Pixabay
StoryEditor

Nechudnite bezhlavo! Tuk je pre naše telo potrebný, tvrdí uznávaný tréner

03.03.2021, 16:00
Životný štýl
Trénoval známe športovkyne, ale aj legendárnu Farrah Fawcett. Krásna žena podľa neho môže mať aj sexi krivky. Tréner svetových hviezd Róbert Brimich, ktorý žil dlho v USA, vysvetľuje, prečo je dobrý tuk a akú majú ženy v oblasti cvičenia a stravovania nevýhodu oproti mužom.


Čo si myslíte o športovaní v gravidite? Odporúčate ho?
Jednoznačne áno. Stretol som sa a cvičil s množstvom budúcich mamičiek. Boli to či už vrcholové športovkyne (volejbal, kulturistika), alebo tehotné ženy, ktoré si správne uvedomili význam cvičenia v tehotenstve. Všetko závisí od individuality tehotnej a situácie, ktorá ju počas gravidity sprevádza. Vhodnými športovými aktivitami sú fitnes, plávanie, joga, pilates či walking. Populárne sú aj cviky podľa gynekológa Arnolda Kegela. „Aktívnym“ tehotenstvom a zlepšením kondície nastávajúcej mamičky môže byť pôrod menej komplikovaný a samotný „návrat“ do života po pôrode je oveľa komfortnejší.

Mnoho žien sa bojí pár mesiacov po pôrode pohybovať a cvičiť. Aký je váš profesionálny názor?
Pri odpovedi na túto otázku majú rôzne názory samotní lekári a gynekológovia, samotné rodičky, osobní tréneri vo fitnescentrách aj rôzni „akožetréneri“, ktorých je, žiaľ, na trhu neúrekom. Závisí to od mnohých faktorov – stav rodičky počas tehotenstva, priebeh pôrodu, stav po pôrode, komplikácie a subjektívne pocity. Ja si jednoznačne myslím, že primerane, cielene a pod profesionálnym dohľadom je možné cvičiť „okamžite“ po pôrode. I keď existujú aj názory, že cvičiť napríklad počas dojčenia či v šestonedelí je vylúčené. Len na ilustráciu. Stretol som sa s vrcholovými kulturistkami a fitneskami, ktoré ešte vo 4. mesiaci kraľovali na súťažných pódiách, a to isté pre ne platilo niekoľko týždňov po pôrode.


Existuje čosi ako prirodzená štíhlosť? Akú rolu v oblasti našich postáv zohráva genetika?
„Bohužiaľ“, existuje. Trochu odľahčene, s úvodzovkami povedané, lebo mnoho žien si s povzdychom povie známy výrok: „Tá sa má pri svojej genetike.“ Je to naozaj tak. Genetika a štíhlosť kráčajú pevne ruka v ruke. Aká matka, taká Katka platí vo sfére somatotypu možno oveľa viac ako pri charaktere. No pozor, aj dobrú genetiku je možné pokaziť nesprávnym životným štýlom.


Môžu byť podľa vás aj ženy s oblejším typom postavy krásne, vitálne a fit? Ako to môžu dosiahnuť?
Neexistuje univerzálna definícia ženskej krásy. Platí: čo kultúra, to iný ideál ženskej krásy. V samotných kultúrach platí tiež – proti gustu žiaden dišputát. Takže vitalitu, zdatnosť alebo aj sexepíl máme a vieme nájsť všade. Nie je pravidlom, že zdravosť a vitalita sa musia snúbiť spravidla so štíhlosťou, s chudosťou či nízkou hmotnosťou. Nie každá, povedzme, modelka musí mať výbornú kondíciu a musí z nej vyžarovať vitalita. Oproti tomu napríklad orientálne brušné tanečnice a pre ne typické telesné krivky dokážu vyvolať mimoriadne silný dojem vitality, zdravia a dovolím si tvrdiť, že aj krásy a sexepílu. Za všetkým je len symbióza pravidelného cvičenia a charizmy.

Je podľa vás žena odrazom svojho muža?
To je otázka, ktorá by si mohla vyžadovať samostatný populárno-odborný seminár typu „Plzákových večerov o vzťahoch a nevere“. Ak však funguje vzťah na komplexnej chémii, tak partneri môžu byť odrazom jeden druhého vzájomne. Napríklad vzťah s mojou celoživotnou láskou Renatou Špačkovou by som si dovolil charakterizovať ako „harmóniu odrazov“. Odrážame si zmysel pre humor, svetonázorovú orientáciu, životný štýl, zmysel pre hodnoty či šport. Ak máme nejaké rozdielne črty, tie sa naučili žiť ako „harmónia protikladov“.


Aké cvičenia odporúčate ženám v menopauze?
Veľa žien v prechode a ich „poradcovia“ z radov kamarátov či trénerov považujú menopauzu za niečo, čo si vyžaduje mimoriadnu a preceňovanú pozornosť. Rozoberajú všetky možné sprievodné syndrómy ako potenie, migrény, búšenie srdca, nálady, depresie a čo ja viem, čo ešte. Následne začnú vymýšľať rôzne špecifické cvičenia, súbory cvikov, rôzne metódy a podobne. Všetko majú podchytené a opodstatnené na ten-ktorý symptóm. A výsledok? Žena o to viac „prežíva“ svoj stav a snaží sa nájsť to „pravé“ na príslušný problém, o to viac sa jej neželaný stav prehlbuje a ona sa prepadá viac a viac do bezútešných nálad. Ako to riešim so svojimi menopauzistkami ja? Minimálne dva- až trikrát v týždni sme vo fitku, pripravujem im takú stravu, aby zabudli, že vôbec existujú antidepresíva a iné „prechodofarmaká“, a ústrednými témami pred- a potréningového dialógu sú odpovede na otázku: „Akú srandu si dnes v práci alebo doma zažila?“

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
23. február 2024 22:14