Evita magazín
StoryEditor

Bolo mi úplne jedno, že mám 24 rokov a 110 kg. Avšak dnes už má môj život iný rozmer!

18.08.2017, 18:00
Príbehy
Pred rokom a pol jej ručička na váhe ukazovala 110 kg. Dnes, po zmene stravovania a doplnení pohybu, má Lucia Javoríková (27) 69 kg. Stačilo, aby naozaj chcela schudnúť. Sama pre seba. A pre svojho syna Martinka.

Luckin jedálniček na celý jeden týždeň:
Každé ráno: 0,5 l vlažnej vody s citrónovou šťavou
Denne: 2 kávy bez mlieka a cukru; cca 3 l čistej vody a 0,5 l zeleného čaju alebo občas aj čaju z čerstvého zázvoru

Ako sa jej podarilo schudnúť 41 kg za 18 mesiacov?

Všetko je v hlave
Nikdy som nebola úplne štíhla, ale priznávam, skúšala som rôzne diéty a nútila som sa do chudnutia. Vydržala som vždy maximálne mesiac, dlhšie nie. Nemala som motiváciu. Dokonca som sa tešila, keď som počas tehotenstva pribrala len 8,5 kg. Myslela som si, že tie kilá zostanú v pôrodnici. Nezostali. Okrem toho malý v noci nespával, takže som jedla, aby som mala energiu. Zdravotné problémy na seba nedali dlho čakať. Začal ma bolieť ľavý bedrový kĺb a s mojou štítnou žľazou tiež nebolo všetko v poriadku. Lekárka mi jemne naznačila, že mám nadváhu a mala by som ju začať riešiť. No moja hlava proste nebrala slovko schudni ako niečo nevyhnutné. Bolo mi úplne jedno, že mám 24 rokov a 110 kg, som stále unavená, podráždená, nič ma nebaví a nestíham vlastnému dieťaťu. Až sme sa išli raz s malým kúpať a v šatniach som stretla mamičku s dvojičkami, ktorá mala postavu modelky. A ja, spuchnutá a bez energie, som sa vtedy reálne pozrela na seba do zrkadla a povedala som si: DOSŤ.

8. apríla 2015 nastala zmena
V tento deň som si prvýkrát dala svoje zdravé raňajky – ovsenú kašu. Pre mňa, milovníčku sladkého, to bola jediná vhodná alternatíva. A vtedy som aj prvýkrát vybehla. Teda, ak sa to dá nazvať behom, skôr by som povedala, že som sa gúľala. Bolo to však mojich prvých 2,32 km, na to nezabudnem. Bolelo ma po nich celé telo, ale ten pocit bol neopísateľný. Endorfíny sa naozaj dostavili! Najlepšie na tom bolo, že o tom nikto nevedel. Po všetkých neúspešných diétach som nemala náladu na reči: „Jééééj, zas ide chudnúť, ktovie, koľko jej to vydrží.“ Určite si to všimli, no nekomentovali to. A ja som postupne zabehla viac a viac. Dnes už behám aj 10 – 15 km. Minimálne 4x do týždňa. Dám slúchadlá do uší a idem, je to pre mňa relax.

Jem 5x denne
Trvalo mi mesiac, kým som sa naučila jesť každé tri hodiny päťkrát denne. Všade som mala popísané pripomienky, aby som nezabudla. Po mesiaci si však telo pýtalo jedlo samo. Moje raňajky obvykle tvorí ovsená kaša, na desiatu mám ovocie, na obed napríklad kuracie mäso so zeleninou, na olovrant grécky jogurt alebo tvaroh s lyžičkou medu a na večeru polievku či šalát. Nejako extra sa neobmedzujem, jem však s rozumom. A priznávam, vždy 1. v mesiaci si dám aj nejaký ten „cheat day“, keď idem s malým na pizzu alebo si dám čokoládu. Počas Vianoc si tiež doprajem. Majonézový šalát je skrátka majonézový šalát. U nás doma však nenájdete bielu múku ani biely cukor. Zato ovocie a zelenina nám nechýbajú nikdy.

Kríza po 3 mesiacoch
Hmotnosť sa mi zastavila na jednej úrovni pravidelne každý tretí mesiac. Prvýkrát, keď mi nešlo ani deko hore, ani deko dolu, som bola z toho priam zdeptaná a chcela som to vzdať. Vtedy mi veľmi pomohla moja mama. Povedala, že moje telo ma teraz len skúša. A mala pravdu. Štvrtý mesiac sa klesanie hmotnosti znovu rozbehlo.

