Ak chcete, aby vzťah vydržal, nechajte svojmu partnerovi určitú voľnosť.pixabay.com
StoryEditor

Ako neodradiť muža na začiatku vzťahu?

03.09.2017, 18:00
Vzťahy
Ak zamilovaným mužom lomcujú pudy, potom zamilovanou ženou doslova uragán emócií, ktorý môže rodiacu sa známosť definitívne zničiť.

Objekt túžby zahltí láskyplnými výlevmi a muži, ktorým sa bez pocitu slobody zle dýcha, sa cítia pod nátlakom a reagujú čím ďalej s rezervou, ako píše idnes.cz.

Ženy usúdia, že keď pôjdu príkladom a zahltia ho svojou pozornosťou, on pochopí a bude záujem (zamilovanými esemeskami, odkazmi) rovnako intenzívne opätovať. Výsledok býva obvykle presne opačný. Muž sa nadobro odmlčí ...

Zdá sa teda, že by zamilované ženy mali svoje láskyplné prejavy radšej korigovať, ak si chcú partnera udržať. Lenže na druhej strane im odborníci radia, aby boli svoje, aby nežili len podľa rolí, ktoré im spoločnosť pridelila, aby nehrali "hry" na "krk, čo riadi hlavu", aby boli pyšné na svoje emócie, ktoré reprezentujú ich ženstvo.

Kľúčový je rešpekt a zásady slušného správania

Ako teda zostať svoja, muža nezahltiť, ale na druhú stranu zas umelo nepredstierať len mierny záujem, keď to v nás vrie a na nič iné prakticky nie sme schopné myslieť?

"Jednoduchou pomôckou je vychádzať z toho, že aj partnerský vzťah je druhom medziľudského vzťahu. Aj keby som nemala bohaté skúsenosti so vzťahmi s mužmi, iste sa mi za môj doterajší život podarilo nadviazať nejedno priateľstvo. Princíp oboch vzťahov je podobný," uviedla pre OnaDnes.cz psychologička Magdalena Dostálová.

"Zamyslím sa, ako by som sa v danej situácii chovala k najlepšej kamarátke: zaujímam sa napríklad o jej život, dám jej priestor, aby so mnou zdieľala, čo je pre ňu dôležité. Na oplátku dostanem podobný priestor od nej," hovorí a dodáva, že kľúčový je rešpekt a tiež dodržiavanie zásad slušného správania.

"Ak vstúpim do akéhokoľvek vzťahu, neznamená to, že prestávam byť sama sebou. Pestujem si aj naďalej zónu, ktorá je len moja. Tiež u svojho náprotivku rešpektujem, že má záujmy či priateľské vzťahy, ktoré sú len jeho. Aby som zvládala rešpektovať partnerovu individuálnu sféru, pomôže, keď budem spokojná s tým, koľko času trávime spolu," hovorí psychologička.

Občas sa partnerská dvojica v záujmoch zhodne, ale aj keď sa nevenujeme rovnakým koníčkom, otvára sa nám navzájom možnosť ukázať a obohatiť druhého o niečo nové. "Berme to ako ochutnávku vín, z ktorých niektoré nás neosloví, ale pre iné zahoríme," radí Dostálová.

Dôkazy lásky nevyžadujte, ale hľadajte

Tiež potrebu telesného kontaktu máme každý trochu inú. Intímna zóna, kam sme ochotní pustiť partnera, sa môže líšiť. Podľa psychologičky je istá zdržanlivosť spočiatku vzťahu namieste, ale nie preto, aby sme partnera neodradili. Skôr má poskytnúť obom stranám priestor k vzájomnému poznaniu.

"Prejavom osobnostnej zrelosti je schopnosť pripustiť si, že ostatní ľudia môžu prežívať, uvažovať, cítiť inak ako ja," konštatuje Magdalena Dostálová. Pre niekoho môže byť dôkazom lásky, že sa dvaja na verejnosti držia za ruku, pre iného kúpa spoločného bývania, niekomu vyhovuje tráviť spolu voľný čas športom, iní sú schopní hodiny sa spolu rozprávať.

"Bola by som opatrná pri vymáhaní dôkazov lásky," varuje psychologička, ktorá sa vo svojej poradni neraz stretla s tým, že hoci muž prežíval vnútri emočne bohatý život, navonok pôsobil racionálne, až pre niekoho chladne.

"Spoločne so ženou sme pracovali na tom, aby sa naučila rozpoznávať náklonnosť muža z iných signálov. Trebárs z toho, že s ňou muž veľmi rád trávi čas. Alebo že na svoje plecia prevzal riešenie väčšiny otázok okolo spoločného bývania. Dobre sa muž miluje, keď žena vidí, aký je fajn otec spoločných detí."

V neposlednom rade nám o hĺbke vzťahu môžu napovedať intímne chvíle, kedy k sebe prirodzene dokážeme byť otvorenejší.

"Nezdráhal by som sa preto hľadať (a nachádzať) dôkazy lásky aj v takých situáciách," nabáda Magdalena Dostálová, ktorá by okrem rešpektu a zásad slušného správania vsadila na prirodzenosť.

Pomôže ocenenie

"Budete partnerovi zrozumiteľnejšie, ak dokážete hovoriť o vlastných zážitkoch. Naopak nepomôže, ak budete kritizovať, čo robí, či naopak nerobí a mal by," radí psychologička s tým, že výhodnejšie je hovoriť o tom, čo by sme potrebovali, aby sme sa vo vzťahu cítili lepšie, bezpečnejšie.

Nesmierne silným prostriedkom, ktorý uľahčuje dorozumenia v komunikácii, je ocenenie.

"Naučme sa partnera aspoň raz denne za niečo oceniť. Nedevalvujme však takúto pochvalu slovkom ale - toto sa ti podarilo, ale ... Skúsme náprotivok skutočne len oceniť," radí odborníčka na partnerské vzťahy.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
15. február 2024 15:34