Šedivieť nemusia len starí ľudia, ale aj mladšie ročníky.dreamstime
StoryEditor

Šedivieť môžu začať aj mladšie ročníky. Predísť tomu môžete pomocou domácich liekov

06.07.2022, 09:00
Zdravie

Začali sa vo vašich vlasoch objavovať prvé šediny, no vy na to ešte nie ste pripravené? Pravdepodobne si poviete, že starnete, no v podstate to nie je pravda. Šedivieť totiž môžu aj mladšie ročníky. Prezradíme vám, ako môžete tomuto problému predísť pomocou domácich liekov.

Ak ste si všimli, že vám z hlavy vyrastajú prvé šedivé vlasy, nepanikárte. Nemusí to totiž znamenať, že starnete, pretože tento problém často trápi aj mladšie ročníky. V prvom rade je dôležité zistiť, prečo šediviete. Či už je to zlou životosprávou alebo jednoducho genetikou. V každom prípade, existujú domáce lieky, ktoré sú schopné spomaliť alebo úplne zastaviť rast šedín. Pozrite sa, čo tento problém môže spôsobovať.

Šedivenie ovplyvňuje pigment, ale aj stres

Šedivenie vlasov vzniká vtedy, keď pigmentové bunky začnú vo vlasových folikuloch umierať. Vlas, ktorý obsahuje menej týchto buniek, bude produkovať menej melanínu, a tak postupne stráca farbu. Melanín je zlúčenina zodpovedná za farbu pokožky, vlasov a očí, čo znamená, že čím viac bude jej množstvo klesať, tým viac bude vlas sivší, belší alebo priesvitnejší. Existuje veľké množstvo dôvodov, prečo šediviete. Najznámejšou a vedecky dokázanou príčinou je predovšetkým genetika. Platí to najmä vtedy, keď začnete šedivieť ešte pred dvadsiatym rokom života. Bohužiaľ, dedičnosť sa nedá zmeniť.

Šediny však môžu vzniknúť aj pri dlhodobom fajčení, vďaka nedostatku vitamínov v tele alebo u ľudí, ktorí trpia autoimunitnými ochoreniami. Jedným z ďalších príčin vzniku šedín je aj pigment. V takomto prípade majú tmavovlasí ľudia väčšie šťastie, pretože majú viac pigmentu naproti svetlovlasým, ktorí môžu začať šedivieť oveľa skôr. Takisto môže šedivenie vlasov ovplyvňovať stres, ktorý poškodzuje dôležité bunky v tele, ale aj hormonálna nerovnováha, ktorá okrem šedivenia podporuje aj nadmerné vypadávanie vlasov.

image

Šedivenie vlasov zapríčiňuje niekoľko vecí.

dreamstime

Šedivieť môžu aj mladšie ročníky

Možno ste si doteraz mysleli, že šedivenie charakterizuje len ľudí starších ročníkov, no nie je to tak. Síce je vek jednou z hlavných príčin vzniku šedín, môže sa týkať aj detí či mladých ľudí. Priemerný vek človeka, kedy začína šedivieť je okolo 30 rokov. U žien je to o niečo neskôr, vo veku 35 rokov. Sivé alebo biele vlasy si však môžu nájsť aj dvadsiatnici. Vtedy môžete z predčasného šedivenia viniť napríklad genetiku, stres, nesprávne stravovanie či dokonca vplyv inej choroby. Ani niektoré deti sa tomuto problému bohužiaľ nemusia vyhnúť. Väčšinou však v takýchto prípadoch ide o nedostatok vitamínov ako meď, železo či jód. Nemusíte sa však ničoho báť, existujú domáce lieky, ktoré môžu šedivenie spomaliť alebo zastaviť.

Šalvia alebo cibuľa?

Ak chcete zabrániť vzniku šedín, snažte sa telu doplniť potrebné vitamíny, minerály, bielkoviny a zdravé tuky. So šedivením vám však môžu pomôcť aj domáce lieky, ako napríklad:

Cibuľová šťava: nie je žiadnou novinkou. Veď predsa už po stáročia pomáha pri zápaloch, infekciách, baktériách či plesňových ochoreniach. Pozitívne však pôsobí aj na vlasy a využíva sa pri liečbe alopécie, vypadávania vlasov alebo šedivenia.

Šalvia lekárska: je vynikajúca pri obnove prirodzenej farby vlasov. Okrem toho dokáže stimulovať ich rast a zamedziť vypadávanie. Stačí ak si doma pripravíte extrakt, na ktorý použijete 100 gramov sušených byliniek šalvie a zalejete ich 0,5 litrom horúcej vody.

image

Šalvia môže byť na šediny skvelým liekom.

dreamstime

Olej z tekvice: dokáže navrátiť stratenú farbu vlasu, ale aj pozitívne stimulovať korienky vlasov. Jednoducho si ho vmasírujte do pokožky a nechajte pôsobiť 10 – 15 minút. Potom opláchnite a zmyte šampónom.

Čierny čaj: dodáva vašim vlasov lesk a hebkosť, no je výborný aj na šediny. Postačí, ak ho necháte vylúhovať vo vriacej vode. Výluhom si napokon umyte vlasy, nechajte pôsobiť 10 minút a následne umyte vlažnou vodou.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. júl 2024 12:45