kolagén ako zázrak pre telopexels.com
StoryEditor

Kolagén ako preceňovaný doplnok krásy: Je prospešný kráse aj zdraviu, ale je skutočne taký svetový?

20.04.2023, 17:00
Krása a móda

Kolagén má nespočetné množstvo rôznych benefitov pre celé telo. S postupujúcim vekom jeho produkcia pomaly klesá, je naozaj pre nás taký dôležitý?

Kolagén sa nachádza všade v tele, je našou hlavnou bielkovinou. Pokožka je z veľkej časti tvorená kolagénom a vodou, práve vďaka nim ostáva pevná a pružná. Termín kolagén je odvodený z gréckeho slova kólla, čo znamená lepidlo. Kolagény typu 1 a 3 sa spoločne viažu v dermis a fungujú ako spojivový vankúš. Druhá vrstva kože je tvorená bunkami, ktorým hovoríme fibroblasty a tie vylučujú elastín. Kolagén spoločne s elastínom a ďalšími proteínmi, tzv. glykoproteínmi, tvoria extracelulárny matrix. Ide o sieť, ktorá formuje samotnú pokožku ako sval, ktorý jej dodáva skutočné fyzikálne vlastnosti, teda odolnosť, pevnosť a tonicitu.

AKO RÝCHLO STRÁCAME KOLAGÉN?

Kolagén sa znižuje približne o 1% každý rok. Vplýva na to aj náš životný štýl, ktorý môže spôsobiť, že kolagén nám klesá buď pomalejšie, alebo naopak, rýchlejšie. Strata kolagénu môže byť oveľa rýchlejšia, toto sú faktory:

-fajčenie

-fotostarnutie

-nadmerné opaľovanie sa bez ochranného faktoru

-nedostatok vitamínu C

-výživa

-znečistenie 

Článok pokračuje na ďalšej strane

VPLYV KOLAGÉNU NA NAŠE TELO

Je prirodzené, že množstvo kolagénu sa s vekom znižuje. Pomocou jednoduchých krokov však môžeme vďaka správnej starostlivosti známky jeho straty v tele korigovať. Aké najdôležitejšie prínosy má pre telo pravidelné užívanie kolagénu?

-chráni cievy

-napomáha zdravej funkcii čriev

-podporuje činnosť mozgu

-podporuje zdravie pečene a obličiek

-podporuje zdravý menštruačný cyklus

-prispieva ku krásnym vlasom a silným nechtom

-stará sa o správnu funkciu kĺbov

-udržuje pokožku pevnú a pružnú

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/krasa-a-moda, menuAlias = krasa-a-moda, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
15. jún 2024 18:13