Podľa Feng Shui cez vchodové dvere vstupuje do domu čchi, životná sila alebo ak chcete hlavná sila prírody, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri určovaní kvality harmónie v interiéridreamstime
StoryEditor

Dvere v interiéri z hľadiska Feng Shui. Ako dosiahnuť hramóniu vďaka prúdeniu vzduchu?

14.12.2023, 11:01
Životný štýl

Podľa tradičného čínskeho učenia o tom, ako žiť v harmónii s prostredím, sú rovnako ako rozmiestnenie nábytku dôležité vchodové, aj interiérové dvere. Obe totiž zásadným spôsobom ovplyvňujú prúdenie energie.

Rovnováha vody a vetra, presne o tom je Feng Shui, vietor energiu rozptyľuje a voda ju, naopak, udržuje. Rovnováha medzi týmito dvoma živlami má pozitívny vplyv na harmóniu a rovnováhu v našich domovoch, ale aj v práci. Nemusíte mať celý interiér zariadený v súlade s princípmi tohto starého čínskeho učenia, dôležité je zamerať sa na dvere a okná.

Vchodové dvere

Podľa Feng Shui cez vchodové dvere vstupuje do domu čchi, životná sila alebo ak chcete hlavná sila prírody, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri určovaní kvality harmónie v interiéri. Preto sa vchodové dvere v čínskom učení nazývajú aj ústa. Platí, že čím sú dvere z pohľadu tohto učenia silnejšie a kvalitnejšie, tým silnejšia a kvalitnejšia je aj energia dostupná pre ľudí, ktorí sa v interiéri nachádzajú.

Silu vchodu určujú farby a materiál dverí, ktoré zas ovplyvňuje orientácia na svetové strany.

Okrem farieb a materiálov treba pri vchodových dverách dodržať niekoľko ďalších pravidiel. Nemali by mať pred sebou žiadnu prekážku (napríklad stĺp verejného osvetlenia alebo zaparkované auto). Mali by sa otvárať smerom von, čo nie je v našich zemepisných šírkach bežné. Je vhodné umiestniť na každú stranu dverí kvety, ale treba si dať záležať na tom, aby boli v dobrej kondícii. Kontajner na smeti alebo akékoľvek iné prekážky v blízkosti dverí vytvárajú energii zbytočnú prekážku.

Materiály a farby

Ak chcete, aby vo vašom dome, podniku či kancelárii prúdila silná energie a vládla príjemná harmónia, vchodové dvere by mali materiálom a farbou korešpondovať so svetovou stranou, na ktorú sú orientované.

Ak sú dvere orientované na východ alebo juhovýchod, mali by byť z dreva a natreté zelenou, čiernou alebo hnedou farbou.

Vchodové dvere orientované na juh harmonizujú s elementom ohňa. Tomu tiež najlepšie pristane drevo, najvhodnejšie v červenej, fialovej, výrazne oranžovej, žltej a sýtoružovej farbe.

Dvere orientované na západ, severovýchod alebo juhozápad korešpondujú s elementom zeme a pristanú im zemité farby – piesková, bledožltá, ale aj biela.

S elementom vody sa spájajú dvere orientované na sever. Preto sú najlepšie farby čierna a modrá.

Čo sa deje za dverami?

Vstupná hala by mala byť svetlá, priestranná a nemala by byť preplnená nábytkom ani vecami. V ideálnom prípade je mať kabáty, bundy, topánky, kabelky pekne uložené v uzavretom šatníku a v policiach.

Priamo oproti vchodovým dverám by nemala byť kúpeľňa, toaleta ani schodisko. Ak máme niekde v dome dvoje dverí oproti sebe, je potrebné spomaliť prúdiacu energiu (napríklad nižšie zavesenou lampou, malým stolíkom či skrinkou). Dvere na toalete a kúpeľni by mali byť kvôli úniku pozitívnej energie vždy zatvorené.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
01. február 2024 18:42