shutterstock.com
StoryEditor

Viete, ako sa správne starať o svojho domáceho miláčika v zime?

01.12.2020, 14:45
Životný štýl
Psy aj mačky potrebujú obzvlášť v zime našu špeciálnu pozornosť. Ak vám záleží na tom, aby prežili toto chladné obdobie v zdraví, čítajte ďalej.

Na prechádzke takmer ako s deťmi
Prechádzky so psíkmi sú každodenná rutina, ale v zime sa častejšie pozrite na teplomer a oblohu a plánujte ich s ohľadom na počasie. V silnej zime robte kratšie, ale intenzívnejšie prechádzky. Nedovoľte, aby sa udýchaný pes rozvalil v snehu – hrozí mu zápal močového mechúra, podchladenie i zápal pľúc. Tempo pri prechádzke pozvoľna znižujte, aby sa psík prudko neschladil.

Obliekať aj chlpáčov?
Oblečenie pre psy vyzerá rozkošne, ale niektorí veterinári ho neschvaľujú, najmä ak je pes zdravý a prechádzate sa s ním v rezkom tempe. No ak bude váš štvornohý kamarát čakať na vás pred obchodom, pripravte ho na to. Oblečenie by malo zakrývať hrudník, chrbát a obličky, nie však celé telo, aby nedošlo k prehriatiu a následnému nachladnutiu. Topánočky zvažujte vtedy, ak je na chodníkoch sneh, ľad, soľ a štrkový posyp.

Prilepšiť mu v miske?
Nielen ľudia, ale aj zvieratá majú v chladnejšom počasí väčšiu chuť do jedla. Porcie nezvyšujte, hrozilo by priberanie. Radšej upravte zloženie stravy: viac živočíšnych bielkovín a tukov psíka zasýti a tuky poskytnú energiu. Okrem granúl a konzervovaných kŕmnych zmesí s vysokým obsahom mäsa pridajte psíkovi do misky kvalitný olej alebo mäsový vývar (najmä ak málo pije). Zvýšenie kŕmnej dávky (cca o 15 – 20 %) možno zvážiť u psa chovaného vonku. Bytového psa zvýšenou dávkou prikrmovať netreba, do veľkej zimy ho radšej oblečte. Mačky sú pomerne prieberčivé, ale radosť im urobí aj pečeň, varené vajíčko alebo mliečne výrobky (tvaroh či jogurt).

Parazity sú stále aktívne
Aj keď je vonku chladno, od kliešťov a iných parazitov si už v našich končinách neoddýchneme ani v zime. „Zmeny klímy spôsobujú významné rozdiely v sezónnosti prenášačov ochorení. Kliešte sa nikdy nevyskytovali počas zimného obdobia, ale dnes sa s kliešťom obyčajným, ako aj s pijakom lužným môžeme stretnúť v podstate od predjarných mesiacov až do hlbokej zimy,“ varuje veterinár profesor David Modrý z Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne. Antiparazitárne prípravky je preto potrebné používať počas celého roka.

Čistota v zime
Medzi vankúšikmi labiek občas prestrihávajte srsť, aby sa v nej nevytvárali hrudky zo snehu. Srsť v zime ošetrujte špeciálnymi prípravkami s vyšším obsahom oleja. Labky natierajte ochrannými prípravkami, poslúži aj obyčajný krém alebo lekárska vazelína. Premrznuté, zablatené či zasolené labky opláchnite vo vlažnej vode alebo v odvare z dubovej kôry, osušte a znova natrite.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
30. máj 2024 09:49