Zimné mesiace sú ako stvorené na rôzne kozmetické procedúry.dreamstime
StoryEditor

Laser, kmeňové bunky aj mikroihličky. Teraz je správne obdobie na omladzovacie zákroky

20.12.2023, 15:07
Krása a móda

Zimné mesiace sú ako stvorené na rôzne kozmetické omladzovacie procedúry. Lasery totiž narúšajú vrchnú vrstvu kože, a ak by sme ju po zákroku vystavili prudšiemu slnečnému žiareniu, mohla by nepríjemne pigmentovať.

Vonku vládne sychravé počasie a teploty idú dole. Práve toto je ideálne čas na omladenie pleti. Slnko je totiž na jeseň a v zime najslabšie. Dermatologička Ružena Sochorová odporúča v tomto ročnom období hlavne laserové procedúry. „Primárne sa venujeme laserovému omladeniu pleti, či už je to silný CO2 resurfacing, pri ktorom spálime vrchnú vrstvu kože a dochádza vytvoreniu novej vrstvy, alebo ideme laserovým žiarením do hĺbky kože a docielime novotvorbu kolagénu. Veľmi často ošetrujeme laserom jazvy po akné, ktoré vedia veľmi psychicky potrápiť a tiež hyperpigmentácie.“

Ak by sa takéto zákroky robili na jar či v lete, hrozili by zbytočné komplikácie. Laser totiž narúša kožnú bariéru a pri silnom slnku je koža náchylná na vytváranie hyperpigmentácií. Preto sú jesenné a zimné mesiace doslova ideálne. Samozrejme, netreba podceniť ani zimné slnko. Aj keď sa nám môže zdať, že je bezpečnejšie ako to letné, nie je to pravda.

„Po ošetrení laserom odporúčame absolútne vyhýbanie sa slnku. Pobyt vo vysokohorskom prostredí sa aspoň štyri týždne po ošetrení laserom neodporúča, nakoľko je tam slnko veľmi silné.“ Okrem toho treba dbať na používanie krému s maximálnym ochranným faktorom. Nikdy totiž nevieme, ako naša pokožka zareaguje.

Každý problém si žiada unikátne riešenie

„Na zjemnenie a odstránenie vrások používame Erbium Glass laser a CO2 laser, ktoré zvykneme kombinovať aj s inými metódami, aby sme dosiahli čo najlepší efekt, napríklad Erbium glass laser kombinujeme s kyselinou glykolovou a švajčiarskými kmeňovými bunkami, ktoré pomáhajú regenerácii po ošetrení a urýchľujú  proces omladenia kože. Po ošetrení pleti CO2 laserom tiež aplikujeme švajčiarske kmeňové bunky. Máme s tým veľmi dobré skúsenosti, koža sa lepšie a rýchlejšie hojí, je krajšia a efekt ošetrenia vydrží dlhšie. Po ošetrení dostávajú naši klienti domov špeciálne sérum s kmeňovými bunkami, aby sme podporili efekt ošetrenia aj domácou starostlivosťou,“ odporúča dermatologička.

Na pigmentové škvrny zase výborne reaguje IPL svetlo, prípadne sa môžu jemne zbrúsiť CO2 laserom: „Dá sa to kombinovať s kyslinou glykolovou alebo trichlótoctovou. Vhodný postup vždy určíme individuálne pri každej klientke.“

Liečba akné je špecifická a keďže sa pri nej nenarúša vrchná vrstva kože, môže sa liečiť laserom počas celého roku. Postup je totiž odlišný. „Laser pôsobí hlboko a  ničí mazové žľazy, čím znormalizujeme nadmernú tvorbu kožného mazu,“ vysvetľuje Ružena Sochorová.

Trendy  v podobe kmeňových buniek aj mikroihličkovej rádiofrevencie

Pri laserovom ošetrení, ktoré ničí starý kolagén a podporuje tvorbu nového a pevnejšieho v hlbokých vrstvách kože, sa využívajú aj kmeňové bunky. Tie podľa dermatologičky urýchľujú proces omladenia pokožky. Vďaka nim je vypnutejšia, krajšia a pevnejšia. „Po ošetrení laserom používame švajčiarske rastlinné kmeňové bunky, ktoré majú vedecky dokázané účinky. Chránia dermálne kmeňové bunky, redukujú vrásky, robia lifting kožného tkaniva, zvyšujú pevnosť a hustotu kože a celkovo omladzujú pokožku,“ vysvetľuje doktorka Sochorová.

Viditeľný liftingový efekt, aktiváciu ozdravných procesov a tvorbu nového kolagénu dokáže stimulovať aj ďalšie revolučné ošetrenie, a to je mikroihličková rádiofrekvenica. „Tenké mikroihličky prenikajú priamo ku kolagénovým vláknam, kde sa z nich uvoľňuje presne kontrolovaná dávka tepelnej energie. Silným zahriatím kolagénových elastínových vlákien následne dochádza k ich stimulácii, vďaka čomu dosiahneme viditeľný liftingový efekt. Aplikáciou kmeňových buniek po ošetrení výrazne zvýšime a predĺžime výsledný efekt ošetrenia,“ vymenúva lekárka benefity ďalšieho omladzovacieho zákroku.

Problémom je herpes aj kardiostimulátor

Ošetrenia laserom sú podľa dermatologičky bezpečné. Ale len vtedy, ak sú pri nich dodržané všetky odporúčania, a hlavne, ak ich robia skúsení odborníci. Vtedy sa podľa doktorky Sochorovej niet čoho obávať. Riziká však predsa len existujú. Tak ako pri všetkých medicínskych zákrokoch: „Určite nerobíme ošetrenia laserom pri chorobách kože, napríklad pri herpesoch alebo iných akútnych zápalových ochoreniach kože. Ak má klientka onkologické ochorenie, je tehotná, dojčí, alebo má kardiostimulátor, nie je pre ňu vhodná ani mikroihličková rádiofrekvencia. Vždy, pred každým ošetrením, vypĺňame informovaný súhlas a zisťujeme zdravotný stav.“

 

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/krasa-a-moda, menuAlias = krasa-a-moda, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
29. február 2024 22:03