Lucia Jančárová
StoryEditor

Mária Čírová spomína na hospitalizáciu svojej dcérky: Blízkosť rodiča je vtedy pre dieťa úplne kľúčová

19.12.2023, 00:00
PR Články

Populárna slovenská speváčka Mária Čírová pripravuje už viac ako desať rokov pre svojich fanúšikov vianočnú koncertnú šnúru. Do programu sa zapájajú aj jej deti, preto sa snaží celá rodina pripravovať na hektické obdobie dodržiavaním prísnych pravidiel. Ako všetkým, ani jej rodine sa však občas nevyhnú stresujúcejšie chvíle, ktoré vyžadujú návštevu lekára alebo nemocnice. Mária v rozhovore prezradila, čo je v takýchto situáciách dôležité a čo môže pomôcť urýchliť rekonvalescenciu.

Pre mnohých znamená zimné obdobie spomalenie, vy veľa koncertuje. Ako zvládate túto hektiku?

Najväčšia hektika je asi počas októbra a novembra, keď vrcholia prípravy na turné a dolaďujú sa všetky detaily, riešia sa prípadné zmeny a nečakané situácie. V momente, keď sa začne turné, sa pre mňa začína prísna disciplína. Dostatok spánku, v podstate žiadne aktivity, pri ktorých by som sa mohla zraniť, žiadne spoločenské akcie, kde by som mohla ochorieť a podobne. Ak by som tento režim nedodržiavala, ťažko by som odspievala a odohrala 20 koncertov za sebou a zároveň by bola zbytočná ročná práca nášho tímu. Ale rodinnú pohodu si nenechám ujsť a začína sa nám odohratím posledného koncertu. Tento rok to bude 21. decembra.

Ako zohľadňujete potreby vašej rodiny pri koncertovaní? ? Je pre vás dôležitá  blízkosť vašich detí aj počas turné?

Samozrejme, deti by mi veľmi chýbali. Tento rok sme to, našťastie, vymysleli tak, že naše dve staršie deti Hugo a Zoe sú súčasťou programu, a chodia tak s nami na všetky koncerty. Zoe otvára každý koncert a spieva aj v ďalších skladbách a Hugi hrá na klavír v záverečnej časti programu. Najmladší Ruben je s nami vždy, keď sa dá.

Čo vám pomáha odbúrať zvýšený stres počas náročného a rušného obdobia?

Pomáha mi práve koncertovanie. Tie naše vianočné koncerty sú vlastne stretnutia ľudí s podobnými hodnotami, ako máme my. Vždy sa tam cítim veľmi dobre a musím povedať, že tu naozaj platí, že čo dáš, to dostaneš. Publikum ma dokáže nabiť takou energiou, že po koncerte, namiesto toho, aby som bola unavená, nedokážem zaspať a do noci odpisujem na všetky krásne reakcie fanúšikov.

Zima môže byť pre mnohé rodiny stresujúca aj pre zvýšené množstvo rôznych, napríklad respiračných chorôb. Ako to ako rodina zvládate, keď máte zrovna vyťažené obdobie? 

Pár dní pred a samozrejme počas celého turné dodržiavame u nás doma prísnu disciplínu. Jedna vec je dostatok spánku a vitamínov, ale veľmi dôležité je aj vyhýbanie sa možným rizikám nákazy. Čiže máme v podstate určitý druh karantény, keď chodíme jedným autom a vždy máme iba jednu šatňu. Bohužiaľ, máme aj pre mňa veľmi nemilé opatrenie, že sa po koncerte nemôžem stretávať s mojimi fanúšikmi. Toto ma mrzí asi najviac, lebo ľudia, ktorí chodia na moje koncerty, vedia, že počas celého roka sa po koncerte vždy rada stretnem, odfotím, porozprávam. Ale počas vianočných koncertov to naozaj nie je možné práve kvôli vysokej chorobnosti a množstvu koncertov ktoré sú za sebou, jeden po druhom. Bolo by to vlastne nezodpovedné voči fanúšikom, ktorí majú kúpené vstupenky a tešia sa na náš koncert, keby sme na prvých koncertoch všetci ochoreli a museli tie ďalšie zrušiť.

image
Frank Stabrila

Ako sa staráte o deti v tomto období s častou frekvenciou rôznych ochorení?

Imunitu sa snažíme budovať počas celého roka, hlavne pestrou stravou, vitamínmi a pohybom. Našťastie, nebývame doma veľa chorí, ale napriek tomu vždy, keď sa začína jeseň, zaradíme u nás do jedálnička čerstvé šťavy. Moja najobľúbenejšia kombinácia je červená repa, jablko a mrkva.

Rodiny sa však niekedy nevyhnú návšteve lekára alebo nemocníc, čo je nielen pre deti, ale aj rodičov, často stresujúci zážitok. Keď si zaspomínate na takéto vaše skúsenosti, ako ste sa s tým vyrovnávali?

Veľmi dobre si spomínam na hospitalizáciu mojej dcérky Zoe. Nemala vtedy tuším ani rok a museli sme ísť do nemocnice na približne 10 dní. Bola som veľmi vďačná, že môžeme byť spolu na izbe. Neviem si predstaviť, že by som ju tam nechala samú. Blízkosť rodiča je v takýchto situáciách pre dieťa úplne kľúčová.

image
Ronald McDonald House Charities

Ste ambasádorkou neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities (RMHC), ktorá sa venuje obnove detských oddelení slovenských nemocníc. Rekonštrukcie už prebehli napríklad v Martine, Banskej Bystrici, Košiciach či na bratislavských Kramároch. Boli ste sa už v týchto zrekonštruovaných priestoroch pozrieť?

Áno, navštívila som osobne už tri takto zrekonštruované oddelenia a pôsobili na mňa veľmi príjemne. Rozprávala som sa aj s personálom a mamičkami, ktoré tam sprevádzali svoje choré detičky, a všetci boli s týmito zmenami veľmi spokojní. Prostredie bolo prispôsobené deťom, chodby, spoločné priestory, detský kútik vymaľované príjemnými farbami a izby boli úplne nové. Myslím, že stopa, ktorú svojou prácou po sebe zanecháva nezisková organizácia RMHC, je úplne evidentná a prospešná.

Veríte, že pekné, hravé a moderné priestory v nemocniciach dokážu pozitívne vplývať na psychiku detských pacientov a pomôcť im v liečbe?

Samozrejme! Som o tom úplne presvedčená. Psychika robí v liečebnom procese zázraky, to všetci vieme. Aj preto sa organizácia RMHC snaží pomáhať malým pacientom zvládať ich ťažké chvíle v príjemnejšom prostredí a rekonštruovať izby tak, aby mohli byť rodičia pri svojich deťoch, čo môže priaznivo vplývať na dobu ich rekonvalescencie. Som rada, že môžem byť súčasťou takéhoto pekného a užitočného projektu.

 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. jún 2024 21:35