Takto si poradíte s každou špinou v domácnosti.Dreamstime
StoryEditor

Skvelé triky na špinu a fľaky: Takto odstránite kolieska po pohároch, škvrny na utierkach či obrusoch

02.10.2022, 15:00
Životný štýl

Ak sa vám doma prihodí nejaká „pohroma“, nemusíte zúfať. S našimi radami si poradíte s každou nečakanou situáciou.

Stopy po pohároch

Kolieska, ktoré zostali na nábytku po orosených pohárikoch, odstránime troškou tuku a potom handričkou vyleštíme.

Drevo, ktoré už veľa pamätá

Zašlá drevená komoda po babičke alebo okenné parapety sú na agresívne čistenie príliš citlivé. Vyskúšajte teda jemnú a netradičnú očistu. Pomôžu vám otruby: zmiešajte 50 gramov pšeničných otrúb s 1 litrom vriacej vody. Vzniknutú zmes prefiltrujte cez sito, naberte na čistú handričku a jemne vtierajte do nábytku. Potom očistite.

Pre voňavé textílie

Neviete sa zbaviť fľakov od kávy a čaju či mastnej špiny na utierkach alebo obruse? Textíliu ponoríme do kúpeľa pripraveného z 2 litrov vody a 1 lyžičky kyseliny citrónovej. Znečistené látky v tomto roztoku necháme namočené aspoň 12 hodín. Potom obrus či utierku vyperieme v práčke zvyčajným spôsobom.

Škvrny od vína

Škvrny od bieleho vína odstránime koncentrovaným čistiacim prostriedkom. Ak škvrny napriek tomu nezmiznú, podložíme pod ne misku s vriacou vodou. Parou sa škvrny odstránia, ale dajte pozor – obrus sa nesmie dotýkať vody! Potom obrus vyperieme v bežnom pracom prostriedku.

Na odolnú špinu

Na veľmi znečistenú a zamastenú panvicu použite čistiacu kašu, ktorú si vytvoríte tak, že zmiešate soľ a citrónovú šťavu.

Ovocné nehody

Škvrny od ovocia čistíme studenou vodou s tekutým čistiacim prostriedkom, dočistíme kyselinou citrónovou (1 lyžicu rozpustíme v 2 lyžiciach vody), staršie škvrny čistíme roztokom 5 lyžíc vody a 1 lyžice čpavku.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
30. november 2022 03:54