Malý – veľký motivátor
To, čo ma prinútilo zhodiť nadbytočné kilá, bol hlavne môj trojročný syn Martinko. Nezaslúži si mamu, ktorá je permanentne unavená, nervózna, protivná a nič sa jej nechce. Chcem sa mu naplno venovať. A tiež chcem, aby bol zdravý. Niekedy cvičí so mnou. Sám od seba sa ku mne pridáva. Buď so mnou skáče, alebo ide so mnou behať. Dám ho do kočíka, ja bežím, lapám po dychu a on si pri tom džavoce. Takisto si sám pýta ovocie a zeleninu. Som rada, že som uňho zdravý životný štýl podchytila v takom nízkom veku. Veď deti predsa kopírujú správanie svojich rodičov.

Cvičím len doma
Každý deň niečo. Väčšinou je to spomínaný beh, ale cvičím aj podľa rôznych videí na YouTube. Najčastejšie podľa Jillian Michaels či podľa Shauna T. Na čo mám práve chuť a čo mi padne do oka. Mám aj stepper a rotoped. No nesilím to. Ak v jeden deň behám, v ten istý deň už doma necvičím. Aby som nemala svalovicu, desať minút pred cvičením sa zahrejem a po cvičení si dám na záver kardio na uvoľnenie.

Reči si nevšímam
Po tom, ako som schudla 35 kg za rok, šírili sa u nás v dedine reči, že drogujem, pijem, nestarám sa o svoje dieťa. Hádžem to však za hlavu a neriešim. Po tom, ako som schudla, môj život dostal nový rozmer. Mám oveľa viac energie, teším sa aj z maličkostí a všetko beriem s úsmevom. Aj zo zdravotnej stránky som na tom lepšie. Problémy so štítnou žľazou sa mi urovnali, zlepšila sa mi imunita, vlasy aj pleť. Bála som sa, že mi po rapídnom schudnutí zostane ovisnutá koža, ale našťastie sa stiahla späť.

Motivujem a snívam
Začala som pôsobiť aj ako motivátorka pre dievčatá s rovnakým problémom. Najskôr len v diskusiách na jednej webovej stránke, no nedávno som si vytvorila aj svoj blog na Facebooku – Cesta k môjmu novému JA. Podporujem ostatných, motivujem ich, radím im. Ja už mám to najhoršie za sebou a nikdy by som si nedovolila vrátiť sa späť k nadváhe. Lebo viem, aké to je mať kilá navyše, koľko driny to stojí, aby som sa ich zbavila a nestojí mi to za to. Našla som svoj spôsob. Svoju cestu. Neriadim sa kalorickými tabuľkami, ale svojimi chuťami. A možno raz sa mi podarí splniť aj môj ďalší sen – zúčastniť sa na fitness súťaže.

Čo na to výživová poradkyňa Janka Trebulová?
Lucka vynechala zo svojho jedálnička akékoľvek obilniny a múku v podobe pečiva a cestovín. Jej jedálniček je vlastne založený na vyššom príjme bielkovín – tvarohu, šunky, kuracieho mäsa, rýb, vajíčok, a potom veľa zeleniny. Zo sacharidov si dopraje ovocie, z tukov sú to hlavne orechy a avokádo. Jedálniček je pestrý, pomerne vyvážený, no nie každému môže vyhovovať. Vzdať sa pečiva totiž nie je také jednoduché, ako sa zdá. Ja by som striedavo dala raz až dvakrát za týždeň celozrnné pečivo z ražnej alebo špaldovej múky, prípadne občas celozrnné, špaldové alebo semolínové cestoviny. Myslím si, že vtedy je to pre väčšinu ľudí prijateľnejšie.
V globále proti tomuto jedálničku nič nemám, je pestrý, vyvážený a pokiaľ sa s ním stotožníte, pokojne sa podľa neho môžete riadiť. No naozaj musíte mať pevnú vôľu vzdať sa pečiva. Môžem potvrdiť z vlastnej praxe, že to nie je také jednoduché a nie každému sa to podarí.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pribehy, menuAlias = pribehy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
25. február 2024 09:50