shutterstock.com
StoryEditor

Vedeli ste, že meditáciou môžete dosiahnúť vysnívanú postavu?

12.06.2020, 15:00
Životný štýl
Iba hlboký nádych a výdych však nestačí. Žiada si to viac!

Vraj keď niečo naozaj chcete, celý vesmír sa spojí, aby ste to dosiali. Tak prečo to nevyskúšať? Nesľubujeme zázraky, no vďaka meditácii sa naozaj dá schudnúť. Len musíte vedieť správne meditovať. Nielen tak „naoko“. Telo neoklamete! Cestou k vysnívanej postave je hlboká sebadisciplína a dôkladná sústredenosť. Zbavte sa rozutekanej mysle a uvidíte, že vďaka nájdeniu vnútorného pokoja môžete zmeniť aj svoj prístup k stravovaniu. So skoncentrovanou mysľou sa už viac nebudete prejedať, jedlo začnete vnímať inak, chute budú výraznejšie, telo sa nasýti rýchlejšie. Stres a nenaplnené túžby vedú často k prejedaniu a čím hlbšie sa naučíte meditovať, tým menej stresu na vás bude doliehať. Skúste sa nad každým kúskom jedla zamyslieť, prezrite si jeho farbu, nadýchnite sa vône, vychutnajte všetky tóny a chute. Uvidíte, že vám bude stačiť zjesť oveľa menej. Chce to hlave pokoj...

Ak sme vás doteraz nepresvedčili, možno vás zaujme deväť dôvodov, prečo meditácii dať šancu.

1. Znižuje stres
Výskum publikovaný minulý mesiac v časopise Health Psychology ukázal, že praktizovanie mindfulness nielen pocitovo znižuje stres, ale tiež znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Václav Krejčík dodal, že ak sa (všímavosť) vykonáva správne a efektívne, potom dokáže upokojiť myseľ, utíšiť emócie, odbúrať negatívne myšlienky a posilniť pozitívne zámery.

"Tým sa minimalizuje stres, ktorý je aj častou príčinou rady závažných ochorení - napr. Kardiovaskulárnych, ale aj psychických (depresia, úzkosť, nespavosť)," povedal Krejčík.

2. Môže vám vylepšiť známky
Výskumníci z University of California v Santa Barbare zistili, že vysokoškoláci, ktorí boli vyškolení v metóde všímavosti, podávali lepšie výkony v skúškach verbálneho myslenia a tiež sa zlepšili v ich krátkodobej (pracovnej) pamäti.

Americkí vedci vo svojej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Psychological Science, zdôraznili, že ich výsledky naznačujú, že praktizovanie všímavosti je efektívna a účinná technika pre zlepšenie kognitívnych funkcií.

3. Chráni proti duševným chorobám
Meditácia môže viesť k blahodarným zmenám v mozgu a tým vás ochrániť pred duševnými ochoreniami. Také poznanie priniesla štúdia vedcov z University of Oregon.

Meditujúci jedinci totiž zažívajú menej psychologického utrpenia a úzkosti, pretože meditácia vzbudzuje pozitívne emócie a náladu a pomáha ľuďom, aby neboli tak zraniteľní voči stresom a problémom každodenného života.

4. Lepšie si vychutnáte hudbu
Hudba sama o sebe má veľkú moc nad ľudskými emóciami a patrí medzi hlavné faktory, ktoré dokážu významne ovplyvniť náladu. Každý má iné preferencie, čo sa hudby týka, a na každého pôsobí daný typ hudby inak.

Avšak podľa štúdie uverejnenej v časopise Psychology of Music, meditácie všímavosti zlepšuje našu sústredenosť na hudbu a tak nám potom ešte lepšie znie a dokážeme si ju intenzívnejšie vychutnať.

5. Pomáha vám, aj keď ju aktívne nevykonávate
Meditácia vám nepomáha len v tom okamihu, keď sa jej sústredene venujete.

Štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience totiž ukázala, že pozitívne zmeny na mozog, ktoré spôsobuje meditácie, pretrvávajú, aj keď človek aktívne nemedituje.

6. Robí z vás lepšieho človeka
Meditácia neprospieva len vám, ale aj ľuďom vo vašom okolí. Vďaka praktizovaniu meditácie totiž budete súcitnejší, milší, cnostnejší a budete mať väčšiu tendenciu konať dobro. K takýmto záverom dospeli výskumníci z univerzít Northeastern a Harvard.

7. Pomôže seniorom necítiť sa tak osamelo
Mnoho ľudí sa v starobe potýka s osamelosťou, ktorá môže byť nebezpečná pre ich duševné i fyzické zdravie.

Vedci z University of California v Los Angeles vo svojom výskume zistili, že meditácia všímavosti pomáha znižovať tieto nepríjemné pocity osamelosti medzi staršími ľuďmi a tiež posilniť ich duševné zdravie.

8. Príde vhod počas obdobia chrípok a prechladnutí
Meditácia všímavosti by mohla zmierniť aj nepríjemné dôsledky prechladnutia. Výskumníci z University of Wisconsin School of Medicine and Health preukázali, že ľuďom, ktorí sa venujú meditácii, chýba menej vynechaných dní v práci.

Vedci tiež u meditujúcich osôb zaznamenali skrátenie trvania prechladnutia a zníženie závažnosti príznakov.

9. Pomôže vám lepšie spať
Podľa štúdie odborníkov z University of Utah vám môže meditácia všímavosti nielen pomôcť lepšie ovládať svoje emócie a nálady, ale tiež vďaka nej rýchlejšie zaspíte a lepšie sa vyspíte. Kvalita spánku je veľmi dôležitá pre zvládanie stresových situácií a lepšiu kontrolu nad emóciami.

Václav Krejčík súhlasí s tým, že meditácia vykonávaná za súmraku môže napomôcť lepšiemu zaspávaniu aj spánku. "Nielenže pri nej dochádza k lepšiemu predýchaniu a okysličeniu tela, ale zároveň dochádza už k spomínanému upokojeniu mysle, čo je jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich správne spanie," dodal.

21. máj 2022 06:25