Škvrny od potu či antiperspirantov vám pomôžu odstrániť aj suroviny, ktoré bežne používate v kuchyni.dreamstime
StoryEditor

Škvrny od potu nemajú šancu. Tieto prípravky vám ich pomôžu definitívne odstrániť z oblečenia

21.07.2022, 06:00
Životný štýl

Niektoré obľúbené kúsky oblečenia máte určite po lete chuť hodiť do koša. Môžu za to nepekné fľaky najmä v oblasti podpazušia, proti ktorým nemajú šancu ani tie najdrahšie prostriedky. Vedzte, že ešte stále ste nevyskúšali všetko. So škvrnami zatočia tie najlacnejšie suroviny, ktoré máte doma.

Niekedy naozaj nie je nutné chodiť pre pomoc príliš ďaleko. Stačí zaloviť v špajze a za pár centov dokážete odstrániť to, s čím ste doteraz márne bojovali.

Kypriaci prášok

Kypriaci prášok má doma hádam každá gazdinka. No je škoda používať ho len do koláčov a pečiva. Je totiž veľmi nápomocný práve pri odstraňovaní zažltnutých škvŕn. Znečistené oblečenie dajte do nádoby a pridajte zhruba dva litre vody. Tá by mala mať minimálne 50°C, aby aktivovala kypriaci prášok, ktorý do nej pridáte. Pokojne v tejto vode nechajte oblečenie aj počas noci a potom klasicky operte.

Citrón

Citrón má silné bieliace účinky. Aby vám na farebnom oblečení nezanechal fľaky, odstraňujte ním len nečistoty z bielych vecí. Citrón rozkrojte a potrite ním znečistené miesto. Spoľahlivo odstráni nielen škvrny od potu, ale aj od jedla či nápojov. Nechajte chvíľu pôsobiť. Na rozdiel od iných odstraňovačov škvŕn, citrón dokáže oblečenie zbaviť aj starších fľakov, preto ho skúste použiť aj na oblečenie, ktoré ste chtiac – nechtiac museli vyradiť pre tieto nedokonalosti zo šatníka.

Soľný kúpeľ

Na biele, respektíve bledé oblečenie zaberá aj soľný kúpeľ. Do nádoby s vodou pridajte pol kila soli, premiešajte, aby sa soľ rozpustila a pridajte oblečenie, na ktorom pot zanechal fľaky. Po pár hodinách tohto kúpeľa oblečenie operte tak ako vždy. Ešte raz však zdôrazňujeme, že tento spôsob neskúšajte na farebnom oblečení, aby vám z neho soľ okrem škvŕn nevytiahla aj farbu.

Ocot

Aj v tomto prípade si ocot obháji svoju multifunkčnosť. Dokáže totiž zatočiť nielen so škvrnami od potu. Do lavóra dajte vodu. Na liter vody pridajte zhruba 3 polievkové lyžice octu a oblečenie do tohto roztoku ponorte. Nechajte pôsobiť, no nie dlhšie ako 30 minút a následne hneď operte.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
16. júl 2024 13:09