Kaufland
StoryEditor

5. ročník Čerstvých hlavičiek práve začína. Už ste hlasovali?

25.04.2023, 00:00
PR Články

Vyhrajte ovocie a zeleninu pre vašu základnú alebo materskú školu - stačí, keď sa zaregistrujete na www.cerstvehlavicky.sk a zahlasujete.

 

Či už ste sa do súťaže prihlásili po prvýkrát alebo máte s úspešným projektom spoločnosti Kaufland skúsenosti, pripravte sa na poriadny zápas! Svoje o tom vedia aj žiaci základnej školy v Bojničkách: „Minulý rok sme celý priebeh hlasovania veľmi prežívali. Okrem zanietenia pedagógov k nášmu víťazstvu veľkou mierou prispeli práve deti, ktoré doma neustále kontrolovali rodičov, či už odovzdali svoj hlas a zaujímali sa, ako si stojíme v priebežnom poradí,“ hovorí zástupkyňa školy, Mgr. Žaneta Harkotová, a dopĺňa: „Už teraz sa niektorí žiaci pýtajú, či opäť zvíťazíme, pretože si na svoje ovocno-zeleninové utorky veľmi zvykli.“

 

Viac ako 15 druhov čerstvého ovocia a zeleniny

Poverení zástupcovia víťazných škôl a škôlok si každý utorok vo „svojej“ predajni vyzdvihnú debničku, plnú zdravých prekvapení, a deťom tak spestria desiatu o čerstvé ovocie alebo zeleninu. Reťazec týmto spôsobom tiež podporuje rodiny, ktoré si ich z ekonomických alebo iných dôvodov nevedia dovoliť.

Okrem obľúbených jabĺk, hrušiek či banánov si deti v predchádzajúcich ročníkoch mohli pochutnať aj na pomarančoch, mandarínkach, ringlotách, broskyniach alebo kivi, podľa toho, ktoré ovocie bolo práve v sezóne. Zo zeleniny nedali dopustiť na sladkú mrkvu, ktorá im niekoľkokrát spestrila desiatu.

„Naši žiaci vždy vopred hádajú, aké ovocie alebo zeleninu dostanú. Niektoré druhy, ako napríklad hurmikaki, väčšina z nich nepoznala, preto je výborné, že k nim zároveň dostávame letáky, z ktorých sa o nich dozvieme viac. Deti sa v konzumácii navzájom povzbudzujú a skúšajú nové chute, čo hodnotíme mimoriadne pozitívne,“ konštatuje Ž. Harkotová, ZŠ Bojničky.

image
Kaufland

Správne jesť sa deti učia od malička

Aj preto sa projekt Čerstvé hlavičky, ktorý prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, snaží deti motivovať k tomu, aby sa ovocie a zeleninu naučili jesť čo najčastejšie a vybudovali si k nim pozitívny vzťah.

Nie je to však iba o ovocí a zelenine - víťazné základné a materské školy získavajú aj pravidelné online newslettre, z ktorých sa vedia inšpirovať pri edukácii žiakov ohľadom vyváženého stravovania. Školy tiež môžu súťažiť o vzdelávacie workshopy a webináre na témy o zdravej výžive alebo poruchách príjmu potravy v období dospievania, ktoré reťazec realizuje spolu s dlhodobým partnerom, občianskym združením Skutočne zdravá škola.

„Minulý rok sa našej škole podarilo vyhrať prednášku o zdravej výžive, ktorá našich žiakov nesmierne zaujala, čo bolo vidno aj podľa množstva otázok, ktoré kládli prednášajúcim. Sme radi, že sme takouto formou mohli podporiť budovanie správnych stravovacích návykov u detí v citlivom veku, ktoré často nemajú priestor sa o tejto téme rozprávať,“ vysvetľuje Mgr. Kristína Slezáková, ZŠ Tbiliská.

Nezabudnite hlasovať

Pokiaľ sa vaša škola alebo škôlka* do tohto projektu prihlásila, podporte ju na stránke www.cerstvehlavicky.sk. Po jednoduchej registrácií môžete hlasovať každý deň od 20. apríla do 31. mája 2023, a to za 1 základnú a 1 materskú školu. Výsledky budú známe už začiatkom júna.

Spoločnosť v aktuálnom piatom ročníku venuje čerstvé ovocie a zeleninu až 75 základným a 75 materským školám, ktoré tak získajú poriadnu dávku vitamínov pre svojich žiakov na celý školský rok 2023/24. Pomôžte im svojím hlasom aj vy!

„Teší nás, že každý rok sa školy a škôlky púšťajú do hlasovania s veľkým odhodlaním, zapájajú učiteľov, personál školskej jedálne či rodičov. Čerstvé hlavičky tak pozitívne ovplyvňujú nielen deti, ale aj dospelých, ktorí aktívne posielajú svoje hlasy a téma zdravej výživy im nie je ľahostajná,“ vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovensko.

*Vo finálnom poradí materských a základných škôl bude zohľadnená ich veľkosť - celkový počet hlasov sa vydelí počtom detí, ktoré zariadenie navštevujú. Týmto nastavením hlasovania chce reťazec poskytnúť každej škole a škôlke rovnaké šance na výhru.

 

 

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
23. február 2024 14:06