dreamstime
StoryEditor

Esenciálne oleje zažívajú boom. S čím všetkým nám dokážu pomôcť?

01.05.2021, 14:00
Životný štýl
Počujeme o nich z každej strany. Naozaj pomáhajú? A ak áno, ako presne?

Na krajšiu postavu
Esenciálne oleje a vône vo všeobecnosti pomáhajú aj pri zhadzovaní nadbytočných kíl. Nie nadarmo máme v mozgu centrum čuchu uložené hneď vedľa centra hladu. A tiež centra emócií. A áno, neraz jeme preto, že zajedáme nejaké nevyriešené emócie, hnev, frustráciu, neistotu… Martina Valníčková tvrdí, že niektoré esenciálne oleje majú schopnosť znižovať chuť do jedla. „Vdychovanie mätového oleja napríklad spôsobuje, že budete mať prirodzene menší hlad. Stačí, keď ho nakvapkáte do difuzéra a prevoniate miestnosť. Výborným pomocníkom na chudnutie je aj grepový olej, treba si však dať pozor na množstvo. V malých dávkach vám poriadne pretrávi, ale budete mať ešte väčšiu chuť do jedla. Optimum je 5 až 7 kvapiek do 4 deci vody, to, naopak, vyvolá pocit sýtosti.“ Na moje nevýslovné sklamanie však nie je príliš vhodný na zhadzovanie popôrodných kíl. Je totiž aj veľmi silným čistiacim olejom a splodiny, ktoré sa ním uvoľňujú z tela, by sa mohli dostať aj do materského mlieka.

Pre čerstvé mamičky je skvelý levanduľový olej, geránium, myrha a kadidlo. „Levanduľový olej vás zbaví strií, najmä v kombinácii s myrhovým olejom. Pokojne si ho môžete natierať už v tehotenstve, rozriedený základným kokosovým olejom. Levanduľa zároveň pomáha bábätkám zaspať. Geránium je zasa takzvaný ženský olej. Posilňuje puto medzi matkou a dieťom. Ak napríklad tehotná žena nevie, či naozaj dieťa chce, tento olej v nej dokáže prebudiť materinskú lásku a pripútať ju k bábätku. Dieťatko dokonca tento olej spoznáva po narodení a vie, že je to vôna jeho mamy. Tento olej sa odporúča aj pri výskyte cýst a detičkám pomáha s kožnými problémami.“ Martina šak upozorňuje, že ak chcete esenciálne oleje aplikovať na svoje ratolesti, vždy ich treba riediť. Najprv na pokožku natrite základný kokosový olej a naň kvapnite príslušný esenciálny olej. Deti by nikdy nemali užívať oleje vnútorne, hoci dospelí niektoré oleje (v terapeutickej kvalite) vnútorne užívať môžu.

Proti emocionálnym upírom
Úlohou vôní je chrániť rastliny pred škodcami, vedia sa vďaka nim účinne brániť proti vírusom, baktériám a ďalším nepriateľom. A presne na tie isté účely vieme vône používať aj my. „Keď cítite, že na vás lezie chrípka, kvapnite si do lyžice medu niektorý z olejov, ako je klinčekový, eukalyptový, rozmarínový, škoricový či z divokého pomaranča alebo ich zmes. Proti škriabaniu hrdla pomáha aj zázvor,“ vymenúva Martina Valníčková. Tvrdí, že tak ako môžeme proti vírusom a baktériám bojovať na telesnej úrovni, pomocou esenciálnych olejov sa dokážeme chrániť aj proti ľuďom, ktorí nás energeticky vyčerpávajú alebo nerešpektujú naše hranice, teda proti emocionálnym upírom. „Platia na nich rovnaké oleje, aké vás ochránia pred komármi, kliešťami a iným hmyzom. Zmes olejov fungujúca ako prírodný repelent skvele funguje aj ako odpudzovač dotieravých a nepríjemných ľudí."

Článok pokračuje na ďalšej strane

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
23. júl 2024 11:31