Pri ochladzovaní je podľa lekára dôležité postupné znižovanie teploty ľudského tela.Pexels
StoryEditor

Ochladzujte sa správne. Klimatizácia je lepšia ako ventilátor, vlažná sprcha viac ako studená

19.08.2022, 09:00
Zdravie

Dobrými pomocníkmi, ako sa v horúcich dňoch ochladzovať, môže byť klimatizácia, vlažná sprcha aj ľahšie jedlá.

Ľudské telo je schopné samostatnej termoregulácie, inak povedané, má schopnosť udržiavať stálu telesnú teplotu organizmu, napríklad potením. Čo robiť, ak mu treba s ochladzovaním trochu pomôcť? „Z vonkajších spôsobov je vhodné znižovať teplotu v miestnosti, v ktorej sa ľudský organizmus nachádza, pomocou klimatizácie. Taktiež je účinné znižovanie telesnej teploty pomocou letnej, ale nie ľadovej sprchy či schladenie cievneho systému pomocou vlhkej handry alebo prúdu vlažnej vody na krk, zápästie alebo stehná, teda miesta, kadiaľ prechádzajú väčšie tepny,“ radí všeobecný lekár MUDr. Lukáš Olšavský.

V horúcich dňoch treba podľa neho redukovať svalovú aktivitu, dodržiavať pitný režim či konzumovať ľahšie jedlá, ovocie a zeleninu.

Ventilátor či klimatizácia?

MUDr. Olšavský zároveň vysvetlil, prečo je podľa neho vhodnejšia klimatizácia než ventilátor. „Z lekárskeho hľadiska nám ide o schladenie vzduchu a priestoru, v ktorom sa človek nachádza, a nie o rozvírenie teplého vzduchu v miestnosti, ako je to pri ventilátoroch,“ hovorí lekár.

Pri ventilátore podľa neho ide len o prúdenie vzduchu a v kombinácii s otvoreným oknom dochádza k víreniu prachových a peľových častí, ktoré sa dostanú cez nosovú sliznicu do dýchacích ciest, čo môže byť pre alergikov či astmatikov veľmi nepríjemné až nebezpečné. Aj klimatizácia má podľa neho svoje negatíva.

„Klimatizácia znižuje vlhkosť prostredia, čím vysušuje sliznicu dutiny nosa a úst, ktorá je preto náchylnejšia na baktérie, vírusy alebo plesne. Tie sa nachádzajú vo filtroch alebo voľne cirkulujú v ovzduší. Preto je vhodnejšie striedanie používania klimatizácie aspoň v hodinových intervaloch,“ dodáva Olšavský.

Ako si však správne nastaviť klimatizáciu?

Teplota ľudského tela sa podľa Olšavského pohybuje v rozpätí od 36 do 37 stupňov Celzia. „Zvýšená teplota organizmu priamo úmerne vzrastá s teplotou prostredia, v ktorom sa nachádza. Správne nastavenie klimatizácie by sa preto malo pohybovať maximálne šesť stupňov Celzia pod teplotou, ktorú dosahuje okolitý priestor,“ uviedol lekár s upozornením, že ľudia dlhodobo pracujúci v klimatizovanom prostredí sú až 2,5-násobne náchylnejší na respiračné ochorenia.

Na čo nezabúdať pri ochladzovaní

Pri ochladzovaní je podľa lekára dôležité postupné znižovanie teploty ľudského tela, aby sme predišli šoku organizmu z náhleho poklesu telesnej teploty. Napríklad, teplota vody pri sprchovaní by mala byť len o maximálne 2 stupne Celzia chladnejšia ako teplota tela. V prípade nástupu bolestí spôsobených prievanom je potrebné vzdialiť sa od priameho prúdu chladného vzduchu. „Taktiež sa treba vyhnúť, či už pri ventilátore alebo klimatizácii, priamemu prúdeniu chladného vzduchu, aby sa predišlo zápalovým ochoreniam ako sú sinusitídy, otitídy alebo konjuktivitídy, či v kombinácii so studeným potom v krížovej oblasti chrbtice môže dôjsť až k seknutiu a bolesti chrbtice,“ priblížil lekár.

Pri očiach je najvhodnejší výplach daného oka pod tečúcou vodou. Pri bolesti chrbtice je vhodné použiť na miesto bolesti analgetické mazadlá s aplikáciou teplých obkladov na miesto bolesti po dobu 15 minút. Ľahké ťažkosti prejdú spontánne, pri ťažších komplikáciách treba vyhľadať lekársku pomoc.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
04. marec 2024 16:40