilitra vody. Trápia vás ťažkosti so zapálenými nervami, poštípala vás osa alebo komár? Postihnuté miesto si jeden- až dvakrát denne potierajte tinktúrou.
Opatrne! Pomáhate si ľubovníkovými preparátmi? Vyhnite sa opaľovaniu, riskujete podráždenú kožu s fľakmi a vyrážkami. Ak si ho chcete nasadiť a beriete aj iné lieky, radšej sa o vhodnosti ľubovníkovej kúry vždy poraďte s lekárom.

Medovka vás uspí
Vychýreným pomocníkom proti stresu, úzkosti, nervozite a nespavosti je medovka lekárska. Očarí vás aj jej svieža citrónová vôňa, už tá je balzamom na dušu. Dve čajové lyžičky sušených rastlín zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody. Desať minút lúhujte a pite trikrát denne, ideálne teplý. V prípade, že vás zároveň trápi viróza s nádchou a kašľom, skôr než sa napijete, paru liečivého moku chvíľu inhalujte. Medovka ľahšie uvoľní hlieny a povzbudí vykašliavanie. Najlepšie na nej však je, že napráva škody zapríčinené stresom. Ak teda máte pravidelne stiahnutý žalúdok a búšiace srdce pre náročnú prácu, ste adept na trojtýždňovú medovkovú terapiu. Potom si dožičte pauzu. Medovka vás zaiste upokojí a s najväčšou pravdepodobnosťou sa k vám vráti aj vytúžený spánok. Keď ste zaregistrovali, že vás počas kúry nemoria žalúdočné kŕče, pripíšte to tiež tejto bylinke. Siahnite po nej aj pri migrénach, konkrétne po medovkovej tinktúre. Do hlbšej sklenenej nádoby nasypte sušenú medovku. Silnejším bielym alkoholom alebo liehom z lekárne ju zalievajte dovtedy, kým hladina nebude siahať aspoň dva centimetre nad úroveň rastlín. Dva týždne lúhujte, občas premiešajte a preceďte. Tinktúrou si pri migréne potierajte spánky i čelo. Môžete ju užívať aj vnútorne, najmä pri zhoršenom trávení. Trikrát denne si dajte jednu čajovú lyžičku polhodinu pred jedlom a bude vám lepšie. Večerná dávka lieku sa zároveň postará o neprerušovaný spánok.
Rozbúrené emócie upokojuje i medovkový kúpeľ. Zo štyroch lyžíc medovky a litra vriacej vody si urobte silný odvar. Nechajte postáť dvadsať minút, prilejte do kúpeľa a štvrťhodinu relaxujte.

Článok pokračuje na ďalšej strane

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
19. jún 2024 08:06