shutterstock.com
StoryEditor

Nalaďte sa pozitívne: Päť jednoduchých tipov pre váš lepší deň

21.05.2019, 11:15
Životný štýl
Tešiť sa či smiať sa nie je vždy jednoduché. Poradíme vám, ako si zlepšíte náladu.

Pravidelne sa smejte, je to najlepší liek
Hovorí sa, že by sme sa mali aspoň trikrát denne schuti zasmiať. Prečo? Smiech predsa lieči a je dobrý nielen pre dobré psychické zdravie, ale i predĺženie mladosti. Pri smiechu sa vám napína množstvo svalov na tvári i tele, zvyšuje sa kapacita pľúc a posilňuje srdce. Smiechom sa v tele uvoľňujú endorfíny – hormóny šťastia, ktoré zlepšujú vašu imunitu a rozžiaria tvár. Znižuje sa napätie a stres a prináša obrovskú úľavu. Smejte sa často, veľa a hlavne z plných pľúc. Je to nákazlivé a príťažlivé pre okolie. Ak nemáte dôvod na smiech, spomeňte si na nejaké veselé príhody z minulosti, prečítajte si pár vtipov či pozrite si nejakú komédiu. Pri zlej nálade nepomôže čítať náročnú literatúru, ktorá potrápi váš mozog, pokojne siahnite po "lacnej" literatúre alebo po jednoduchých komédiách, niekedy totiž pomôže mozog úplne vypnúť.

woman smile pexels.com

Pohyb vám prinesie radosť
Nielen smiechom sa vyplavujú endorfíny. Tvoria sa v tele aj pri športe, bez ohľadu na to, či ho máte alebo nemáte radi. Pravidelným športovaním zároveň pozitívne vplývate nielen na svoju náladu, ale aj na mentálnu a fyzickú výkonnosť, skrátka celkovú vitalitu tela aj duše, ako aj na obranyschopnosť (menej infekčných ale aj nádorových ochorení), metabolizmus (nižšie riziko cukrovky 2. typu) či pamäť. Okrem toho sa pravidelným športovaním môžete zbaviť aj nejakých tých nadbytočných kilogramov, čo potvrdzuje aj doc. MUDr. Barbara Ukropcová: „Šport je výborným prostriedkom na zlepšenie nálady a zníženie stresu. Okrem toho je dostatočná dávka pohybu veľmi dôležitá, aj keď chceme nejaké kilá schudnúť, alebo si  udržať nižšiu hmotnosť po schudnutí. Netreba však zabúdať na to, že musí ísť o trvalú a komplexnú zmenu životného štýlu, aj s úpravou stravovacích návykov, spánkového režimu atď. Ak sa chceme zavďačiť nášmu telu, je dôležité vyhnúť sa nárazovým, drastickým opatreniam a extrémnym režimom.“ Športovať či cvičiť treba pravidelne - minimálna dávka pohybu, odporúčaná WHO, s cieľom zvýšiť fyzickú zdatnosť a zlepšiť zdravotný stav, je minimálne 30 minút stredne intenzívneho pohybu minimálne 5-krát týždenne. Ak neradi beháte a posilňovne nie sú vašou šálkou kávy, zvoľte pohyb, aký najviac vyhovuje vám. Zatancujte si na obľúbené pesničky alebo sa choďte prevetrať do prírody. Aj svižná chôdza sa počíta.

active woman pexels.com

Podeľte sa o radosť s blízkymi
Aj vy ste radi pozerali obľúbený seriál Priatelia? Áno, pozrieť si vtipný, komediálny seriál tiež pomôže uvoľniť sa od stresu a načerpať pozitívnu energiu. Ešte viac vám však pomôžu tí skutoční priatelia, ktorým sa môžete so všetkým zveriť. Keď sa s ľuďmi podelíte o svoje starosti, zmenšia sa. No keď sa s nimi podelíte o radosti, znásobia sa. Ak vy nevidíte svetlo na konci tunela, oni vám pomôžu pozrieť sa na veci z iného uhla, s nadhľadom a humorom. Sú garanciou smiechu a dobrej nálady, tak na to určite nezabúdajte a ešte teraz si dohodnite priateľské stretnutie, napríklad aj na tenisovom kurte.

couple happy pexels.com

Nájdite si každý deň chvíľku pre seba
Relax vám pomôže zbaviť sa starostí, trápení alebo stresu a znovu vidieť svet cez ružovejšie okuliare. Čas, kedy si nájdete chvíľku len pre seba, uvoľníte myseľ a načerpáte pozitívnu energiu, môže mať rôznu podobu. Či už si budete čítať dobrú knihu, zájdete na hodinu jogy alebo na masáž, určite sa potom budete cítiť lepšie. Nechajte sa rozmaznávať a uvidíte, že svet bude hneď krajším. Hodinka v saune, u kaderníčky či kozmetičky z vás spraví nového človeka zvonku i zvnútra. Nemajte výčitky, že zanedbávate rodinu, keď robíte niečo pre seba. Robíte totiž niečo aj pre svoje i zdravie, najmä to psychické. Aj vaša rodina viac uvíta, keď budete v pohode, ako keď budete nervózne behať po dome s vysávačom.

reading book pexels.com

Povedzte „áno“, je to jednoduché
Ako vo všetkom, aj pri pozitívnom myslení platí zlaté pravidlo, že začať treba od seba. Ak chcete do svojho života privolať viac pozitívnych vecí, musíte zmeniť svoje myslenie a zbaviť sa všetkého negatívneho, podobne ako pri upratovaní. Neanalyzujte a neriešte neriešiteľné. Netrápte sa niečím, čo nezmeníte alebo neovplyvníte. Máte pred sebou veľkú výzvu? Pozitívne myslenie je 90 percent úspechu. Zoberme si príklad od športovcov, ktorí nikdy nejdú do zápasu s tým, že ho prehrajú. Myseľ je veľkou čarodejníčkou. Stačí málo a zmenu pocítite okamžite. Hovorte ľuďom a výzvam „áno“. Skúšajte nové veci. Nikdy neviete, čo vám môže priniesť potešenie a zábavu. Tešte sa z maličkostí. Z dúhy na oblohe, z bozku na líce, z kúska čokolády. happy woman pexels.com

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
29. máj 2024 03:46