shutterstock.com
StoryEditor

Skúste digitálny detox. Realita bez filtrov pomôže vašej duši aj vzťahom

17.02.2020, 18:00
Životný štýl
Čo robiť počas chvíľok nudy? Ako si skrátiť čas pri čakaní v rade v obchode? A čo keď mi niekto napísal dôležitú správu, na ktorú nemôžem odpovedať? To je len zlomok otázok, na ktoré možno nepoznáte odpoveď. A na to máte nás.

Čo vám prinesie detox?

  • viac voľného času,
  • zvýšenú produktivitu,
  • menej porovnávania s druhými,
  • osobnostný rast,
  • lepšiu vnímavosť voči sebe aj druhým,
  • zníženú mieru úzkosti.

Vrátiť sa do reality
Prichádzame o skutočných ľudí, menej a horšie spíme, pretože spať 5 minút po vypnutí monitoru, to nejde. Okrádame sa o prežívanie prítomného okamihu. Nevidíme ľudí naokolo ani sami seba. Len sa skúste pozrieť na mamičky s kočíkmi. Tlačia kočíky spolu, avšak každá so sklonenou hlavou do svojho telefónu, aby si na sociálnych sieťach olajkovali fotky pokrokov svojich usmievavých bábätiek. Hlavne, aby to vyzeralo dobre a závideniahodne. Čo na tom, že tie bábätká takmer stále plačú. Sústredíme sa len na „sladký“ internet, pri ktorom prestávame myslieť na racionálnu realitu.
Dôležité sú pravidlá
Byť stopercentne a nekompromisne offline nie je pre každého predstaviteľné. Množstvo pracovných tímov si práve prostredníctvom Facebooku dohoduje stretnutia, niekoho zas živí manažovanie sociálnych sietí. Avšak je možné obmedziť to, ako sociálne siete zasahujú do našich osobných a súkromných životov. Môžete si napríklad určiť dve jednoduché pravidlá: neprispievať na sociálne siete, ani si nepozerať ich obsah.

Pomenujte svojho nepriateľa
Prvým krokom k „očiste“ je uvedomiť si, ktoré sociálne siete sú pre vás najviac problémové. Pre niekoho to môže byť pozeranie videí na YouTube, iný sa zas nezaobíde bez spätnej väzby na svoje fotografie na Instagrame, niekto môže byť doslova závislý od facebookových statusov.
Nevzdávajte to
Môže sa stať, že napriek pauze „ukĺznete“ a sociálne siete skontrolujete, napíšete status alebo niečo olajkujete. V tomto prípade to môžete prirovnať k diéte – jednorazové „zlyhanie“ nie je dôvodom na okamžité ukončenie, ale ani dôvodom na výčitky. Skúste k svojmu „asociálnemu“ času bez sociálnych sietí pristupovať ako k niečomu, čo vás obohatí, prinesie nové príležitosti a ušetrí vám množstvo času a energie. Nakoniec sa môže stať, že sa na svoj detox budete nie len tešiť, ale možno si budete robiť častejšie alebo dlhšie pauzy.
Užívajte si to!
Byť offline rozhodne neznamená nebyť v kontakte s ľuďmi. Naopak, ide o vzácny okamih, keď si môžeme druhých užívať všetkými zmyslami. Niekto si dni offline zamiluje a dopraje si ich každý víkend, iný vypína aspoň na dovolenke. Predovšetkým je dôležité, aby vám nerobilo problém sa aspoň na malý okamih odstrihnúť od sveta sociálnych sietí.

Ako si dať digitálny STOP?
V snahe odtrhnúť sa od sociálnych sietí môžeme zvoliť viac postupov. Odporúčame však začať drobnými krôčikmi a smerovať k plnohodnotnému detoxu.
1. Pri jedení a stretnutiach s priateľmi nechávajte telefón v kabelke. Počas rodinnej večere môže každý telefón odložiť do stredu stola. Ak sa niekto po ňom načiahne, ako „daň“ môže zaplatiť umývaním riadu.
2. Prestaňte si telefón brať do kúpeľne, na toaletu alebo do spálne. Svetlo z obrazovky spomaľuje tvorbu melatonínu (spánkového hormónu). Ak používate telefón ako budík, dajte hlasitosť naplno a umiestnite ho do vedľajšej miestnosti.
3. Po príchode domov položte telefón na jedno miesto a nechajte ho tam. Pri každej kontrole si spravíte aspoň malú prechádzku.
4. Vypnite zvukové, svetelné a banerové oznámenia o nových správach z aplikácií a sociálnych sietí.
5. Nejedzte pri pracovnom stole. Choďte jesť von a telefón nechajte na stole. Na ulici zrazu uvidíte množstvo zaujímavých vecí.
6. Urobte si ostrý digitálny detox. Najlepšie počas rodinnej dovolenky. Ideálne je, ak sa dohodnete so svojím partnerom alebo kamoškou, začnite sa baviť výlučne „offline“ a navzájom sa povzbudzujte.
7. Počas ostrej očisty vymažte z mobilu aplikácie sociálnych sietí a e-mailového účtu. Na telefonáty odpovedajte len niekoľkokrát denne a skúšajte odpovedať v čo najkratšom čase. Oboznámte s plánom aj ostatných, aby neboli prekvapení.
8. Prestaňte ľuďom hovoriť „mám veľa práce“ a „nemám čas“. Nemať čas je jednoduchšie ako venovať čas dôležitej veci, ktorá si to zaslúži. Elektronické hračky nás pritom okradnú o niekoľko hodín z každého dňa.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
04. marec 2024 13:31