shutterstock
StoryEditor

Nedarí sa vám schudnúť? Pravdepodobne je potrebné zmeniť tieto veci!

07.11.2019, 13:00
Zdravie
Chudnutie je jedno z najčastejších predsavzatí, ale len nízkemu percentu ľudí vydrží odhodlanie dlhšie ako pár dní či týždňov. Čo robiť, aby sme boli úspešní v našich cieľoch?

Na začiatok reálne ciele

Chudnutie je zložitý proces. Je to náročné obdobie aj po psychickej stránke, preto sa so svojím telom neoplatí experimentovať. „V prvom rade je dôležité dať si hneď na začiatku reálne a dosiahnuteľné ciele. Schudnúť to, čo sa na nás nabalilo za niekoľko mesiacov či rokov, sa nedá zo dňa na deň. Majte svoj cieľ, ale i plán, ako ho dosiahnete. Nefantazírujte, nepreceňujte seba ani svoje schopnosti. Dajte si méty, ktoré viete dosiahnuť postupne, krok po kroku. Začnite napríklad s cieľom prvých 5 kg. Len čo to dosiahnete, posuniete svoj cieľ o ďalších 5 kg. Ak sa vám podarí ich naplniť, bude vám to robiť radosť a motivovať vás do ďalších výziev. Keď si totiž hneď na úvod poviete, že schudnete 30 kg, cesta bude príliš dlhá a často aj nereálna. Vtedy nastane ten moment, keď sa svojho cieľa vzdáte,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Martina Dvořáková.

Pozitívne myslenie je základ

Psychika má na úspešné chudnutie určite zásadný vplyv a pozitívny prístup môže ovplyvniť výsledok. „Asi sa zhodneme, že niekedy sa nám darí chudnúť ľahko, inokedy sa trápime a výsledok sa nedostaví. Je to totiž aj o našom psychickom rozpoložení. Už len samotné rozhodnutie začať by nám malo prinášať radosť. Rovnako dôležité je tešiť sa z každého malého úspechu, a práve preto odporúčam zapisovať si svoje pokroky. Odfoťte sa predtým, ako začnete chudnúť. Veľa mojich klientiek ľutuje, že to na začiatku neurobili. Na fotke je zmena vidieť oveľa viac ako v zrkadle, v ktorom sa vidíme každý deň a maličké pokroky v ňom nevnímame. Keď však porovnáme fotku zo začiatku a potom napríklad na konci každého mesiaca, zmena bude obrovská. S pozitívnou náladou a myslením sa vám bude ľahšie dosahovať ďalšia méta,“ radí odborníčka.

Nájsť spriaznené duše v chudnutí

Je skvelé, ak vo svojej rodine nájdeme nielen pochopenie a podporu, ale ak sa do chudnutia pustí niekto s nami. Zapojiť do chudnutia napríklad svojho partnera prináša niekoľko výhod. Budete si vzájomne pomáhať, variť si spoločné jedlá, jeden druhého motivovať a povzbudzovať sa pri športovaní. Keď vám partner pripraví diétnu večeru alebo vás bude čakať v športovom oblečení, sotva ho budete chcieť sklamať hľadaním výhovoriek. Niekedy sa však stretávame aj s opačnou reakciou nášho okolia, najmä ak máme za sebou už niekoľko neúspešných pokusov o chudnutie. Rodina nám neraz uštedrí uštipačné poznámky. Ak necítite podporu blízkych, bude to omnoho ťažšia skúška vlastného odhodlania a vytrvalosti. V takomto prípade vám pomôže odborník, ktorý bude po celý čas vaším spojencom.

Pomôže výživový poradca

„Výživový poradca zhodnotí váš zdravotný stav a aj doterajšie stravovacie návyky. Vykoná analýzu tela na bioimpedančnom prístroji a podľa výsledkov odporučí vhodný redukčný režim. Pre niekoho bude vhodná proteínová diéta, pri ktorej budete mať jasne stanovený diétny plán, inému bude vyhovovať bežná strava so zvýšenou fyzickou aktivitou. Naša strava musí obsahovať dostatok všetkých živín v správnom pomere, aby sme nehladovali alebo nejedli zbytočne veľa. Dôležité je, aby sme sa cítili komfortne a jedlo v nás nevyvolávalo stres alebo negatívne pocity. Výživový odborník vás zároveň bude podporovať, motivovať a radovať sa spolu s vami z dosiahnutých výsledkov,“ hovorí výživová poradkyňa Martina Dvořáková. Medzi jej spokojných klientov patria dokonca aj slovenské a české celebrity. „Chudnutie vám pôjde lepšie, keď sa budete mať s kým porozprávať o svojich pocitoch a obavách. Vyberte si poradcu, ktorý vám sadne aj po ľudskej stránke. Je to totiž aj o určitej chémii a sympatiách medzi vami. Sami potom uvidíte, aká je jeho úloha dôležitá a ako vám pomôže zvládnuť celý priebeh,“ radí.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. apríl 2024 21:48