Už po konzumácií 30 gramov semienok dodáte vášmu telu až 20 percent potrebnej dennej dávky železa.shutterstock
StoryEditor

Zelenina, ktorá chráni zrak, zlepšuje trávenie a podporuje činnosť srdca. Jete ju pravidelne?

25.09.2021, 10:00
Zdravie
Antioxidant, ktorý obsahuje nás chráni pred rôznymi toxickými látkami, aj pred ochorením na rakovinu.

Podobne ako jej oranžoví „bratranci“ – mrkva či sladké zemiaky, aj tekvice sú bohaté na betakarotén. Telo tento antioxidant premieňa na vitamín A. „Veľmi sľubné, zatiaľ vo výskume, sú liečebné účinky pre mužov v prechode a na liečbu prostaty,“ hovorí špecialistka na výživu Mária Kleňová. Semená podľa nej obsahujú látky, ktoré pomáhajú upravovať močenie pri zväčšenej prostate. Blahodarne pôsobia na pečeň, kĺby a oči. „V niektorých štátoch sa tieto látky pre farmakologické účely získavajú predovšetkým zo šupiek semien,“ dodáva.

1. Na zlepšenie zraku
Už cca polovica tekvice poskytuje dennú odporúčanú dávku vitamínu A, čo je super pre zrak. Pomáha tak nielen k zdravým očiam, ale aj jasnejšiemu videniu. Tekvica je tiež jedným z najlepších zdrojov luteínu (patrí do skupiny karotenoidov), ktorý má taktiež priaznivý vplyv na funkciu očí.

2. Znižuje riziko rakoviny
Štúdie ukazujú, že ak konzumujete tekvicu alebo potraviny bohaté na vitamín A, pomáhate predchádzať určitým druhom rakoviny, napríklad pľúc alebo prostaty.

3. Zlepšuje imunitu
Okrem betakaroténu tekvica obsahuje aj množstvo vitamínov, napríklad C, E, železo, všetko to, čo prispieva k posilňovaniu imunitného systému. Telo tak lepšie dokáže bojovať s infekciami.

4. Pomôže hypertenzii
Sýta oranžová farba tekvice je tiež znakom toho, že je plná draslíka. To je rozhodujúce pre zníženie krvného tlaku. Nesolené tekvicové semiačka sú tiež preplnené minerálmi a rastlinnými sterolmi, ktoré zvyšujú hladinu HDL cholesterolu (takzvaného dobrého) a pomáhajú tiež udržiavať nízky krvný tlak.
Štúdie ukazujú, že vyššia hladina draslíka môže znížiť riziko mozgovej príhody, obličkových kameňov a cukrovky 2. typu. Ďalším bonusom je, že draslík môže zvýšiť hustotu kostí a zlepšiť tak ich zdravie.

Článok pokračuje na ďalšej strane

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
04. marec 2024 14:57