pixabay.com
StoryEditor

Pozor na aféry v práci. Prečo sa im vyhýbať?

14.08.2017, 17:00
Vzťahy
Autor:
ČTK
Všetci dobre vieme, ako veľa času trávime v práci - vlastne väčšinu života, že? A potom je veľmi ľahké začať pociťovať väčšiu blízkosť k tým, s ktorými pracujeme, než k tým, s ktorými žijeme. A zrazu preskočí iskra a spolupracovník či spolupracovníčka začnú vyzerať ako veľmi príťažlivá voľba.

Napríklad v Austrálii má podľa niektorých štatistík aférku s kolegom či kolegyňou v práci až 36 percent zamestnancov, napísal spravodajský server news.com.au. A tu sú niektoré veci, ktoré je dobré zvážiť skôr, než si v práci s niekým niečo začnete.

Ľudia to zistia

Ľudia sú mimoriadne vnímaví. Majú výborné detektory pohľadov, ktorými dokážu zaznamenať i tie najmenšie pohyby očí inej osoby, ako píšu lidovky.cz. Viete, ako je ťažké sa nenápadne pozrieť a nevzbudiť pozornosť ostatných ľudí. A teraz si predstavte, ako vám budú podvedome kĺzať oči k objektu vašej túžby - a ako ľahké je, aby si toho v kancelárii niekto všimol.

Ľudia sú tiež veľmi dobrí pri zbieraní nepriamych náznakov - napríklad či je rozdiel medzi tým, čo hovoríte slovami a tým, čo hovorí reč vášho tela. A napäté ramená, ľahké začervenanie v tvári alebo kvapku potu na obočí neutajíte, pretože reči tela ľudia často venujú väčšiu pozornosť než slovám, ktoré hovoríte.

Bude sa o tom hovoriť - celé roky

Je skoro neuveriteľné, ako dlho v kancelárii prežíva historka o dávnej aférke - dokonca dávno potom, čo tí, ktorých sa týkala, pracovisko opustili. Prečo? Pretože tým ľudia dostanú drámu zo skutočného života, ktorá sa im odohráva priamo pred očami. Je to ako sledovať nejakú reality show v televízii - len ešte lepšiu! Môžu vás odsudzovať, môžu vás ohovárať a zaujíma to prakticky všetkých. Je to fantastická príležitosť na príbeh, ktorý sa bude rozprávať stále dookola.

Prídete o súčasný vzťah

Až (a je to naozaj väčšinou "až", nie "ak") váš partner či partnerka zistí, že máte románik na pracovisku, je veľmi pravdepodobné, že sa bude chcieť rozísť alebo rozviesť.

Ďalšia alarmujúca štatistika - 41 percent prvých manželstiev končí v Austrálii rozvodom. Skúste si uvedomiť, že románik vás môže pripraviť nielen o manžela či manželku, ale rozvod sa dotkne aj vašich prípadných detí a po rozvode budete tráviť podstatne menej času so všetkými členmi rodiny.

Jeden alebo obaja z vás budú musieť odísť z práce

Bohužiaľ, akonáhle aféra na pracovisku vyjde na svetlo, končí to tak, že jeden alebo obe strany vzťahu musia odísť. Akonáhle všetko praskne, býva príliš veľkým bremenom už len reč, ktorú začnú viesť.

Aj keď sa ale aféra neprevalí, a namiesto toho skončí, aj tak jeden z bývalých milencov zo zamestnania obvykle odíde, pretože nedokáže uniesť zranené city a ďalej sa vídať so svojím či svoju "ex", ako by sa nič nestalo - alebo ešte horšie, prijímať od neho alebo od nej pracovné pokyny.

Čím ďalej viac firiem necháva svojich zamestnancov podpísať dohodu, že sa na pracovisku s niekym nezapletú, čo okrem iného znižuje aj riziko obvinenia zo sexuálneho obťažovania, ak sa láska zmení v nenávisť.

Nesúďte balíček podľa obalu

To, že vám spolupracovník či spolupracovníčka pripadá príťažlivý či príťažlivá, má niekoľko dôvodov - vrátane toho, že v práci každý nasadzuje svoju "lepšiu masku", posilnenú sebadôverou zo znalosti vykonávanej práce. Ale majte na pamäti, že každý tovar v obale vyzerá lepšie. Akonáhle ho donesiete domov a rozbalíte, často sa dostaví sklamanie!

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
20. február 2024 12:14