shutterstock.com
StoryEditor

Dodržiavajte tieto kroky a váš spánok bude tak kvalitný, ako nikdy predtým

13.06.2019, 11:59
Životný štýl
Počítate každú noc ovečky, predstavujete si šum mora alebo štebot vtáčikov v lese, a nie a nie zaspať? Alebo, naopak, spánok nepokladáte za taký dôležitý? Tak čítajte.

Vedeli ste, že:

  • Kvalitný spánok posilňuje imunitný systém, vyrovnáva hladiny hormónov, zvyšuje intenzitu metabolizmu, dodáva telesnú energiu a zlepšuje činnosť mozgu.
  • Už po 24-hodinovej spánkovej deprivácii sa do mozgu dostáva o šesť percent menej glukózy. To znamená, že sme hlúpejšie. A máme chuť na sladkosti, čipsíky a iné „zrady“.
  • Výživové doplnky a lieky začnite užívať až vtedy, keď už ste vyskúšali všetky ostatné, prirodzenejšie stratégie.

Vypracujte si časový plán
Ak stojíte pred veľkou úlohou, projektom či udalosťou, vopred si naplánujte, ako do programu dňa zaradíte ideálny počet hodín spánku. Oddýchnuté urobíte svoju prácu kvalitnejšie a rýchlejšie.

Spoznajte svoj cirkadiánny rytmus
Súvisí so slnečným žiarením, ktoré na nás počas dňa dopadá. Ide o akýsi 24-hodinový merač času, podľa ktorého sa náš organizmus riadi a vylučuje konkrétne hormóny. Reguluje tak trávenie, imunitný systém, krvný tlak, využívanie tuku, chuť do jedla...

Všeobecný cirkadiánny rytmus, ak spíme od 22.00 do 6.00:
4.30 najnižšia telesná teplota
6.45 najprudší vzostup krvného tlaku
7.00 uvoľňovanie melatonínu sa zastavuje
7.30 pravdepodobne intenzívnejšia peristaltika a vyprázdňovanie čriev
10.00 najvyššia bdelosť
14.30 najlepšia koordinácia
15.30 najrýchlejší reakčný čas
17.00 najvyšší výkon srdcovo-cievnej sústavy a najväčšia svalová sila
18.30 najvyšší krvný tlak
19.00 najvyššia telesná teplota
21.00 začína sa uvoľňovanie melatonínu
22.30 vyprázdňovanie čriev sa potláča
23.00 najintenzívnejšie uvoľňovanie rastového hormónu

sleeping girl shutterstock.com

Vypnite obrazovku
Aspoň 90 minút pred tým, ako zaľahnete, vypnite všetky obrazovky. Umožníte tým, aby sa hladiny melatonínu a kortizolu znormalizovali. Vezmite si teda radšej knižku alebo sa rozprávajte s mužom, deťmi.

Obmedzte kofeín
Ráno môžete vďaka kofeínu zvýšiť hladinu kortizolu, a tým si obnoviť rovnováhu. Avšak väčšina z nás by mala prestať piť kávu, kolu a iné nápoje s kofeínom už pred 14.00. Ak ste však na kofeín príliš citlivé, mali by ste si určiť skorší čas, prípadne sa mu vyhnúť úplne.

V spálni vetrajte
Optimálna izbová teplota by mala byť 16 – 20 °C. Ak vystúpi nad alebo pod tieto hodnoty, môže narušiť kvalitu spánku. Ak mávate studené nohy, normálne sa nehanbite a navlečte si ponožky.

wake up shutterstock.com

Choďte spať po zotmení
To znamená, medzi 21.00 a 23.00. Vtedy telo po prirodzenom vzostupe prekonáva akúsi premenu. Jej zmyslom je dodať organizmu vnútornú metabolickú energiu potrebnú na obnovu, posilnenie a omladenie. V tomto čase sa zintenzívňuje produkcia antioxidačných hormónov, ktoré chránia DNA pred poškodením, zlepšujú fungovanie mozgu a majú ďalšie pozitívne účinky. Ráno si do miestnosti pustite slnečné svetlo. Zvýšite si tak prirodzenú hladinu kortizolu a úplne vás to prebudí.

Kvalitný spánok podporujú napríklad aj potraviny obsahujúce tieto zložky:
– Horčík
– Selén
– Vitamín C
– Tryptofán
– Draslík
– Vápnik
– Vitamín D
– Omega-3 mastné kyseliny
– Melatonín
– Vitamín B6
– Probiotiká a prebiotiká

probiotics in food shutterstock.com

Doprajte si intenzívny orgazmus
Na väčšinu ľudí pôsobí ako plnohodnotné sedatívum. Pri výskume sa zistilo, že počas orgazmu sa u žien aj u mužov uvoľňujú oxytocín, sérotonín, noradrenalín, vazopresín či prolaktín. A práve vďaka nim po sladkom orgazme aj sladko zaspíme.

Dodržujte vzdialenosť 180 centimetrov
Takúto vzdialenosť dodržujte pri televízoroch, hi-fi vežiach, klimatizácii, počítačoch či chladničkách. Horizontálne aj vertikálne.

Mobil dajte do inej miestnosti
Viem, spočiatku to bude ťažké. Veď mnohé z nás majú budík práve v mobile. Ideálne by však bolo, keby sme si kúpili klasický budík a mobil nechali v inej izbe ako v spálni. Ak to naozaj nezvládate, skúste si ho dať aspoň pod posteľ. Nech ho nemáte pri hlave.

Zakážte si alkohol
Nie úplne, nebojte sa. Stačí prestať piť aspoň tri hodiny pred odchodom do postele. Zároveň pite viac vody, nech sa jeho negatívne účinky odplavia rýchlejšie. Ideálne na každý drink s obsahom alkoholu vypiť 230 ml vody.

Nedospávajte cez víkend
Je to zbytočné. Len si tak rozhádžete spánkový režim. Pre zdravie je dôležitý stabilný spánok. Každý večer teda choďte spať a aj sa zobúdzajte v rovnakom čase. Nemusíte chodiť spať presne o 22.00, no snažte sa o to, aby ste ten svoj ideálny čas neprekročili o 30 minút.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zivotny-styl, menuAlias = zivotny-styl, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
24. september 2023 18:18