shutterstock.com
StoryEditor

Ako dosiahnete, aby vás deti poslúchali? Psychológ v tom má JASNO

18.05.2021, 20:00
Mama a rodina
Kam sa stratila rodičovská autorita? Nechránime deti pred krutou realitou života až príliš? Ako dosiahnuť, aby nás poslúchali?

Španielsky doktor psychológie Javier Urra nedávno vydal zaujímavú knihu, ktorú by sme mohli preložiť ako „Prvá emocionálna pomoc pre deti a pubertiakov.“ Je nabitá praktickými radami a rodičia sa v nej dozvedia všetko čo potrebujú vedieť pri výchove detí. Denník El País s ním uverejnil zaujímavý rozhovor, z ktorého pre vás vyberáme myšlienky, ktoré stojí za to si prečítať.

Prečo dnes potrebujeme akési manuály na výchovu, keď ich predchádzajúce generácie rodičov vôbec nepotrebovali?
Pred rokmi deti umierali na tuberkulózu či respiračné problémy. To boli veci, ktorých sa ľudia obávali, zatiaľ čo emócie na zreteli príliš nemali. No keď zdravotné problémy viac menej zmizli a šanca na život sa zvýšila, spozorovali sme, že asi 20 percent detí má psychopatologické problémy. Teda každé piate dieťa pod 18 rokov. Veľa sa hovorí o ADHD, no k odborníkom chodia deti s psychotickými myšlienkami či obsedantno kompulzívnymi poruchami správania, ktoré napádajú rodičov.

Čo je hlavný motív týchto psychopatologických problémov?
Detstvo sa skrátilo. Existujú trinásťročné deti, ktoré vypijú päť pohárov alkoholu za hodinu a dostanú sa do etylovej kómy. V Španielsku bolo minulý rok až 5000 prípadov. Žijeme v spoločnosti plnej stresu, a to má na deti nedozierny vplyv: trpia kvôli rozvodom, ktoré ich rodičia nezvládajú, majú príliš veľa mimoškolských aktivít, nemajú čas na hry.

Kedysi vychovávali rodičia, dnes sú to rodičia, škola, médiá, sociálne siete.  Nové technológie na ne majú vplyv, lebo majú prístup na stránky, ktoré podporujú anorexiu, násilie či bezuzdný sex a ony to chcú napodobniť. No to v nich vytvára existenčnú prázdnotu. Pýtal som sa mladých, či stojí za to žiť. Dívali sa na mňa a nevedeli čo na to odpovedať. Ak im nezáleží na ich živote, ako im potom môže záležať a živote iných ľudí? Mali by sa naučiť, čo to znamená ´ty´ - vžiť sa do kože druhého. Treba im k tomu dopomôcť. Rodičia by ich napríklad mali zobrať do nemocnice, kde sú malé deti vo vážnom stave, aby si uvedomili, ako parádne si žijú a že sú šťastné.

Článok pokračuje na ďalšej strane

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/mama-a-rodina, menuAlias = mama-a-rodina, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. jún 2024 10:46