Hulton Archive
StoryEditor

Holili si čelo a kúpali sa pod elektrickým prúdom. Ženy boli pre krásu kedysi schopné urobiť čokoľvek

23.09.2021, 16:30
Životný štýl
Vraví sa, že ženy dnes vedia pre krásu urobiť naozaj aj nemožné. Málokto však tuší, že kedysi to bolo v skutočných extrémoch.

Veľké čelo ako symbol krásy a ženskosti

Už renesančné maľby nám napovedajú, že kedysi bolo vysoké čelo znakom vznešenosti a v tej dobe aj trendu. Práve preto sa najmä bohatšie ženy snažili o to, aby ho mali čo najvyššie - a dokonca sa nebáli podstupovať extrémy. Zatiaľ čo si v renesancii nechávali vyholiť hornú časť vlasov, aby opticky predĺžili typ hlavy, s týmto správaním sa stretávame aj v staršej kultúre - konkrétne tej mayskej. Mayovia si k hlavám však navyše nechávali ''pripevniť'' drevené dosky, aby predĺžili dojem veľkej hlavy. Vysoké čelo bolo atraktívne donedávna - dôkazom toho bola aj Marylin Monroe, ktorá si taktiež nechala vyholiť a vytrhať istú časť vlasov, aby zvýraznila svoje čelo. 

Narovnávanie nosa 

Krivý nos nebol podľa historických prameňov v móde, a tak sa jeho nositelia snažili o nemožné - a to narovnať ho pomocou špeciálnych masiek. Tie pokrývali najmä hornú časť tváre a pripomínali pevný náhubok, v tomto prípade nánosok, ktorý tlačil na tvár a najmä na nos. Ľudia verili, že jeho denno-denným nosením dosiahnu vyrovnanie nosa - a to dokonca tak, že tento vynález bol prezentovaný v novinách. Či však skutočne dosiahli efekt - a či bol vôbec zdravý, je nejasné.

Oči bez mihalníc 

Aj keď sa dnes ženy snažia dosiahnúť efekt čo najdlhších mihalníc a využívajú k tomu rôzne 2D, 3D, 4D či 5D techniky, v minulosti to bolo práve naopak. Kvôli snahe zvýrazniť svoje oči sa ženy svojich mihalníc zbavovali - a aj to je dôvod, prečo ich na slávnych obrazoch vidíme namaľované len minimálne. Ľudia ich pravdepodobne brali ako ochlpenie, ktoré telu nie je potreba. 

Čierne zuby

Ani snehobiely úsmev nebol vždy pre ženy prioritou. Vedeli ste, že ich v Japonsku dokonca istý čas označovali za škaredé? Tisícky rokov si ženy z tejto krajiny maľovali zuby do čiernej farby - najmä po tom, ako sľúbili vernosť jednému mužovi. Bolo to znakom vernosti, ale aj ženkosti a to dokonca až do 19.storočia. Pomerne zvláštne, čo poviete?

Článok pokračuje na ďalšej strane

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. júl 2024 13:18