Zdroj: pixabay.com

Môže poradie, v ktorom sa súrodenci narodia, určiť ich osobnosť?

ČTK 01.08.2016, 14:45 Životný štýl
167 Tlač
Psychológovia a vedci z ďalších odborov sa pokúšali zistiť, či a ako poradie, v ktorom sa súrodenci narodili, ovplyvňuje charakter. Dve doteraz najväčšie štúdie v podstate dospeli k záveru, že v raste detí a formovaní ich psychických charakteristík hrá poradie narodenia súrodencov okrajovú rolu, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Podľa posledných teórií sa deti predovšetkým odlišujú stratégiami, akými si získavajú pozornosť a priazeň rodičov, ako píšu lidovky.cz. V tomto zmysle možno konštatovať vedľajšie a všeobecné rysy.

Prvorodení zvyčajne mávajú väčšiu autoritu, zatiaľ čo najmladší majú tendenciu ju väčšinou spochybňovať. Najstarší súrodenci majú väčšiu sebadôveru a majú sklony byť svedomití. Prostrední súrodenci mávajú pocity frustrácie a odcudzenia od rodiny, majú pocit, že sa pohybujú na neznámej a neurčitej pôde. Najmladší majú sklony byť viac spoločenskí, ale aj neurotickejší.

Interakcia medzi súrodencami

Jedna z nedávnych štúdií týkajúca sa prvorodených priamo hovorí o vyššom inteligenčnom kvociente (v priemere o 1,5 bodu vyšším) ako ostatní súrodenci. To je podľa vedcov z Lipska dôsledkom skutočnosti, že interakcia medzi bratmi a sestrami stimuluje poznávacie schopnosti a schopnosť učiť sa.

Ďalšie štúdie ukázali, že prostrední súrodenci majú diplomatické schopnosti vyvolané nevyhnutnosťou v detstve vyjednávať a sú viac spoločenskí. Známy je však middle-child syndróm, ktorý identifikuje sklamanie z toho, že nemajú privilégiá prvorodených, ani sa im nedostáva ústupkov ako najmladším súrodencom.

Údaje, o ktorých informoval britský denník The Guardian, potvrdzujú mnohé predošlé tvrdenia a tiež tú skutočnosť, že objektívne odlišná pozícia má svoju úlohu v boji o priazeň otca a matky a je možné, že ovplyvňuje osobnosť. V mnohých prípadoch však ide o mýty a to, čo skutočne utvára charakter, závisí od iných premenlivých okolností.

Nálepka v ranom veku

Dve najvýznamnejšie britské štúdie týkajúce sa týchto skutočností, do ktorých bolo zapojených vyše 400 tisíc osôb hovoria, že vplyv poradia, v akom sa súrodenci narodili, je rozhodne málo významný. Ide o jedno percento charakterových čŕt, čo je skutočne veľmi málo. Ostatné predurčujú životné skúsenosti, genetika, prostredie či fyzický zjav, ktorý niekedy predurčuje úlohu, akú bude dieťa v spoločnosti hrať. A to aj napriek tomu, že takmer všetci prvorodení sú zodpovední, najmladší kreatívni a prostrední diplomatickí a nedotkliví. Bolo by zaujímavé skutočne pochopiť, do akej miery môže dieťa, hoci nevedome, ovplyvniť už v ranom veku nálepka, ktorá je mu prisúdená.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk