Svieža pleť je snom každej ženy v každom veku.
StoryEditor

Život po tridsiatke: Prvé vrásky, pleť stráca pružnosť a objem. Čo s tým?

29.11.2022, 12:03
Zdravie

Pleť ako zamat. Mäkká a poddajná, no zároveň pevná. Taká, aká láka pohladiť. Kto by takú nechcel?! Kým v nej máme dostatok kyseliny hyalurónovej, ktorá je ako špongia a zabezpečuje hydratáciu aj objem, pleť ostáva pružná. Žiaľ, príroda to zariadila tak, že vekom z objemu „špongie“ postupne ubúda.

Nie náhodou je kyselina hyalurónová v centre záujmu vedcov a lekárov už niekoľko desaťročí. Je veľmi dôležitou súčasťou ľudského tela, ktorá zabezpečuje bezbolestný pohyb, má vplyv na kondíciu kĺbov, na stav a vzhľad pleti, vlasov, slizníc a mnohých ďalších vecí. Je jednoducho súčasťou zdravia aj krásy. Kyselina hyaluronová je prirodzenou súčasťou ľudského organizmu, hlavne bunkových stien a jej nedostatok má mnohé negatívne dôsledky na stav kože, slizníc, chrupaviek, očí, ale aj pľúc, obličiek, svalov a dokonca aj mozgu. Preto sa jej aplikovanie vo vhodnej forme a vhodnom množstve nevyužíva len v estetickej medicíne, ale aj v ďalších medicínskych odboroch. „Správne zvolená kozmetika je základom starostlivosti o pleť, i keď len samotnou kozmetikou boj proti starnutiu nevyhráme. Vždy to ide ruka v ruke s vhodným ošetrením u korektívneho dermatológa. Základom však stále zostáva dôkladné vyčistenie pleti a jej hydratácia krémami a sérami s kyselinou hyalurónovou, kolagénom, peptidmi, vitamínmi a antioxidantmi. Osobne nedám dopustiť na očný krém Eyerevive Collagen, napriek citlivej pokožke ma nedráždi, zabraňuje opuchom a kruhom pod očami a pôsobí preventívne proti vráskam“, vysvetlila pre Svet Evity dermatovenerologička, MUDr. Diana Višňovská.

Pokožka jej má najviac

Hoci je kyselina hyalurónová dôležitou súčasťou mnohých orgánov, najviac, až 55 %, sa jej nachádza v koži. Vďaka nej je pokožka hebká a pružná, dokáže bojovať s voľnými radikálmi aj podieľať sa na tvorbe kolagénu a elastínu. „Kyselina hyalurónová poskytuje telu mnoho benefitov, preto je veľká škoda, že postupne naše telo stráca schopnosť tvoriť ju a máme jej čoraz menej,“ konštatuje Katarína Demetriou. Produkcia HA sa začína spomaľovať už v mladosti, niektoré zdroje uvádzajú dokonca vek 18 rokov. Ale keďže sa to deje pomaly a postupne, v ranej mladosti to ešte ani nevidieť, ani necítiť na fungovaní tela.

Prvé príznaky po tridsiatke

Kyselina hyalurónová sa tvorí pomocou enzýmov vo vnútri buniek. No stačí málo, napríklad fajčenie, opaľovanie sa alebo zápal, aby sa jej produkcia spomalila. Dokonca jej produkcii neprospievajú ani brusnice, čučoriedky a citrusové plody, pretože obsahujú enzýmy, ktoré blokujú tvorbu kyseliny hyalurónovej. Že jej má telo menej, začne byť viditeľné už krátko po tridsiatke. Pleť prichádza o časť svojej pružnosti a objemu, objavujú sa prvé vrásky, občas môžu bolieť kĺby... Deje sa tak však pomaly, nenápadne, preto tomu nevenujeme toľko pozornosti.

V štyridsiatke iba polovica

No podľa niektorých štúdií okolo 40. roku života sa vlastná produkcia kyseliny hyalurónovej zásadne zníži a jej obsah sa v tele zredukuje až o polovicu! Odborníci odporúčajú, aby sa najneskôr v tomto veku stalo dodávanie kyseliny hyalurónovej do tela z externých zdrojov, bežnou súčasťou životného štýlu. V podstate dennou rutinou.

Je to dôležité nielen kvôli vzhľadu, ale aj zdraviu. Dehydrovaná pokožka je tenká a ľahko sa poškodí. Cez ranky a trhlinky môžu do tela preniknúť choroboplodné zárodky. Nedostatok HA v kĺbovej tekutine zas môže spôsobiť bolesť pri pohybe. A určite treba spomenúť, že úbytkom kyseliny hyalurónovej organizmus stráca schopnosť tvoriť aj ďalšie látky, napríklad kolagén a elastín.

Po 60. roku života je vlastná produkcia HA už natoľko nízka, že v tele zostáva asi iba 10 % z pôvodného množstva. 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
15. júl 2024 08:21