kudy z nudy.cz
StoryEditor

Toto sú najromantickejšie tipy na výlety v Čechách!

07.08.2017, 11:21
Životný štýl
Autor:
DaH
Dávate prednosť sviežej zeleni a kráse kvetov a pred preplnenými plážami či rozpálenými ulicami miest? Doprajte si romantiku v pokojných zákutiach barokových parkov. Vybrali sme pre vás pár tipov, ktoré sa oplatí navštíviť. A možno vás v nich partner požiada aj o ruku ...

vrbtovska zahrada kudy z nudy.cz

Vrtbovská záhrada v Prahe

Jednou z najkrajších barokových záhrad v Prahe je Vrtbovská záhrada na Malej Strane. V terasovitej záhrade talianskeho typu uvidíte preslnenú salu terrenu (otvorenú prízemnú sálu) so zachovalými freskami a voliéru s vtáctvom. Jednotlivé terasy spája schodisko lemované sochami od významného barokového sochára Matyáša Bernarda Brauna. Otvorené je denne od apríla do októbra medzi 10 a 18 hodinou. Vrtbovská záhrada leží na svahu kopca Petřín, na ktorého vrchole sa nachádza Petřínska rozhľadňa.

valstejnska zahrada kudy z nudy.cz

​Valdštejnská záhrada na Malej Strane

O kúsok ďalej na Malej Strane sa nachádza záhrada z obdobia raného baroka – Valdštejnská záhrada. Druhá najväčšia pražská záhrada patrí k Valdštejnskému palácu, v ktorom sídli Senát Parlamentu ČR. Návštevníkov na prvý pohľad upúta monumentálna sala terrena, rozľahlý rybník so sochou Herkula i umelá kvapľová stena s jaskyňami. Záhrada je voľne prístupná verejnosti vo všedných dňoch od apríla do októbra a príležitostne sa v nej konajú aj koncerty alebo divadelné predstavenia.

troja kudy z nudy.cz

​Trójsky zámok v Prahe

V pražskej štvrti Trója nájdete známy barokový zámok s rozľahlými záhradami zo 17. storočia. Prechádzku zámockým parkom vám spestrí prírodné bludisko, fontány, nádržky, bazéniky a kolosálne schodisko znázorňujúce Gigantomachiu (víťazstvo olympských bohov nad Titanmi). Záhrady sú voľne prístupné a za príplatok môžete nahliadnuť aj do vnútorných priestorov zámku, v ktorých je umiestnená expozícia zo zbierok Galérie hlavného mesta Prahy. Zámok sa nachádza v tesnej blízkosti Zoo Praha a botanickej záhrady, všetko tak môžete spojiť do príjemného celodenného výletu.

kromeriz kudy z nudy.cz

​Záhrady Arcibiskupského zámku v Kroměříži

Záhrady Arcibiskupského zámku v Kroměříži patria medzi svetovo najvýznamnejšie záhradné diela a spolu so zámkom sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Väčšia zo záhrad, takzvaná Podzámocká, má v súčasnosti podobu parku. Kvetinová záhrada vďačí za svoju jedinečnosť prelínaniu vplyvov neskorej talianskej renesancie a francúzskeho raného baroka. Môžete sa tu prejsť po dlhej kolonáde, nájsť cestu z labyrintu, potešiť oko geometrickými ornamentmi z kvetín alebo navštíviť miestnu rotundu.  

český krumlov kudy z nudy.cz

​Zámocká záhrada v Českom Krumlove

Český Krumlov v južných Čechách je obľúbenou turistickou destináciou pre svoj zachovalý staročeský charakter. Historické centrum mesta je dokonca zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Tamojší hrad a zámok sú povestné honosnou záhradou, ktorá bola založená v 17. storočí. Jej súčasťou je letohrádok Bellarie, ktorý sa nachádza vedľa známeho otáčavého hľadiska.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. február 2024 18:43