Zdroj: commons.wikimedia.org

Sú našou najväčšou pýchou: Slovenské hrady a zámky, ktoré musíte toto leto navštíviť

Naša krajina sa môže pýšiť nielen nádhernými veľhorami a prírodou, ale aj starobylými pevnosťami.

Trenčiansky hrad

Druhý najväčší slovenský hrad sa rozprestiera na vápencovom brale a nachádza sa v ňom historická kaplnka či tri gotické reprezentačné paláce. Obľúbenou dominantou je najmä Matúšova veža, no zaujme vás aj Studňa lásky, ku ktorej sa viaže povesť o láske Omara a Fatimy. Turecký šľachtic Omar sa zamiloval do krásnej Fatimy zajatkyne trenčianskeho hradného pána Štefana Zápoľského. Chcel ju vyslobodiť a tak začal kopať z tvrdej skaly studňu. Po troch rokoch driny sa v nej objavila voda. Prvú čašu vody Omar podal Zápoľskému so slovami: „Vodu máš Zápoľský, ale srdce nemáš.“ Svoju vyslobodenú lásku si Omar odniesol na koni, pričom sa je po ceste zamotal závoj do kríka. Na tomto mieste dnes stojí najstarší hostinec v Trenčíne, príznačne nazvaný Fatima alebo Závoj.

Zdroj: TASR

Bojnický zámok

Vraj ide o najviac navštevovaný zámok Strednej Európy, pričom pôvodne bol postavený z dreva. Ján František Pálfi ho prestaval na romantický zámok z kameňa. Pri prehliadke tu nájdete aj zrkadlo, do ktorého keď sa usmejete, tak vám zaručí krásu už na druhý deň. Dominantou je najmä hradná studňa či obrovská, viac ako 700 – ročná lipa kráľa Mateja Korvína, ktorý pod ňou s obľubou podpisoval úradné dokumenty. Ani Bojnický zámok sa nevyhol rôznym legendám a poverám. Jednou z nich je tá o Petrovi Pókym, ktorého odporný vzhľad odzrkadľoval aj jeho hrozný charakter. Bol veľmi skúpy a chcel zbohatnúť na liečivých prameňoch bojnickej vody, tak zaviedol poplatky za kúpanie. Raz tam prišiel mrzák so znetvorenými končatinami, avšak Peter Póky ho odtiaľ vyhnal. Žobrák panovníka zaklial a liečivý prameň sa prepadol pod zem. Dokonca aj jeho zlato sa premenilo na kameň. Po jeho smrti vraj pramene liečivej vody opäť vytryskli na rovnakom mieste.

Zdroj: TASR

Článok pokračuje na ďalšej strane

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.