shutterstock.com
StoryEditor

Máme pre vás päť skvelých rád, ako si v zime zlepšiť kondičku

11.01.2021, 13:00
Životný štýl
Aj počas zimy treba dbať o svoje zdravie a pravidelným športovaním posilňovať svoju imunitu. Okrem klasických zimných športov, ako sú lyžovanie alebo bežkovanie, sa aj naďalej môžete venovať behu, bicyklovaniu.

1. Nevzdávajte sa behu alebo bicykla
Behanie a bicyklovanie patria medzi najpopulárnejšie letné rekreačné športy Slovákov. A sú to športy, ktorým sa môžete venovať aj v čase pandémie, keď sú zatvorené fitnescentrá a športoviská. „Behu sa určite netreba vzdávať ani v zimných mesiacoch,“ hovorí trénerka Anna Surjaková. Vďaka tomu, že zimy na Slovensku bývajú suché, netreba sa vzdať ani tohto športu.

2. Nepodceňujte oblečenie
Podľa trénerky je veľmi dôležité dobre sa obliecť počas športovania v zime. „Pri behu platí nepísané pravidlo, že by ste sa mali obliecť tak, ako keby vonku bolo o 10 stupňov teplejšie. Laicky to znamená, že pred začiatkom behu vám je mierne chladno. No nebojte sa, určite sa zahrejete,“ vysvetľuje trénerka.

3. Nezabúdajte na rozcvičku
Akémukoľvek športu sa v zime plánujete venovať, pri každom druhu platí, že by ste sa mali pred začiatkom rozcvičiť, aby ste predišli zraneniu. Vhodná je krátka rozcvička, rýchla chôdza, zopár drepov, výpady do všetkých strán a trochu si zaskáčte.

4. Pitný režim
Bohužiaľ, v zime ľudia často podceňujú pitný režim. Necítia totiž teplo a potrebu sa napiť. Určite sa nezabudnite napiť pred behom a po behu, hoci ide len o krátky beh. Pri lyžovaní alebo korčuľovaní si môžete pitie zobrať so sebou, napríklad do termosky. Po návrate domov by ste mali doplniť aj minerály, ktoré vaše telo vylúčilo. Napríklad v podobe iontových nápojov alebo doplnkov výživy.

5. Buďte opatrní
Nepodceňujte vlastnú bezpečnosť. Okrem vlhkých a zmrznutých povrchov, na ktorých hrozí úraz, nezabudnite na to, že v zimných mesiacoch sa skôr stmieva. Vybavte sa reflexnými prvkami a prípadne i svetlom – pohodlnou čelovkou. Na bicykli je nevyhnutné svetlo vpredu i vzadu. Najdôležitejšie totiž je, aby vás bolo vidieť. „Športovanie v zime nesie so sebou aj zvýšené riziko úrazu. Zvládnuť takúto nepriaznivú situáciu vám pomôže aj životné poistenie so správnym pripoistením. V týchto neľahkých časoch môže byť veľmi nepríjemnou skúsenosťou výpadok príjmu spôsobený práceneschopnosťou alebo hospitalizáciou po úraze,“ hovorí Daniela Tomášková, tlačová hovorkyňa NN Životnej poisťovne.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. apríl 2024 05:37