shutterstock.com
StoryEditor

Príbeh jednej z nás: Našla som spôsob, ako schudnúť a znova nepribrať

11.08.2020, 14:00
Životný štýl
„Už odmalička som rada jedla a kvôli tomu vlastne celý život chudla a priberala. Až som sa jedného dňa naozaj naštvala,“ hovorí Ivana.

Ani ako dieťa som nebola nikdy chudá, skôr naopak. Babka vždy vravievala, že z toho vyrastiem a ja som tomu naivne verila. Lenže nevyrástla som. Moja výška sa zastavila na 161 centimetroch, zato láska k dobrému jedlu rásť neprestala. Moje najobľúbenejšie jedlo boli šúľance s makom, makovo-višňová štrúdľa a domáca zmrzlina od mamy. Jednoducho všetko sladké. Teda nie div, že v puberte som bola dievča krv a mlieko, čo sa však chlapcom páčilo.

Stále dookola
Ako šiel život ďalej, vydala som sa za Milana a založili sme si rodinu. Postupne sa nám narodili dve krásne dievčatá. Počas každého tehotenstva som pribrala vyše štrnásť kíl, ktoré som sa snažila zhodiť. Zakaždým to bol boj, ale vždy som v sebe našla nejakú silu a schudla. Takto to so mnou šlo celý život. Schudla som, pribrala... Stále dookola. Narastajúca váha mi však časom začala prekážať. Keď som si skúšala oblečenie a videla sa v zrkadle, prepadla som beznádeji a bolo mi smutno. Rada chodím k moru a vždy som sa potom nad fotkami stresovala, ako hrozne vyzerám v plavkách. Potom však prišli Vianoce 2017. Ja som si povedala, že čo ma nezabije, to ma posilní, a rozhodla som sa, že od Nového roku radikálne zmením svoj život. Verila som, že to dokážem.

Čo si počnem
Nezostalo len pri sľuboch. Hneď v januári som sa objednala do výživovej poradne. Tá návšteva mi úplne zmenila život. Pri pravidelných konzultáciách sme s poradkyňou preberali moje úspechy a neúspechy. Z poradne som si odnášala nové recepty a jedálničky a úplne som zmenila svoje stravovacie návyky. Zo začiatku som sa bála, čo si počnem bez svojich obľúbených sladkostí a koláčikov, no poradkyňa mi vysvetlila, že nie je nutné úplne sa vzdať sladkého, len je potrebné zvoliť vhodný druh potravín. Tiež som zistila, že v mojej strave chýbajú bielkoviny. Predtým som vôbec nejedávala biele jogurty ani tvaroh. To všetko som si však neskôr veľmi obľúbila. Keď si chcem teraz zamaškrtiť, dám si biely jogurt s vlákninou alebo si upečiem celozrnné sušienky. Zdravá strava sa stala mojou záľubou a napríklad zelenina mi teraz chutí na akýkoľvek spôsob. Menšie hriechy ako kávu s cukrom alebo víno si však neodpustím.

Už nikdy viac
Schudla som však aj vďaka pohybu. Ten mám veľmi rada. Je to pre mňa odreagovanie od práce a všetkého negatívneho. Navyše sa mi splnil sen – pred tromi rokmi sme si kúpili staršiu chalupu na dedine kúsok od lesa a rybníka. Zbožňujem potulky prírodou. Rada tam chodím na rýchlu chôdzu, zabehať si alebo bicyklovať. Veľkou oporou pri chudnutí mi bola dcéra Barbora. Neustále spolu hľadáme nejaké nové recepty, pečieme a varíme. Manžel si na zdravú stravu po čase tiež zvykol a bez toho, aby si to uvedomoval, schudol osem kíl. Ide v tom, skrátka, celá rodina. A muž je na mňa veľmi pyšný a tvrdí mi, že som omladla a mám oveľa viac energie. Obaja totiž milujeme cyklistiku a turistiku. Najviac ma však baví, keď vidím v obchode nejaké oblečenie, ktoré majú len v menších veľkostiach, ja vletím do kabínky a naozaj doň s ľahkosťou vhupnem. Vtedy si zakaždým poviem, že už nikdy viac nechcem mať tých schudnutých pätnásť kíl na sebe.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
04. marec 2024 15:02