Na detox nikdy nie je neskoro.
StoryEditor

Prečistite si organizmus raz a navždy. Vyhýbajte sa týmto nástrahám

09.01.2023, 15:00
Zdravie

Náš organizmu nepretržite pracuje na tom, aby sa zbavil jedov a nežiadúcich látok, ktoré sa do neho dostali. Zo stravy, zo vzduchu, naším spôsobom života. No niekedy na to nestačí sám. Ako mu môžeme pomôcť prečistiť obličky, pečeň a krv?

Hoci sa snažíme, žiť bez toho, aby sme si telo nezanášali jedmi, je takmer nemožné. Sú jednoducho všade. V potravinách, v liekoch, vo vzduchu, ktorý dýchame. Niekedy sa nachádzajú aj v kozmetike a nemali by sme zabúdať na to, že sa v tele tvoria aj pod vplyvom stresu.

Ešte skôr, než sa začal dodržiavať kresťanský Veľký pôst, sa ľudia prirodzene po sviatkoch zimy stravovali striedmejšie a snažili sa získať viac síl a energie z toho, čo im ponúkala príroda. Robili tak jednak kvôli tomu, že zo zásob poriadne ubudlo a ešte ich čakalo veľa dní, kým budú mať ďalšiu úrodu. Ale aj preto, lebo sa pod vplyvom dlhých dní bez slnka cítili bez energie.

Vtedy ešte určite nepoznali slovo „detoxikácia“ a je otázne, či by v dnešnej dobe ich organizmus vôbec dokázal prežiť. Veď len za ostatných 130 rokov človek vymyslel viac ako 100-tisíc nových syntetických chemikálií, z ktorých sa za relatívne bezpečné považuje len štvrtina.

Nedajte sa otráviť!

Ak sa aj vy cítite väčšinu dňa malátne a bez energie, určite za to nemôžu iba Vianočné dobroty, ktoré ste skonzumovali počas pozerania televízie. Faktom však je, že v tomto období sme do seba dostali viac cukru, múky, mäsa, alkoholu a potravín ako takých, než počas iných období roka.

Očista má preto veľký zmysel. Telu však veľmi nepomôžeme, ak sa budeme chcieť zbaviť jedov drasticky. Napríklad extrémnou diétou alebo dokonca nejedením.

Naopak, pomáha, ak si dáme väčší pozor na pitný režim a budeme piť veľa čistej vody a bylinných čajov. To pomôže v prvom rade obličkám, kroky navyše, ktoré urobíme vďaka častejším návštevám toalety, sa až tak nerátajú, hoci nie sú na škodu.

Dobrú službu urobia aj bylinkové čaje – najmä zo žihľavy, púpavy. repíka, mäty a pestreca mariánskeho. Podporujú metabolizmus, trávenie aj činnosť obličiek.

Duševná (p)otrava

Očista však nebude dobre fungovať bez vhodnej psychohygieny. Čo zahŕňa? Ideálne život bez stresu, bez hnevu, bez emocionálnych výkyvov. Ale keďže máloktorá z nás môže ísť na mesiac meditovať na Srí Lanku, treba ísť na to inak.

Žiť bez stresu sa reálne nedá a do istej miery je stres telu prospešný. Každá z nás vie, ktoré druhy stresu jej ubližujú. Vtedy sa oplatí zamerať sa na odstránenie príčiny. Zvyčajne to nejde zo dňa na deň, ale krôčik po krôčiku.

Na rýchle, ale nárazové odbúranie stresu pomáha šport, tanec a sauna. Do tela sa počas týchto aktivít vyplavia endorfíny a vyplavia sa z neho toxíny.

Často skloňovaná rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je pre ženu tiež takmer utópia. Keby sme mali čarovnú paličku, ktorá to dokáže zariadiť, verte, že by sme sa podelili. Máme však len vlastné skúsenosti, ktoré fungovali. Na ich základe vieme, že NIKTO vám nedá voľno z práce a rodinných povinností. Jednoducho si svoj čas pre seba musíte určiť VY a zase ste to len VY SAMA, kto musí dohliadnuť na to, aby ho naozaj mal.

Vyberte si určité dni a hodiny v týždni, ktoré si vyhradíte iba pre seba – na cvičenie, prechádzku, stretnutie s kamarátkami, rozmaznávacie nákupy, na kúpeľ, wellness, čokoľvek, čo robí dobre vášmu telu a duši. Oboznámte s tým rodinu a svoje hodiny si vždy užite. Verte, že doma si bez vás nejako poradia...

Typy na účinný detox

  • Pomoc z prírody nájdete aj v lekárňach. Vyskúšajte napríklad bylinný detox – nápoj Detox Deotic 30, ktorý obsahuje výťažky z 30 rastlín a za necelý mesiac pomôže prečistiť črevá, obličky, krv aj lymfu.
  • Každý deň si doprajte porciu čerstvého ovocia a zeleniny, z ktorej vás nenafukuje.
  • Aromaterapia v podobe vzduchu prevoňaného esenciálnymi olejmi alebo kúpeľom s kvalitnou soľou obohatenou o prírodné silice, pomáha telu uvoľniť sa a zbaviť sa toxínov cez pokožku. Vhodné sú 100 % prírodné výťažky z borovice, citróna a rozmarínu.
menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
21. február 2024 06:24