shutterstock.com
StoryEditor

Užívajte si Slnko bez rizika. Na tieto kroky pri opaľovaní určite nezabúdajte!

26.06.2019, 16:30
Zdravie
Slnko nám prospieva, zlepšuje nám náladu, podporuje imunitný systém, hojenie rán a stojí za tvorbou vitamínu D dôležitého pre stavbu kostí. Krásne opálená koža pôsobí atraktívne. Na druhej strane, nadmerné vystavovanie kože slnečným lúčom spôsobuje vážne zdravotné komplikácie. Ako im predísť?

Je dôležité poznať riziká častého vystavovania sa slnečnému žiareniu, ako aj možnosti ochrany pred ním. Najmä u rizikových ľudí by sa mala vnímať ako nevyhnutnosť počas celého roka. „Slnko môže spôsobiť na koži množstvo nežiaducich reakcií a akútne môže vyvolať solárnu dermatitídu či takzvané spálenie, ktoré sa prejavuje začervenaním a pálením pokožky, v závažnejších prípadoch sa vytvoria pľuzgiere a opuch,“ upozorňuje farmaceutka z lekárne Dr. Max Mgr. Michaela Jarkovská. Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia môže vyvolať chronické zmeny, napr. starnutie pokožky, pri ktorom dochádza k jej zrohovateniu, nepravidelnostiam pigmentácie, vzniku suchej kože, vrások, akné a narušeniu imunitných reakcií, čo môže prispieť k vzniku rakoviny kože.

Nedovoľte vzniknúť kožným problémom
Najlepší spôsob, ako zabrániť poškodeniu pokožky, je vyhýbať sa čo najviac slnku. Nie vždy je to možné alebo žiaduce, preto druhým najlepším tipom je UV ochrana. So slnečným žiarením je potrebné začínať postupne. „Zo začiatku sa vystavujte slnku len na krátky čas a opaľovanie postupne predlžujte. Medzi 11. a 15. hodinou by ste sa mali úplne vyhýbať priamemu slnku a zdržiavať sa radšej v tieni. V tieni sa dávka UV žiarenia znižuje asi na polovicu,“ vysvetľuje lekárnička. Slnečné lúče na kožu však pôsobia aj cez ľahké oblečenie, dokonca aj cez okná či čelné sklo auta. Preto je dôležité chrániť sa vhodným oblečením (niektoré odevy dnes už dokonca obsahujú certifikovaný ultrafialový ochranný faktor), pokrývkou hlavy a slnečnými okuliarmi.

Myslite na ochranu, aj keď je zamračené
Je potrebné chrániť sa, aj keď je zamračené, pretože slnečné lúče dokážu prenikať i cez oblaky. Účinok slnka sa môže zosilňovať odrážaním od piesku, vody, snehu, ľadu či dlažby. Pokožka sa taktiež rýchlejšie spáli vo vysokých nadmorských výškach. „Z hľadiska geografickej polohy dovolenkovej destinácie pamätajte, že bližšie k rovníku stúpa intenzita UV žiarenia,“ dopĺňa odborníčka z lekárne Dr. Max. Deti mladšie ako 6 mesiacov by sa nemali vystavovať slnečnému žiareniu vôbec, u starších detí dbáme na vysokú ochranu pred UV žiarením, keďže detská pokožka je výrazne citlivejšia na spálenie.

Čo znamená označenie SPF na krémoch?
Na ochranu kože pred nežiaducim UV žiarením sa používajú prípravky slnečnej ochrany, tzv. sunscreeny. Vedeli ste, že ochranný faktor (na obale označený ako SPF) udáva, koľkokrát dlhšie možno zostať na slnku po nanesení sunscreenu bez spálenia? Napríklad hodnota 25 znamená, že u človeka, ktorý by sa bez opaľovacieho prípravku spálil do 10 minút, sa tento čas predlžuje na 250 minút. „Prípravky je potrebné nanášať v dostatočnom množstve, približne 30 minút pred pobytom na slnku a opakovane, zhruba každé 2 hodiny. Pri kúpaní je dôležité používať vodovzdorné prípravky, pretože UV žiarenie preniká aj do vody. Na pery, uši, nos, znamienka alebo jazvy je vhodné použiť tyčinky s vysokým ochranným faktorom (SPF 50),“ uzatvára farmaceutka z lekárne Dr. Max Mgr. Michaela Jarkovská.

Starostlivosť po opaľovaní pomôže zregenerovať
Produkty po opaľovaní neslúžia len na udržanie farby opálenia. Pokožku predovšetkým hydratujú, upokojujú a pomáhajú jej regenerácii. Obsahujú jednu alebo viacero účinných látok, ako napríklad panthenol, kyselinu hyalurónovú, vitamín E, glycerín, aloe vera, jojobový alebo avokádový olej, mentol či alantoín. Na upokojenie spálenej pokožky je možné na postihnuté miesta priložiť uterák namočený v studenej vode alebo obklad z vychladeného zeleného čaju, zo smotany alebo z jogurtu.

suntanning shutterstock.com

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
03. december 2023 00:43